עמוד הבית > מאמרים > כיצד נראים טיקים בגוף ואיך מסייעת הרפואה המשלימה?

כיצד נראים טיקים בגוף ואיך מסייעת הרפואה המשלימה?

טיקים בגוף הם מנת חלקם של עד כ-12% מהילדים, ולצידם לא מעט מבוגרים. כשמדובר על טיקים אצל ילדים או מבוגרים, מדובר בתנועות בלתי רצוניות, קצרות ופתאומיות, המיוצרות על ידי קבוצת שרירים אחת (טיקים פשוטים) או כמה קבוצות שרירים (טיקים מורכבים, הנוטים להיות ממושכים יותר). מעבר לעובדה שטיקים עלולים להעיד על בעיה גופנית או מחלה שהאדם סובל ממנה, הם כשלעצמם מביאים לחוסר נוחות, מפריעים לתפקוד היום-יומי, מהווים מקור למבוכה ועלולים לפגוע ביחסים החברתיים של הסובלים מהם.

טיקים נחלקים לכמה קבוצות עיקריות, כאשר אבחנה מרכזית שיש לבצע נוגעת לאזור בגוף בו הם מופיעים. במאמר הבא נתייחס למקרה הנפוץ של טיקים בגוף ונסביר לכם מה אפשר לעשות כדי לצמצם את ממדי הבעיה עד למינימום האפשרי.

הסוגים העיקריים של טיקים בגוף

טיקים בגוף עשויים להופיע בשלל אזורים ואיברים בגוף, מכף רגל ועד ראש. החלוקה הראשונה שנהוג לבצע היא בין טיקים תנועתיים לטיקים קוליים. טיקים תנועתיים עשויים לבוא לידי ביטוי בשלל תסמינים לא נעימים, לרבות טיקים בעיניים של מצמוצי עיניים, תנודות ראש בלתי רצוניות, תנועות פה או שפתיים, הרמת כתפיים, רקיעה ברגליים ועוד.

הטיקים הקוליים עלולים אף הם ללבוש צורות שונות, אשר המכנה המשותף להן הוא המעורבות של מיתרי הקול. בין היתר מדובר כאן בשיעולים ממושכים, בכחכוכי גרון, ביריקות, בנהמות, במלמולים ובקללות, תסמין המזוהה מאוד עם תסמונת טורט (טיקים כידוע הם מהסימפטומים העיקריים של התסמונת).

חשוב לזכור שבכל אחד מסוגי הטיקים, יש גורמים שעלולים להגדיל את התדירות ואת דרגת החומרה שלהם. מבחינה ביולוגית טיקים בגוף נובעים משיבוש בפעילות אחד מקולטני הדופמין, הורמון המופרש במוח באופן נורמלי אולם עלול לצאת מאיזון עקב מחלות, תופעות לווואי של תרופות שהאדם נוטל (למשל ריטלין או תרופות אנטי דכאוניות), פגיעות פיזיות או מוחיות שהוא חווה, מתח נפשי וגורמים נוספים.

מתי יש צורך לטפל בבעיה?

טיקים, כאמור, נפוצים בעיקר בקרב ילדים ובני נוער. בדרך כלל הם יכולים להתחיל מגיל חמש ומלווים את הילד, לסירוגין, עד לסביבות גיל 12-10. בתרחיש המקובל הטיקים יקטנו בהדרגה עם השנים, עד שהם עשויים לחלוף עם ההתבגרות או המעבר לבגרות. לכן חשוב לעקוב אחר המצב, תוך עירוב גורם רפואי מוסמך במידת הצורך.

יש מקרים בהם טיקים בגוף אינם חולפים עם השנים, או אפילו מתגלים מראש רק בגילים מאוחרים. כאשר הטיקים פוגעים באיכות החיים של האדם החווה אותם, כפי שסביר להניח שיקרה, נדרש טיפול ישיר בהם או בבעיה הגורמת להם. כיום היצע הטיפולים להתמודדות עם טיקים גדל משמעותית, בין השאר עקב שיפור הידע הרפואי וכניסתן של טכנולוגיות שונות לתמונה. הטיפולים המקובלים להתמודדות עם הטיקים כוללים תרופות לאיזון פעילות קולטני הדופמין; הזרקות בוטוקס המשתקות את אזור הפנים ובכך מביאות להפסקת התנועות הבלתי רצוניות; טיפולים התנהגותיים המבוססים על שינוי הרגלים, כמו גם חשיפה מבוקרת ומניעת התגובה; והשתלת קוצב במוח, השמורה בעיקר למצבים חמורים בהם הטיפולים הסטנדרטיים לא הועילו.

לצד זה ניתן להצביע על טיפולים תומכים, שמטרתם להקל על ההתמודדות השוטפת של האדם עם הטיקים או תסמיניהם. כך למשל פעילות גופנית מותאמת עשויה להקל על הופעת טיקים בגפיים. אם האדם החווה טיקים נפגע מבחינה חברתית או סובל מדימוי עצמי נמוך, ייתכן מאוד שיהיה מקום לשלב גם טיפולים פסיכולוגיים או נפשיים.

העלייה של הרפואה המשלימה

בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים גילו את יתרונותיה של הרפואה המשלימה, שיכולה ללוות את הטיפולים הקונבציונליים או אפילו להחליף אותם באופן מלא. לרפואה האלטרנטיבית בהחלט יש מקום במקרה של טיקים בגוף. למעשה, רבים יטענו שזהו אחד מאפיקי הטיפול היותר מומלצים עקב העובדה שהטיפולים הם פשוטים לביצוע ויעילים מאוד, כשהם מבוצעים על ידי גורם מקצועי. בנוסף, הם אינם כרוכים בתופעות לוואי או בסיבוכים שונים.

מרכז טיקלס מתמקד בפתרונות לטיקים ולתסמונת טורט בהתבסס על הרפואה הסינית, עם דגש ניכר על דיקור סיני או התאמת צמחי מרפא המאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי. בראש המרכז עומד גולן שרב, בוגר לימודי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא, בעל ניסיון רב שנים במערכות הרפואה הציבורית והפרטית.

במרכז ניתן לעבור אבחון מקיף ולבנות תוכנית טיפולים אישית, הנבנית על פי סוג הבעיה שהאדם סובל ממנה, דרגת החומרה שלה ופרמטרים נוספים. כך לדוגמה עבור ילדים החרדים מהמחטים העומדות בבסיס טיפולי דיקור סיני, ניתן לבצע את הטיפול בעזרת תחליפים המדמים דיקור סיני באופן מלא, ללא מחטים.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות