עמוד הבית > מאמרים > האם טיקים עוברים? תשובה לשאלה הגדולה

האם טיקים עוברים? תשובה לשאלה הגדולה

האם טיקים עוברים? לרוב כן, אבל חשוב לעקוב

טיקים, בהתאם להגדרה הבסיסית, הם תנועות בלתי רצוניות, קצרות ופתאומיות של קבוצת שרירים או כמה קבוצות. ניתן לחלק אותם לתנועתיים לעומת קוליים, וכן לפשוטים מול מורכבים. למרות שטיקים עלולים להופיע בכל שלב, ברוב המקרים הם יפקדו ילדים ובני נוער. ההערכות הן שעד כ-15% מבין הילדים יחוו טיקים, במהלך שנות הילדות שלהם, כאשר השכיחות גבוהה בעיקר מגיל חמש. יש גורמים שונים שעשויים לגרום לטיקים, לרבות גנטיקה, מגדר (טיקים נפוצים יותר אצל בנים), גורמים נפשיים, גורמים סביבתיים ועוד. לעיתים הטיקים הם חלק מתסמונת טורט, מצב המופיע על פי ההערכות אצל כ-1% מבין הילדים. האם טיקים עוברים? אנחנו במרכז טיקלס עונים.

החדשות הטובות: הטיקים אמורים לחלוף

שאלה שצריכה להישאל היא מהן דרכי הטיפול בטיקים, או למעשה: האם יש בכלל לצורך לטפל בבעיה? כדי לספק לה תשובה, יש צורך לבדוק מהי הסבירות בה הטיקים עשויים לחלוף מעצמם. כל מקרה בו מופיעים טיקים, חשוב להדגיש, נשקל לגופו. אין כאן תשובות חד משמעיות, אלא משתנים שונים שעשויים להיכנס לתוך המשוואה ולשנות אותה. תשמחו אולי לשמוע שברוב המקרים, הטיקים יחלפו מעצמם ככל שהשנים חולפות וככל שהילד יתקרב לשנות הבגרות שלו. שכיחות הטיקים אינה קבועה לאורך שנים, כאשר בתרחיש המקובל הם יהפכו לחמורים יותר (מבחינת התדירות ודרגת העוצמה של הטיקים) לקראת גיל ההתבגרות, ויצטמצמו לאחר מכן וככל שהנער נעשה בוגר ומתקרב לעשור השלישי של חייו.

האם המשמעות היא שעלינו להמתין עד שהטיקים יחלפו? ממש לא בטוח. ראשית, כי יש אחוז מסוים אצל ילדים בו הטיקים ממשיכים ללוות אותם גם בשנות הבגרות. שנית, מכיוון שטיקים עלולים לפגוע באיכות החיים של הילדים וביכולת ההתפתחות שלהם. לטיקים עלולות להיות הפרעות נלוות המקשות על הילד ובני משפחתו, למשל הפרעת קשב וריכוז. טיקים הולכים בחלק מהמקרים יד ביד עם ליקויי למידה, חרדות, קשיים תקשורתיים ועוד.

רוצים לדעת האם טיקים עוברים? תעקבו אחריהם

אחד המצרכים החשובים ביותר עבור הורים שאצל ילדם מופיעים טיקים בגוף, או חשד לטיקים, הוא סבלנות. לא מדובר כאן במצב בו נחים על זרי הדפנה, כמובן, אולם הופעת טיקים ממש לא אמורה להיות סיבה לפאניקה. יש לעקוב אחר הבעיה ולראות כיצד היא משתנה לאורך השנים, וחשוב לא פחות: עד כמה היא משפיעה על חייו של הילד. ככל שההשפעה גדולה יותר, כך הסבירות גדולה יותר שיהיה מומלץ לטפל בבעיה.

אבחון טיקים מתבצע לרוב על ידי תשאול הילד ומשפחתו, לצד בחינת התסמינים שמופיעים אצלו. בהתאם לסוג הטיקים יכולים להשתלב מומחים שונים: במקרה של מצמוץ בעיניים אצל ילדים או עוויתות בעיניים, למשל, יש שימליצו לגשת קודם כל לאבחון אצל רופא עיניים לשלילת ליקויי ראייה ומחלות המשפיעות על תפקוד העין. את האבחון הסופי יכולים לבצע מומחים לרפואה מערבית כגון נוירולוג או פסיכיאטר. מומחה לטיקים ותסמונת טורט בתחומי הרפואה המשלימה, לרבות רפואה סינית יכול להציע כלים מגוונים לאבחון בעיות ולטיפול בהן.

איך ניתן לטפל בטיקים?

כאשר הטיקים אינם חולפים או משבשים בצורה ניכרת את איכות חיי הילד וההתפתחות שלו, הפתרון המתבקש הוא טיפול נקודתי בהם. במרכז טיקלס מטפלים בטיקים ובתסמונת טורט בראי הרפואה הסינית, באמצעות טיפול משולב המותאם לכל ילד – ולעיתים גם מבוגר – באופן אישי.

הטיפול עשוי לכלול בתוכו דיקור סיני (עם או בלי מחטים), רפואת צמחים והתאמה של צמחי מרפא סיניים המאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי, מתן דגשים תזונתיים ועוד. העיקרון כאן הוא ניסיון לאתר את שורש הבעיה ולטפל בו באופן מיטבי, במטרה ליצור את האיזון המתבקש בין הגוף לנפש ולהקטין את דרגת החומרה של התסמינים המופיעים אצל המטופל.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
האם טיקים עוברים
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות