עמוד הבית > מאמרים > האם טיקים עוברים? תשובה לשאלה הגדולה

האם טיקים עוברים? תשובה לשאלה הגדולה

האם טיקים עוברים? לרוב כן, אבל חשוב לעקוב

טיקים, בהתאם להגדרה הבסיסית, הם תנועות בלתי רצוניות, קצרות ופתאומיות של קבוצת שרירים אחת (טיקים פשוטים) או כמה קבוצות (טיקים מורכבים). ניתן לחלק אותם לתנועתיים לעומת קוליים. למרות שטיקים עלולים להופיע בכל שלב, ברוב המקרים הם יפקדו ילדים ובני נוער. ההערכות הן שעד כ-15% מבין הילדים יחוו טיקים, במהלך שנות הילדות שלהם, כאשר השכיחות גבוהה בעיקר מגיל חמש (1). יש גורמים שונים שעשויים לגרום לטיקים, לרבות גנטיקה, מגדר (טיקים נפוצים יותר אצל בנים לפחות פי 4 מבנות), גורמים נפשיים, גורמים סביבתיים ועוד(1). לעיתים הטיקים הם חלק מתסמונת טורט, מצב המופיע על פי ההערכות אצל כ-1%-2% מבין הילדים בממוצע (1). האם טיקים עוברים? אנחנו במרכז טיקלס עונים.

החדשות הטובות: הטיקים אמורים לחלוף

שאלה שצריכה להישאל היא מהן דרכי הטיפול בטיקים, או למעשה: האם יש בכלל לצורך לטפל בבעיה? כדי לספק לה תשובה, יש צורך לבדוק מהי הסבירות בה הטיקים עשויים לחלוף מעצמם. כל מקרה בו מופיעים טיקים, חשוב להדגיש, נשקל לגופו. אין כאן תשובות חד משמעיות, אלא משתנים שונים שעשויים להיכנס לתוך המשוואה ולשנות אותה. תשמחו אולי לשמוע שברוב המקרים, הטיקים יחלפו מעצמם ככל שהשנים חולפות וככל שהילד יתקרב לשנות הבגרות שלו. שכיחות הטיקים אינה קבועה לאורך שנים, כאשר בתרחיש המקובל הם יהפכו לחמורים יותר (מבחינת התדירות ודרגת העוצמה של הטיקים) לקראת גיל ההתבגרות, ויצטמצמו לאחר מכן וככל שהנער נעשה בוגר ומתקרב לעשור השלישי של חייו.

אבל האם המשמעות היא שעלינו להמתין עד שהטיקים יחלפו? ממש לא בטוח. ראשית, כי יש אחוז מסוים אצל ילדים בו הטיקים ממשיכים ללוות אותם גם בשנות הבגרות. שנית, מכיוון שטיקים עלולים לפגוע באיכות החיים של הילדים וביכולת ההתפתחות שלהם. לטיקים עלולות להיות הפרעות נלוות המקשות על הילד ובני משפחתו, למשל הפרעות קשב וריכוז הנחשבות להפרעות השכיחות ביותר בקרב ילדים עם תסמונת טורט. טיקים הולכים בחלק מהמקרים יד ביד עם אוטיזם, ליקויי למידה, חרדות, קשיים תקשורתיים, הפרעות שינה ועוד. לכן הורים לילדים הסובלים מטיקים צריכים להיות עם האצבע על הדופק ביחס להתפתחות הפרעות אלה, וכמובן שגם בכיוון השני.

יש לציין שלכל תסמין המופיע אצל הילד עשויים להיות חוקים משלו. כך למשל מחקר מעקב רחב היקף בקרב ילדים ומבוגרים עם תסמונת טורט הראה ירידה עם הגיל בתדירות הטיקים וכן במאפייני ההפרעות הנלוות האחרות, דוגמת הפרעות קשב וריכוז או OCD. עם זאת חלק מהתסמינים הנלווים האחרים, דוגמת הפרעות שינה, נשארו וליוו את האדם המבוגר.

רוצים לדעת האם טיקים עוברים? תעקבו אחריהם

אחד המצרכים החשובים ביותר עבור הורים שאצל ילדם מופיעים טיקים בגוף, או חשד לטיקים, הוא סבלנות. לא מדובר כאן במצב בו נחים על זרי הדפנה, כמובן, אולם הופעת טיקים ממש לא אמורה להיות סיבה לפאניקה. יש לעקוב אחר הבעיה ולראות כיצד היא משתנה לאורך השנים, וחשוב לא פחות: עד כמה היא משפיעה על חייו של הילד. ככל שההשפעה גדולה יותר, כך הסבירות גדולה יותר שיהיה מומלץ לטפל בבעיה. מנגד, אם מדובר בטיקים שמופיעים בתדירות נמוכה ולא משבשים את שגרת החיים של הילד, יכול מאוד להיות שאין צורך לטפל בהם בצורה ישירה.

אבחון טיקים מתבצע לרוב על ידי תשאול הילד ומשפחתו, לצד בחינת התסמינים שמופיעים אצלו. המטרה היא לראות מהי תדירות הטיקים, וחשוב לא פחות: באיזו דרגת חומרה הם מופיעים. בניגוד לבעיות אחרות המופיעות אצל ילדים ומבוגרים, את הטיקים אי אפשר לאפיין בהתאם לבדיקות מעבדה או למדדים מובהקים. תחת זאת נעשה לרוב שימוש בסולם חומרת הטיקים העולמי של ייל (Yale Global Tic Severity Scale) או ב DSM- 5, שהם הערכות פיזיולוגיות – פסיכיאטריות המתייחסות למדדים של הטיקים. .

כמובן שגם הסוגים העיקריים של הטיקים שמופיעים אצל הילד, בין אם מוטוריים ובין או קוליים, יכולים לשחק תפקיד בתמונת האבחון של הבעיה והטיפול בה. אחת הנקודות הנובעות מכך היא שבהתאם לסוג הטיקים יכולים להשתלב מומחים שונים: במקרה של מצמוץ בעיניים אצל ילדים או עווית בפנים, למשל, יש שימליצו לגשת קודם כל לאבחון אצל רופא עיניים לשלילת ליקויי ראייה ומחלות המשפיעות על תפקוד העין. את האבחון הסופי יכולים לבצע מומחים לרפואה מערבית כגון נוירולוג או פסיכיאטר. מומחה לטיקים ותסמונת טורט בתחומי הרפואה המשלימה, לרבות רפואה סינית יכול להציע כלים מגוונים לאבחון בעיות ולטיפול בהן. האבחון ברפואה הסינית, לראיה, מבוסס לרוב על אבחנת לשון ואבחנת דופק.

איך ניתן לטפל בטיקים?

בחלק גדול מהמקרים, או אפילו ברובם, לא נדרש טיפול בטיקים. במצבים בהם הם לא "מפריעים" למטופל ולמשפחתו יתר על המידה, ניתן להסתפק במתן טיפול תומך, הרגעת הילד ומתן הידע הדרוש עבור הילד החווה את הטיקים, בני משפחתו והגורמים החינוכיים שבאים איתו במגע. בדרך זו אפשר להסיר חלק גדול מסימני השאלה המאפיינים את התחום ולהראות שהשד הוא בהחלט לא נורא כל כך.

כאשר הטיקים אינם חולפים או משבשים בצורה ניכרת את איכות חיי הילד וההתפתחות שלו, פוגעים בהערכה העצמית של הילד או גורמים לליקויים בתפקוד החברתי, הרגשי או הגופני, הפתרון המתבקש הוא טיפול נקודתי בהם. במסגרת זו עשויים להיכנס לתמונה טיפולים התנהגותיים, פסיכולוגיים, פיזיולוגיים או גופניים, בהתאם לסוג התסמינים, לחומרתם ולהעדפות המשפחה. בשנים האחרונות עלתה המודעות לכך ששילוב בין טיפולים ממספר עולמות יכול ליצור שלם הגדול מסך החלקים שלו ולהפוך את הטיפול ליעיל יותר. חלק מרכזי בכך הוא השילוב בין הרפואה הקונבנציונלית לבין הרפואה המשלימה, שחלק מרכזי בתוכה הוא הרפואה הסינית.

לאחרונה, נערך מחקר סקר שבחן את הרפואה המשלימה במטופלי הפרעת טיקים ותסמונת טורט וגילה כי 92% מהמטופלים העידו כי חוו הפחתה בתדירות הטיקים בעקבות הטיפולים. (2) 

במרכז טיקלס מטפלים בטיקים ובתסמונת טורט בראי הרפואה הסינית, באמצעות טיפול משולב המותאם לכל ילד – ולעיתים גם מבוגר – באופן אישי. הטיפול עשוי לכלול בתוכו דיקור סיני (עם או בלי מחטים, פתרון המתאים בעיקר לילדים החוששים ממחטים), רפואת צמחים והתאמה של צמחי מרפא סיניים המאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי, מתן דגשים תזונתיים ועוד. העיקרון כאן הוא ניסיון לאתר את שורש הבעיה ולטפל בו באופן מיטבי, במטרה ליצור את האיזון המתבקש בין הגוף לנפש ולהקטין את דרגת החומרה של התסמינים המופיעים אצל המטופל. במסגרת זו מושם דגש על שינויים הכרחיים באורח החיים ובשגרת היום-יום של הילד, בהנחה ששינויים כאלה עשויים לשפר את מצבו גם בחזיתות השונות.

סימוכין:

1 . A Comprehensive Review of Tic Disorders in Children. Keisuke Ueda, and Kevin J. BlackJ Clin Med. 2021 Jun

2. Use of Complementary and Alternative Medicine in Children With Tourette Syndrome./ Himadri Patel , KieuHanh Nguyen/J Child Neurol. 2020 Jul

 

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

סימוכין:2

 

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
האם טיקים עוברים
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
דילוג לתוכן