עמוד הבית > מאמרים > אקולליה - חזרה על מילים

אקולליה – חזרה על מילים

אקולליה (Echolalia), או בעברית "הדהוד", היא מצב של חזרה אוטומטית של אדם מסוים על דברי אדם אחר, באופן שאינו קשור למשמעות הביטויים: כך למשל אם הורה שואל את ילדו "האם אתה רעב?", והילד עונה בתגובה "האם אתה רעב?" או נוסח דומה, מדובר באקולליה. האקולליה יכולה להיות ברמת המילה, הביטוי או המשפט, ובנוסף לכך מיידית או מאוחרת – לעיתים היא מופיעה שעות או אפילו ימים לאחר שנאמר אותו ביטוי עליו חוזרים.

בקרב תינוקות או פעוטות, אותו הדהוד של מילים או ביטויים הוא תהליך טבעי המהווה אבן יסוד בהתפתחות השפה והתקשורת: הלמידה בשלבים הראשונים של החיים נעשית הרי דרך חזרה וחיקוי, בעיקר בפן המילולי. החל מסביבות גיל שלוש, עם זאת, אקולליה אמורה להצטמצם בדרגה. הופעה תדירה שלה בגילים אלו עלולה להצביע על בעיות התפתחותיות, ליקויי תקשורת (לרבות אוטיזם), הפרעת דיבור וכמובן שגם טיקים או תסמונת טורט, בהם נעסוק בסקירה הנוכחית.

אקולליה, טיקים ומה שביניהם

אחד הצעדים החשובים באבחון של טיקים או תסמונת טורט, הוא למפות אותם בהתאם לסוגים השונים. אקולליה, מטבע הדברים, משתייכת לקטגוריה של טיקים קוליים – קולות בלתי רצוניים (או במקרה הזה – מילים) המופקים בעקבות תנועת האוויר, במעברו דרך הפה, האף או הגרון: דוגמאות נוספות לטיקים מהסוג הזה הן כחכוח בגרון, קופרולליה (טיקים מסוג קללות) ואחרים. בנוסף לכך, רואים את האקולליה כביטוי של טיק מורכב. המדובר הוא בטיק ממושך יותר מזה הפשוט המערב מספר קבוצות שרירים, ולא קבוצת שרירים או איבר בודדים כפי שמאפיין טיק פשוט.

אקולליה, בהיותה טיק קולי מורכב, נוטה להופיע לאחר שטיקים אחרים החלו נותנים את אותותיהם. בדרך כלל הטיקים הראשונים שיופיעו בגיל הילדות הם אלו המוטוריים והפשוטים, בהמשך, ועל אחת כמה וכמה במקרה של תסמונת טורט אצל ילדים, הטיקים נוטים להתגבר ולהפוך למורכבים יותר. עם זאת, טיקים קוליים דוגמת אקולליה עלולים להופיע גם בשלבים אחרים של החיים, בלי קשר לשאלת ההופעה של טיקים אחרים.

השפעת האקולליה על החווים אותה

כמו טיקים אחרים, בין אם קוליים ובין אם מוטוריים קשה להעריך מראש עד כמה אקולליה המופיעה מפעם לפעם דורשת מענה ישיר. ברוב המקרים, טיקים המופיעים בגיל הילדות צפויים להיות מופחתים ואף לעבור עם השנים, בדרך כלל לקראת סיום העשור השני של החיים. לכן ניתן להבין מדוע הורים רבים מעדיפים להמתין ולראות איך הטיקים מתפתחים לאורך השנים.

שאלה נוספת שעולה בהקשר הטיפולי היא עד כמה הטיקים מפריעים לתקשורת או להתנהלות השוטפת של הילד. סוגיה זו לוקחת בחשבון את תדירות הטיקים, נסיבות ההופעה שלהם וכמובן שגם הרצונות של המשפחה. אקולליה עלולה להפריע ליכולת התקשורתית של הילד, שמתקשה לנהל שיחה או לקיים אינטרקציות יעילות עם הסביבה, ובכך להקשות על התפקוד שלו במצבים שונים (גן ילדים או בית ספר, לימודים וכדומה). מנגד יש מצבים בהם היא מופיעה בתדירות נמוכה ואינה מהווה גורם מפריע מנקודת המבט של הילד או משפחתו.

אקולליה - חזרה על מילה

דרכי טיפול באקולליה

ישנם בנוסף ילדים רבים שלומדים להתגבר על האקולליה, עם הזמן או בזכות טיפולים שונים, ולנהל תקשורת תקינה כמעט לחלוטין. שילוב בין כמה כלים טיפולים, או אפילו עולמות טיפוליים שונים, עשוי ליצור שלם גדול מסך החלקים שלו ולהפוך את ההתמודדות עם אקולליה בפרט וטיקים בכלל לפשוטה הרבה יותר עבור כל המעורבים.

את התופעה של חזרה על מילה אצל ילדים ניתן להפחית באמצעות הטיפול הכולל בטיקים, לרבות שיטות טבעיות על בסיס הרפואה הסינית המוצעות במרכז טיקלס: דיקור סיני (עבור ילדים החוששים ממחטים, קיימת אפשרות לדמות דיקור ללא מחטים), התאמת צמחי מרפא סיניים, ביצוע שינויים נקודתיים בתפריט התזונה או באורח החיים וכן הלאה. טיפולים אלה נחשבים ליעילים, לפשוטים לשילוב בשגרת החיים והם אינם טומנים בחובם תופעות לוואי או סיכונים.

ניתן לציין, כי במקביל עולה בחלק מהמקרים הצורך לטפל באקולליה באופן נקודתי וישיר יותר. ניתן לעשות זאת באמצעות טיפולי התקשורת למיניהם, בדגש על קלינאי תקשורת.

 

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
אקולליה - חזרה על מילה
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
טיקים ותסמונת טורט

לאחר חודש המינון של העוויתות ירד בצורה משמעותית, כחודשיים מתחילת הטיפול העוויתות נעלמו כליל.
גולן מקצוען ממוקד מטרה ואנו מאוד שמחים ומודים

להמשך קריאה »
טיקים ותסמונת טורט

26/9/21 – הגענו אליך כשלבן שלנו היו טיקים שהופיעו כל כמה דקות ולאחר מפגשים וטיפולים במשך כ – 4 חודשים נעלמו הטיקים וקיבלנו ילד מאושר ובטוח בעצמו הרבה יותר מקודם.

להמשך קריאה »
נגישות