עמוד הבית > מאמרים > מהי המשמעות של מצמוץ יתר בילדים ומהו הטיפול המקובל?

מהי המשמעות של מצמוץ יתר בילדים ומהו הטיפול המקובל?

מצמוץ הוא פעולה טבעית, במסגרתה העפעפיים נסגרים ונפקחים במהירות. למצמוץ כמה תפקידים חשובים מאוד, בראשם שמירה על הלחות הנדרשת בעיניים ומניעת התייבשויות, מתן הגנה לעיניים מפני גירויים וגופים זרים ועוד. יש כמה סוגים של מצמוץ – ספונטני, רלפקטיבי או רצוני – אשר רובם נחשבים לתקינים. הבעיה מתחילה כאשר הילד חווה מצמוץ יתר, מה שעלול להעיד על טיקים או תסמונת טורט, ליקויי ראייה, דלקות בעיניים, אלרגיות ומצבים אחרים. המצמוץ עלול להיות מושפע ממצבים פיזיולוגיים, נוירולוגיים, נפשיים ואפילו רגשיים, ולכן חשוב לתהות על קנקו ולהציע טיפול ממוקד בהתאמה אישית.

מתי ניתן לזהות מצמוץ יתר?

מצמוץ יתר הוא מצב בו הילד פשוט ממצמץ בתדירות גבוהה יותר ממה שהוא אמור, וכמובן שגם ממצמץ באופן שאינו טבעי מבלי שיש לכך סיבה פיזיולוגית תקינה. בדרך כלל נהוג להתבונן בקבוצת הגיל בה הילד נמצא, ולהשוות את מספר הצמצומים בדקה לכמות הנחשבת לתקינה עבור אותה קבוצת גיל.

כמעט בכל המקרים, הכתובת הראשונה אליה יש לפנות כאשר חושדים שהילד חווה מצמוץ יתר היא רופא העיניים. האחרון יבדוק קודם כל האם מדובר בבעיה שהמקור שלה עיני או נוגע לחוש הראייה. אם הוא לא מוצא סיבה מספקת למצמוץ במסגרת בדיקת הראייה, סביר להניח שהוא יפנה את הילד להמשך בדיקה אצל נוירולוג או מומחה אחר לתחום.

בשלב הזה ייבחנו מכלול התסמינים של הילד, במטרה לראות האם הוא סובל מתסמינים שונים אותם ניתן לשייך לטיקים או לתסמונת טורט. בהקשר הזה יש לציין שמצמוץ יתר ישתייך בדרך כלל לקטגוריה של טיקים תנועתיים בלתי רצוניים (להבדיל מטיקים קוליים). בנוסף לכך יש לבדוק האם מדובר בטיק מורכב או פשוט, כאשר טיקים מורכבים לרוב יימשכו פרקי זמן ארוכים יותר ועלולים לכלול מעורבות של כמה איברים וקבוצות שרירים במקביל.

אפשרויות הטיפול המקובלות למצמוץ יתר

יש להדגיש שבחלק גדול מהמקרים, מצמוץ יתר וסוגים אחרים של טיקים המופיעים בילדות עשויים לחלוף מעצמם, אפילו מבלי שיש צורך לטפל בהם בצורה ישירה. לכן יש שימליצו לבצע קודם כל מעקב אחר היקפי התופעה, תוך מתן אפשרות לכך שהיא תחלוף כאילו לא הייתה. שאלה נוספת שצריכה להישאל היא עד כמה מצמוצי היתר פוגעים באיכות החיים של הילד (ושל בני משפחתו). אם מדובר כאן בפגיעה משמעותית באיכות ובשגרת החיים, ייתכן מאוד שכדאי לפנות לקבלת טיפול ממוקד.

 

הטיפול בתופעה של מצמוץ יתר, אצל ילדים ומבוגרים כאחד, נקבע על פי מאפייני המטופל, דרגת החומרה של ההפרעה וגורמים נוספים הנתונים לשיקול דעתו של הגורם המאבחן. חשוב לציין כי אבחון המקור האפשרי של הבעיה חיוני לצורך הטיפול הממוקד והיעיל בה. במקרה של מצמוץ יתר הנובע מלקות ראייה, לדוגמה, סביר להניח שהפתרון יהיה מבוסס על התאמת משקפיים או עזרי ראייה אחרים. הטיפול באלרגיות עשוי להיות מבוסס על טיפות עיניים, ולעיתים גם טיפול ממוקד בדלקת ההולכת יד ביד עם האלרגיה.

ומה עושים במקרה של טיקים בעיניים או בגוף? במקרה הזה, רצוי לבחור בדרך כלל בטיפול משולב. מרכז טיקלס, המתמקד בטיפול בטיקים ובתסמונת טורט על פי עקרונות הרפואה הסינית, מציע טיפול חדשני בהתאמה אישית מלאה. הוא עשוי לכלול בתוכו כלים חשובים מעולם רפואת המזרח, לרבות דיקור סיני (שבמקרה של ילדים יכול להתבצע ללא מחטים כלל), דגשים תזונתיים והתאמה של צמחי מרפא סיניים המאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי.

הטיפול ניתן לאחר אבחון מצבו של הילד, למשל בכל הנוגע לרמת האיזון הנדרש בין הגוף לבין הנפש – קשיים שונים המופיעים אצל ילדים ומבוגרים, דוגמת מצמוץ יתר וטיקים תנועתיים אחרים, עלולים להיגרם עקב חוסר איזון מסוים בגוף.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות