עמוד הבית > מאמרים > טיקים בעיניים: כל מה שחשוב לדעת

טיקים בעיניים: כל מה שחשוב לדעת

טיקים בעיניים וטיקים בכללי, על פי ההגדרה הבסיסית, הם תנועות מהירות ובלתי רצוניות של קבוצות שרירים בגוף, החוזרות על עצמן לסירוגין. בדרך כלל נהוג לייחס את הטיקים לבעיה של תסמונת טורט, הן אצל מבוגרים והן אצל ילדים, אם כי הם עלולים להיגרם גם בתרחישים אחרים. במאמר הבא נסביר לכם את המאפיינים העיקריים של טיקים בעיניים, נראה כיצד ניתן לאבחן באופן מדויק את הבעיה ומה ניתן לעשות על מנת להתמודד איתה.

מהם טיקים בעיניים?

הטיקים נהוג לחלק לשניים. הקבוצה הראשונה היא טיקים תנועתיים, אשר כפי שניתן להסיק משמם – טומנים בחובם תנועות גוף כאלה או אחרות. טיקים תנועתיים, הקבוצה אליה משתייכים טיקים בעין, עלולים להופיע למעשה בכל אחת מקבוצות השרירים בגוף, אם כי ברוב המקרים תהיה מעורבות של שרירי הפנים: מצמוצי עיניים, עוויתות בפנים וכן הלאה. הקבוצה השנייה, טיקים קוליים, מבוססת על השמעה חוזרת, בלתי רצונית ובלתי נשלטת של קולות, לרבות שיעולים, אנחות, כחכוכי גרון וכן הלאה.

חלוקה נוספת, שרלוונטית גם במקרה של טיקים בעיניים, היא בין טיקים "פשוטים" ל"מורכבים". בקבוצה הראשונה, התנועה המוטורית או התנועתית תהיה קצרת מועד ולא תכלול בתוכה תכלית מסוימת. אם הטיק הוא מורכב, הרי שמדובר בתנועה ארוכה יותר שכן מיועדת לתכלית כלשהי – נגיעה בחפצים למשל.

הגורמים העיקריים לטיקים בעיניים

טיקים בעיניים מתחילים להופיע בדרך כלל בגילאי הילדות, אם כי הם עלולים לתת את אותותיהם בכל גיל למעשה. למרבה הצער, הם יותר שכיחים ממה שרבים מהאנשים חושבים: ההערכות הן שעד כ-12% מהילדים יחוו טיקים כאלו או אחרים, כולל כמובן טיקים בעין. הגיל השכיח להופעת הטיקים הוא כ-8-6 שנים, כאשר הסבירות שבנים יסבלו מהטיקים גבוהה משמעותית מאשר בנות.

יש להדגיש כי המנגנון הספציפי האחראי להופעת טיקים בעיניים, וטיקים כמכלול, עדיין לא ידוע. סביר להניח שתורשה היא חלק מרכזי ברשימת הגורמים, אולם יש ילדים ומבוגרים אצלם מופיעים טיקים גם אם הוריהם לא סבלו מאותה הבעיה. כך או כך, אנשים רבים חווים תקופות הקלה או החמרה בעוצמת התסמינים, כאשר הגורמים הנחשבים למחמירים את היקף הבעיה הם עייפות, חרדות, מתחים ועוד.

טיקים הם אחת מהתופעות העיקריות של תסמונת טורט, בעיה מורכבת הדורשת התייחסות וטיפול. לכן סביר מאוד להניח שאם טיקים אצל ילדים או מבוגרים מופיעים, תיעשה בחינה לראות האם הוא עומד בקריטריונים של תסמונת טורט וכיצד ניתן לטפל בה. בנוסף לכך טיקים בעיניים עשויים להיות מקושרים לבעיות דוגמת הפרעות קשב וריכוז, חרדות, הפרעה כפייתית קומפולסיבית (OCD) ומצבים אחרים הדורשים כשלעצמם אבחון וטיפול.

האם נדרש טיפול בטיקים בעיניים?

בהרבה מאוד מקרים, טיקים בעיניים המופיעים בגיל הילדות ישתפרו או אפילו יחלפו מעצמם כעבור שבועות או חודשים בודדים, אפילו בהיעדר טיפול. טיקים אשר מופיעים לעיתים רחוקות עשויים שלא להפריע יתר על המידה לשגרת ולאורח החיים של הסובלים מהם, ולכן ברוב מקרים אלו, נמנעים המטופלים מטיפול בנושא.

מן העבר השני של המשוואה, כן ייתכן מצב בו הטיקים הם חמורים או תדירים מדי, כך שהם מקשים על יכולת ההתנהלות של האדם הסובל מהם, מביאים לפגיעה בביטחון העצמי שלו ומשבשים את היחסים שלו עם הסביבה הקרובה והרחוקה יותר. הדבר החשוב הראשון הוא לגלות הבנה לאדם הסובל מהם, במיוחד כאשר מדובר בילד. חשוב שלא להתייחס לבעיה בצורה שלילית, ובטח שלא להפגין כעס כלפי הילד. רבים ימליצו לנסות להתעלם מהטיקים בצורה ישירה, במידת האפשר, ובוודאי שלא לנקוט בדרכים שונות לעצירת התנועות הבלתי רצוניות. אתגר מרכזי אחר הוא הרגעת הילד ויצירת סביבת מחייה שלווה ורגועה עבורו, שעשויה לשפר את המצב.

לעיתים, מוחלט לטפל בצורה ישירה בטיקים. ניתן לעשות זאת בכמה דרכים. תרופות עשויות להיות יעילות, אם כי החיסרון העיקרי שלהן הוא תופעות הלוואי הצפויות. טיפולים התנהגותיים, דוגמת כאלו המבוססת חשיפה ומניעת תגובה (ERP) או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי רב מרכיבי (CBIT), מסייעים במצבים מסוימים.

עוד חשוב להדגיש את הנושא של טיקים בעיניים בראי הרפואה הסינית, שמציעה לבעיה כמה פתרונות יעילים ובטוחים, כפי שנצפו במחקרים שנערכו בעולם במרוצת השנים. על פי הרפואה הסינית ניתן לטפל בבעיה באמצעות טיפול בהפרעה הקיימת, טיפול הנעשה באמצעות פיטותרפיה (צמחי מרפא), דיקור סיני ופתרונות משולבים אחרים.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות