עמוד הבית > מאמרים > על סוגים שונים של טיקים אצל ילדים והטיפול המקובל היום

על סוגים שונים של טיקים אצל ילדים והטיפול המקובל היום

על פי ההערכות, כ-15-10% מבין הילדים יחוו טיקים בשלב כזה או אחר של ילדותם. במקרים רבים, הטיקים לא ישבשו יתר על המידה את שגרת החיים של הילד ויחלפו מעצמם כעבור פרק זמן מסוים. באחרים, מדובר בבעיה המפריעה לתפקוד של הילד, עלולה ללוות אותו עם התבגרותו וגם להצביע על מחלות ובעיות שהוא סובל מהן, בראשן כמובן תסמונת טורט. אז האם עלינו לדאוג כאשר אנחנו נתקלים במקרה של טיקים אצל ילדים? מתי יודעים אם לטפל בבעיה? ומהם הפתרונות האפשריים המוצעים כיום?

סוגי טיקים אצל ילדים

טיקים הם תנועות מהירות, קצרות ובלתי רצוניות של קבוצה שרירים אחת (טיקים פשוטים) או כמה קבוצות שרירים (טיקים מורכבים, שיהיו לרוב ממושכים בהשוואה לאלו הפשוטים). בדרך כלל הטיקים יופיעו בילדות, כאשר התופעה שכיחה בעיקר בגילאי 10-5 ונדירה מאוד מתחת לגיל חמש. ואגב, מעניין לציין שהחלוקה של טיקים אצל ילדים אינה שווה בין המינים: בנים נוטים לסבול מטיקים הרבה יותר מאשר בנות.

ניתן להצביע על שתי קבוצות עיקריות של סוגי טיקים אצל ילדים, או למעשה טיקים כמכלול. הראשונה שבהן היא טיקים תנועתיים, שכפי שניתן להסיק משמם – באים לידי ביטוי בתנועות מוטוריות של הגוף. התרחיש הנפוץ בקטגוריה הזו הוא טיקים בעיניים אצל ילדים, הנגרמים מהמעורבות של שרירים רלוונטיים לאזור: הראש, הפנים, הצוואר וכמובן שגם העיניים. טיקים בעיניים יהיו כרוכים במצמוץ מהיר וחוזר, כשלצד זה עלול הילד לחוות עוויתות בפנים, משיכות כתפיים, תנועות פה או שפתיים, רקיעות רגליים ועוד.

הקבוצה השנייה היא טיקים קוליים, הטומנים בחובם מעורבות של מיתרי הקול. אלו יכולים להיות קולות בסיסיים דוגמת נהמות או שיעולים, אבל גם מילים בודדות, או אפילו משפטים שלמים. אם נחזור לתסמונת טורט, שהיא כאמור גורם עיקרי של טיקים אצל ילדים, אחד הביטויים המרכזיים של התסמונת עלול להיות קללות בלתי רצוניות המופקות על ידי הילד.

ממה נגרמים טיקים בקרב ילדים?

יש להדגיש שקשה ולעיתים אף בלתי אפשרי לאתר מראש את הגורמים הנקודתיים המביאים להופעת טיקים אצל ילדים ספציפיים. ההנחה המקובלת בקהילה הרפואית היא שבדרך כלל מדובר בשילוב שבין גורמי תורשה וסביבה, המביאים לשיבוש בפעילות מערכת העצבים המרכזית בגוף והמוח, אך יש לציין כי המנגנון המדוייק של טיקים ותסמונת טורט עדיין אינו ידוע ברפואה המערבית נכון לכתיבת שורות אלו.

ברפואה הסינית, שמהווה חלק מרכזי בתמונת ההתמודדות עם טיקים, יראו בדרך כלל את הטיקים כתגובה של הגוף למצבים של חוסר איזון, סטרס או פוסט טראומה. מצבים אלו עלולים להיגרם בנסיבות שונות, למשל חוויות לא נעימות שהילד עובר, התזונה שהוא צורך וכן הלאה.

טיקים אצל ילדים בהחלט ניתנים לטיפול

גם אם טיקים בקרב ילדים עשויים לחלוף מעצמם, אפילו ללא טיפול, כן חשוב לאתר את הבעיה ולראות האם נדרש מציאת פתרון עבורה. הטיפול הקונבנציונלי בבעיה משלב פעמים רבות בין טיפול תרופתי להתנהגותי, תוך בנייה של תוכנית טיפולים המותאמת לילדים על פי ממדי הבעיה, מאפייני הטיקים (למשל טיקים בעיניים אצל ילדים), ההפרעה לתפקוד והגורמים האפשריים לבעיה. יש לזכור שבכל טיפול תרופתי כרוכות גם תופעות לוואי כלשהן, ויש לקחת גם אותן בחשבון.

הרפואה הסינית מציעה כמה דרכי טיפול יעילות במיוחד לתופעה של טיקים, כך שניתן בהחלט לשקול שילוב שלה בתוכנית הטיפולים או אפילו התבססות עליה באופן מוחלט. ראשית יתבצע אבחון של הבעיה, על פי רזי הרפואה הסינית, ובהתאם לכך תיבנה תוכנית טיפולים המותאמת באופן מלא לילד הספציפי.

דיקור סיני הוא אחד הטיפולים המרכזיים העומדים בבסיס הרפואה הסינית, ובכוחו לסייע רבות גם במקרה של טיקים אצל ילדים. אם השימוש במחטים עלול להרתיע את הילדים – וזה בהחלט הגיוני – ניתן לעבור גם טיפולי דיקור סיני ללא מחטים. עוד ראוי להדגיש את טיפולי המגע בהתאם לתורה הסינית, בראשם עיסוי רפואי העונה לשם "טווינא". הוא דומה במובן מסוים לפיזיותרפיה, אבל פועל ברמה עמוקה התייחסת גם לנפש.

חלק מרכזי אחר בטיפול בטיקים על פי עקרונות הרפואה הסינית היא פיטותרפיה, הלא הוא טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים מסורתיים. במהלך ההיסטוריה הארוכה בה הרפואה הסינית השתרשה במזרח ובהמשך הדרך בעולם, התגלו צמחים שונים שעשויים להיות בעלי השפעה חיובית במיוחד על הגוף ולסייע גם בבעיה הספציפית של טיקים אצל ילדים. שימו לב שמוצעים כיום צמחים איכותיים, העומדים בתקנים המחמירים ביותר כך שהם קיבלו אישור שימוש בישראל מטעם משרד הבריאות: חשוב לוודא שהצמחים המיועדים משתייכים לקבוצה הזו. בוודאי תשמחו לשמוע שיש דרכים שונות, פשוטות וידידותיות להעניק לילדים צמחי מרפא.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות