עמוד הבית > מאמרים > טיקים אצל ילדים - על סוגים שונים והטיפול המקובל היום

טיקים אצל ילדים – על סוגים שונים והטיפול המקובל היום

טיקים אצל ילדים: גורמים, מאפיינים ודרכי טיפול

על פי ההערכות, כ-15-10% מבין הילדים יחוו טיקים בשלב כזה או אחר של ילדותם. במקרים רבים, הטיקים לא ישבשו יתר על המידה את שגרת החיים של הילד ויחלפו מעצמם כעבור פרק זמן מסוים. באחרים, מדובר בבעיה המפריעה לתפקוד של הילד, עלולה ללוות אותו עם התבגרותו וגם להצביע על מחלות ובעיות שהוא סובל מהן, בראשן כמובן תסמונת טורט. אז האם עלינו לדאוג כאשר אנחנו נתקלים במקרה של טיקים אצל ילדים? מתי יודעים אם לטפל בבעיה? ומהם הפתרונות האפשריים המוצעים כיום?

סוגי טיקים אצל ילדים

טיקים הם תנועות מהירות, קצרות ובלתי רצוניות של קבוצה שרירים אחת (טיקים פשוטים) או כמה קבוצות שרירים (טיקים מורכבים, שיהיו לרוב ממושכים בהשוואה לאלו הפשוטים). בדרך כלל הטיקים יופיעו בילדות, כאשר התופעה שכיחה בעיקר בגילאי 10-5 ונדירה מאוד מתחת לגיל חמש. ואגב, מעניין לציין שהחלוקה של טיקים אצל ילדים אינה שווה בין המינים: בנים נוטים לסבול מטיקים הרבה יותר מאשר בנות.

ניתן להצביע על שתי קבוצות עיקריות של סוגי טיקים אצל ילדים, או למעשה טיקים כמכלול. הראשונה שבהן היא טיקים תנועתיים, שכפי שניתן להסיק משמם – באים לידי ביטוי בתנועות מוטוריות של הגוף. התרחיש הנפוץ בקטגוריה הזו הוא טיקים בעיניים אצל ילדים, הנגרמים מהמעורבות של שרירים רלוונטיים לאזור: הראש, הפנים, הצוואר וכמובן שגם העיניים. טיקים בעיניים לדוגמה יהיו כרוכים במצמוץ מהיר וחוזר, כשלצד זה עלול הילד לחוות עוויתות בפנים, משיכות כתפיים, תנועות פה או שפתיים, רקיעות רגליים ועוד.

הקבוצה השנייה היא טיקים קוליים (ווקליים), הטומנים בחובם מעורבות של מיתרי הקול הגורמת להשמעת רעשים שונים. אלו יכולים להיות קולות בסיסיים דוגמת נהמות או שיעולים, אבל גם מילים בודדות, או אפילו משפטים שלמים. אם נחזור לנושא הקודם – תסמונת טורט, שהיא כאמור גורם עיקרי של טיקים אצל ילדים, אחד הביטויים המרכזיים של התסמונת עלול להיות קללות בלתי רצוניות המופקות על ידי הילד.

טיקים אצל ילדים

ממה נגרמים טיקים בקרב ילדים?

יש להדגיש שקשה ולעיתים אף בלתי אפשרי לאתר מראש את הגורמים הנקודתיים המביאים להופעת טיקים אצל ילדים ספציפיים. ההנחה המקובלת בקהילה הרפואית היא שבדרך כלל מדובר בשילוב שבין גורמי תורשה וסביבה, המביאים לשיבוש בפעילות מערכת העצבים המרכזית בגוף והמוח, אך יש לציין כי המנגנון המדויק של טיקים ותסמונת טורט עדיין אינו ידוע ברפואה המערבית נכון לכתיבת שורות אלו. גם כאשר הטיקים נותנים את אותותיהם המובהקים על ילד מסוים.

ברפואה הסינית, שמהווה חלק מרכזי בתמונת ההתמודדות עם טיקים, יראו בדרך כלל את הטיקים כתגובה של הגוף למצבים של חוסר איזון, סטרס או פוסט טראומה. מצבים אלו עלולים להיגרם בנסיבות שונות, למשל חוויות לא נעימות שהילד עובר, התזונה שהוא צורך, מיעוט פעילות גופנית וכן הלאה.

טיפול בטיקים אצל ילדים

במצבים הפשוטים יותר, הטיקים לא צפויים לשבש יותר מדי את שגרת החיים של הילד או להשפיע עליו. זאת ועוד, למרות עלייה אפשרית בתדירות ובדרגת החומרה של הטיקים עם השנים ובעיקר לקראת גיל ההתבגרות, היקף הטיקים עשוי לרדת ככל שהילד מתקרב לבגרותו ולסיום העשור השני של חייו. זה כמובן לא אומר שאין מקום לטיפול בבעיה, במידת הצורך. גם אם טיקים בקרב ילדים עשויים לחלוף מעצמם, אפילו ללא טיפול, כן חשוב לאתר את הבעיה ולראות האם נדרש מציאת פתרון עבורה. קיים קושי מסוים באיתור הבעיה, ולו מכיוון שלפעמים ההורים כלל מודעים לטיקים – או לכל הפחות אינם מדווחים על כך. מחקר של מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל מ-2014 הראה למשל שאחוז הילדים ובני הנוער בישראל המדווחים על טיקים גבוה בצורה משמעותית מאשר דיווחי הוריהם (4.4% לעומת 1.3%, כלומר, פי 3.4)

הטיפול הקונבנציונלי בבעיה משלב פעמים רבות בין טיפול תרופתי להתנהגותי, תוך בנייה של תוכנית טיפולים המותאמת לילדים על פי ממדי הבעיה, מאפייני הטיקים (למשל טיקים בעיניים אצל ילדים), ההפרעה לתפקוד והגורמים האפשריים לבעיה. יש לזכור שבכל טיפול תרופתי כרוכות גם תופעות לוואי כלשהן, ויש לקחת גם אותן בחשבון לפני שמחליטים באיזה טיפול לנקוט ומה יהיה היקפו.

מהם יתרונות הטיפול בטיקים לפי הרפואה הסינית?

הרפואה הסינית מציעה כמה דרכי טיפול יעילות במיוחד לתופעה של טיקים, כך שניתן בהחלט לשקול שילוב שלה בתוכנית הטיפולים או אפילו התבססות עליה באופן מוחלט. ראשית יתבצע אבחון של הבעיה, על פי רזי הרפואה הסינית, ובהתאם לכך תיבנה תוכנית טיפולים המותאמת באופן מלא לילד הספציפי.

טיפולי מגע ברמה הכללית מומלצים עבור ילדים, בין השאר מכיוון שהם עשויים להעניק לילד את הביטחון העצמי המקל על ההתמודדות עם הקשיים השונים. דיקור סיני הוא אחד הטיפולים המרכזיים העומדים בבסיס הרפואה הסינית, ובכוחו לסייע רבות גם במקרה של טיקים אצל ילדים. אם השימוש במחטים עלול להרתיע את הילדים – וזה בהחלט הגיוני ומתקבל על הדעת – ניתן לעבור גם טיפולי דיקור סיני ללא מחטים. טיפולי מגע אחרים על פי הרפואה הסינית כוללים עיסוי רפואי העונה לשם "טווינא". הוא דומה במובן מסוים לפיזיותרפיה, כפי שאנחנו מכירים אותה ברפואה המערבית, אבל פועל ברמה עמוקה המתייחסת גם לנפש ולא רק לגוף האדם.

חלק מרכזי אחר בטיפול בטיקים על פי עקרונות הרפואה הסינית היא פיטותרפיה, הלא הוא טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים מסורתיים. במהלך ההיסטוריה הארוכה בה הרפואה הסינית השתרשה במזרח ובהמשך הדרך בעולם, התגלו צמחים שונים שעשויים להיות בעלי השפעה חיובית במיוחד על הגוף ולסייע גם בבעיה הספציפית של טיקים אצל ילדים. שימו לב שמוצעים כיום צמחים איכותיים, העומדים בתקנים המחמירים ביותר כך שהם קיבלו אישור שימוש בישראל מטעם משרד הבריאות: חשוב לוודא שהצמחים המיועדים משתייכים לקבוצה הזו. בוודאי תשמחו לשמוע שיש דרכים שונות, פשוטות וידידותיות להעניק לילדים צמחי מרפא.

שאלות חשובות

אילו טיקים עלולים להופיע אצל ילדים?

ילדים אינם חסינים בפני סוגי הטיקים השונים. הם עלולים לחוות טיקים מוטוריים או קוליים, על סוגיהם המגוונים, וכן טיקים פשוטים אך גם מורכבים. בחלק מהמקרים הטיקים מצביעים על תסמונת טורט, המאופיינת בטיקים ממושכים ותדירים המופיעים לסירוגין משך תקופת זמן ארוכה, אך באחרים מדובר בבעיה העומדת בפני עצמה.

האם יש צורך לטפל במקרה של טיקים בילדים?

השאלה העיקרית שיש לשאול היא עד כמה הטיקים חמורים, תדירים ובעיקר משבשים את שגרת החיים של הילדים. אם ניכר שהילד חווה קשיים במישורים השונים של חייו, אפשר לבנות עבורו תוכנית טיפולים בהתאמה אישית מלאה. במצבים אחרים, ייתכן שניתן יהיה להסתפק במעקבים תקופתיים. הטיקים עשויים בהחלט להיות מופחתים ולהיעלם עם השנים.

למה מומלץ לשקול טיפול טבעי בטיקים?

טיפול טבעי בטיקים נחשב ליעיל ולבטוח במיוחד, וזה נכון על אחת כמה וכמה במקרה של ילדים. טיפול בטיקים בהתאם לרזי הרפואה הסינית כולל למשל דיקור סיני (שעשוי להתבצע ללא מחטים), נטילת צמחי מרפא טבעיים, ביצוע התאמות תזונתיות ועוד. הטיפול יכול להתבצע באופן יחידני, או בשילוב עם טיפולים משדה המשחק של הרפואה הקונבנציונלית.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
טיקים אצל ילדים
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות