עמוד הבית > מאמרים > טיקים אצל ילדים - על סוגים שונים והטיפול המקובל היום

טיקים אצל ילדים – על סוגים שונים והטיפול המקובל היום

טיקים אצל ילדים: גורמים, מאפיינים ודרכי טיפול

על פי ההערכות, כ-15-10% מבין הילדים יחוו טיקים בשלב כזה או אחר של ילדותם. במקרים רבים, הטיקים לא ישבשו יתר על המידה את שגרת החיים של הילד ויחלפו מעצמם כעבור פרק זמן מסוים. באחרים, מדובר בבעיה המפריעה לתפקוד של הילד, עלולה ללוות אותו עם התבגרותו וגם להצביע על מחלות ובעיות שהוא סובל מהן, בראשן כמובן תסמונת טורט ילדים. אז האם עלינו לדאוג כאשר אנחנו נתקלים במקרה של טיקים אצל ילדים? מתי יודעים אם לטפל בבעיה? ומהם הפתרונות האפשריים המוצעים כיום?

סוגי טיקים אצל ילדים

טיקים הם תנועות מהירות, קצרות ובלתי רצוניות של קבוצה שרירים אחת (טיקים פשוטים) או כמה קבוצות שרירים (טיקים מורכבים, שיהיו לרוב ממושכים בהשוואה לאלו הפשוטים). בדרך כלל הטיקים יופיעו בילדות, יתגברו לקראת גיל ההתבגרות אבל יופחתו לקראת גיל הבגרות וסיום העשור השני של החיים. ואגב, מעניין לציין שהחלוקה של טיקים אצל ילדים אינה שווה בין המינים: בנים נוטים לסבול מטיקים הרבה יותר מאשר בנות, ביחס של 4:1 בממוצע.

ניתן להצביע על שתי קבוצות עיקריות של סוגי טיקים אצל ילדים, או למעשה טיקים כמכלול. הראשונה שבהן היא טיקים תנועתיים, שיופיעו לרוב ראשונים בצורה הפשוטה שלהם. כפי שניתן להסיק משמם, טיקים מהסוג הזה באים לידי ביטוי בתנועות מוטוריות, פתאומיות ובלתי רצוניות של איבר או כמה איברים בגוף האדם. תרחיש נפוץ בקטגוריה הזו הוא טיקים בעיניים אצל ילדים, הנגרמים מהמעורבות של שרירים רלוונטיים לאזור: הראש, הפנים, הצוואר וכמובן שגם העיניים. טיקים בעיניים לדוגמה יהיו כרוכים למשל במצב של מצמוץ יתר, כשלצד זה עלול הילד לחוות עווית בפנים, משיכות כתפיים, תנועות פה או שפתיים, רקיעות רגליים ועוד.

הקבוצה השנייה היא טיקים קוליים (ווקליים), הטומנים בחובם מעורבות של מיתרי הקול הגורמת להשמעת רעשים שונים. אלו יכולים להיות קולות בסיסיים דוגמת נהמות או שיעולים, אבל גם מילים בודדות או אפילו משפטים שלמים. במקרה של תסמונת טורט, שהיא כאמור גורם עיקרי של טיקים אצל ילדים, אחד הביטויים הנדירים יחסית של התסמונת עלול להיות קללות בלתי רצוניות המופקות על ידי הילד, מה שידוע בתור קופרולליה.

טיקים אצל ילדים

ממה נגרמים טיקים בקרב ילדים?

יש להדגיש שקשה ולעיתים אף בלתי אפשרי לאתר מראש את הגורמים הנקודתיים המביאים להופעת טיקים אצל ילדים ספציפיים. המנגנון המדויק של טיקים ותסמונת טורט עדיין אינו ידוע ברפואה המערבית, נכון לכתיבת שורות אלו, גם כאשר הטיקים נותנים את אותותיהם המובהקים על ילד מסוים. ההנחה המקובלת בקהילה הרפואית היא שבדרך כלל מדובר בשילוב שבין גורמי תורשה וסביבה, המביאים לשיבוש בפעילות מערכת העצבים המרכזית בגוף והמוח. בין הגורמים האלו שמשפיעים ניתן לציין לחצים, מתחים, עייפות והתרגשות (אפילו חיובית).

 

 

הופעת הטיקים מתחילה לרוב בגיל 8-3, כאשר הטיקים הראשונים נוטים להיות פשוטים המערבים הפנים, הראש או הצוואר [2]. בהמשך ייתכנו טיקים פשוטים באזורים אחרים, וכמובן שגם טיקים הנחשבים למורכבים. יש להדגיש שהקביעות האלה רחוקות מלהיות מדע מדויק, כאשר הופעת הטיקים בפועל מושפעת מגורמים שונים, שעשויים להיות קשורים לילד אבל גם לסביבה המקיפה אותו: לראיה, נמצא כי טיקים תנועתיים מופיעים יותר בחודשי החורף בהשוואה לחודשי האביב. ישנם מצבים שעלולים להגדיל את הסיכויים להופעת טיקים בפרק זמן נתון ולהחמרת הביטויים שלהם, דוגמת חרדות, לחצים נפשיים, מתחים, עייפות, חום גבוה ועוד. מצבים אלו הם מנת חלקם של רבים מהילדים ומבני הנוער, וכשהם מופיעים הם עשויים להיות מלווים בטיקים.

למעשה, במקרה של תסמונת טורט אצל ילדים ניתן לראות התאמה  בין הטיקים לבין הסבירות לסבול מהפרעות פסיכיאטריות נלוות, דוגמת ADHD, OCD, אוטיזם, דיכאון, חרדות ועוד. לכ-88-85% לפחות מבין המטופלים בתסמונת טורט יש לפחות הפרעה פסיכיאטרית נלווית אחת, המופיעה לרוב בין הגילים 10-4 [1]. במקרה של טיקים "לבדם" ייתכן שהיחס הדוק פחות, אולם ככל הנראה הוא קיים.

ברפואה הסינית, שמהווה חלק מרכזי בתמונת ההתמודדות עם טיקים, יראו בדרך כלל את הטיקים כתגובה של הגוף למצבים של חוסר איזון כתוצאה ממתח, אירוע חווייתי שלילי או תזונה לקויה בתפיסה של הרפואה הסינית. 

הטיפול השורשי ברפואה הסינית לוקח את המערכת שאחראית על לחצים התרגשויות ועייפות ודואג לחזק אותה, הרעיון הטיפולי הוא שלחצים והתרגשויות הן מהלך טבעי בגוף שנכון שיהיה תגובה אליו בגוף וכל תגובה מקובלת "רק לא טיקים" כמו כל אחד אחר. למשל: מתחים שגורמים לתגובה בגוף של צורך בספורט וכדומה..

 

האבחון בפועל נעשה בדרכים אופייניות לרפואה הסינית, ובעיקר אבחנת גוף, שאלון מפורט ואבחנת לשון, אך מבלי ששוללים בהכרח את תהליכי האבחון ברפואה המערבית. יש לציין עם זאת שתמונת האבחון של טיקים נחשבת למורכבת באופן יחסי בהיעדר בדיקות מעבדה המצביעות על כך באופן מובהק. האבחון מתבצע על סמך התסמינים הקליניים והדיווחים של הילד ומשפחתו, כשבמידת האפשר מומלץ מאוד לצלם הופעה נקודתית של טיקים כדי שהגורם המאבחן יוכל להתרשם.

מה עושים עם הטיקים?

במצבים הפשוטים יותר, הטיקים לא צפויים לשבש יותר מדי את שגרת החיים של הילד או להשפיע עליו. זאת ועוד, למרות עלייה אפשרית בתדירות ובדרגת החומרה של הטיקים עם השנים ובעיקר לקראת גיל ההתבגרות- במקרה הנדיר של קללות (קופרולליה), למשל, שיא ההתפרצות הוא לרוב בסביבות גיל 15 [1] – יש לציין לחיוב, כי היקף הטיקים עשוי לרדת ככל שהילד מתקרב לבגרותו ולסיום העשור השני של חייו.

נתונים שהצטברו במחקרים שונים מדגימים זאת היטב. לראיה, מחקר מעקב קליני רחב היקף בקרב ילדים ונערים מתבגרים עם תסמונת טורט הראה ירידה תלויית גיל בטיקים וכן בתסמיני הפרעות קשב וריכוז, OCD ועוד בתקופת הבגרות, גם אם ישנם תסמינים שנותרו בעינם (דוגמת הפרעות שינה) [4]. זאת ועוד, למרות שבבחינה ישירה טיקים עדיין קיימים אצל הרוב המוחלט של המבוגרים שאובחנו בילדותם או בשנות התבגרותם בתסמונת טורט, מחקר מצא שכ-47-33% מהם דיווחו על כך שהם "חופשיים מטיקים" לחלוטין, פחות ממחציתם דיווחו על טיקים מתונים ופחות מ-25% תיארו טיקים בינוניים או חמורים [1]. במילים אחרות: אצל רוב הסובלים מתסמונת טורט, ולכן גם מטיקים, הטיקים אינם מהווים מטרד גדול מדי בבגרות גם אם הם קיימים יותר מתחושתם.

טיפול בטיקים אצל ילדים

זה כמובן לא אומר שאין מקום לטיפול בבעיה, במידת הצורך. גם אם טיקים בקרב ילדים עשויים לחלוף מעצמם, אפילו ללא טיפול (כפי שאכן קורה ברוב המקרים), כן חשוב לאתר את הבעיה ולראות האם נדרש מציאת פתרון עבורה. קיים קושי מסוים באיתור הבעיה, ולו מכיוון שלפעמים ההורים כלל מודעים לטיקים – או לכל הפחות אינם מדווחים על כך. מחקר של מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל מ-2014 הראה למשל שאחוז הילדים ובני הנוער בישראל המדווחים על טיקים גבוה בצורה משמעותית מאשר דיווחי הוריהם (4.4% לעומת 1.3%, כלומר, פי 3.4). בין אם הסיבה לכך היא חוסר ידיעה של ההורים או חוסר רצון שלהם לדווח על הטיקים, מסיבות כאלה או אחרות, ברור שמדובר כאן בקושי שיש לשים אליו לב.

הטיפול הקונבנציונלי בטיקים אצל ילדים משלב פעמים רבות בין טיפול תרופתי להתנהגותי קוגנטיבי, תוך בנייה של תוכנית טיפולים מותאמת לילדים על פי ממדי הבעיה, מאפייני הטיקים (למשל טיקים בעיניים אצל ילדים), ההפרעה לתפקוד והגורמים האפשריים לבעיה. לכל טיפול יש יתרונות וחסרונות, וכל טיפול עשוי להתאים במצבים שונים. כך למשל יש לזכור שבכל טיפול תרופתי כרוכות גם תופעות לוואי כלשהן, אותן יש לקחת בחשבון לפני שמחליטים באילו תרופות להשתמש אך אינם מפריעים לטיפול ברפואה הסינית. טיפולים התנהגותיים או פסיכולוגיים, בהמשך לכך, יכולים להיות יעילים בפתרון של הבעיה המופיעה אצל הילדים ונדרשים לכך סבלנות והירתמות מלאה של הילד ומשפחתו.

מהם יתרונות הטיפול בטיקים לפי הרפואה הסינית?

לאחרונה, נערך מחקר סקר שבחן את הרפואה המשלימה במטופלי הפרעת טיקים ותסמונת טורט וגילה כי 92% מהמטופלים העידו כי חוו הפחתה בתדירות הטיקים בעקבות הטיפולים. (1) 

הרפואה הסינית מציעה כמה דרכי טיפול יעילות במיוחד לתופעה של טיקים, כך שניתן בהחלט לשקול שילוב שלה בתוכנית הטיפולים או אפילו התבססות עליה באופן מוחלט. ראשית יתבצע אבחון של הבעיה, על פי רזי הרפואה הסינית, ובהתאם לכך תיבנה תוכנית טיפולים המותאמת באופן מלא לילד הספציפי ולדפוסים הנקודתיים אצלו. תוכנית זו יוצאת מנקודת הנחה ששינויים עשויים בהחלט להידרש עם הזמן בהתאם להתקדמות הטיפול או לשינויים המופיעים אצל הילד.

דיקור סיני הוא אחד הטיפולים המרכזיים העומדים בבסיס הרפואה הסינית, ובכוחו לסייע רבות גם במקרה של טיקים אצל ילדים. אם השימוש במחטים עלול להרתיע את הילדים – וזה בהחלט הגיוני ומתקבל על הדעת – ניתן לעבור גם טיפולי דיקור סיני המדמה דיקור ללא מחטים. 

ההמלצה שלנו, טיפולי מגע על פי הרפואה המשלימה כוללים עיסוי רקמות רפואי עדין העונה לשם "שיאצו" יכול להקל ולהרגיע. 

חלק מרכזי אחר בטיפול בטיקים על פי עקרונות הרפואה הסינית היא "פיטותרפיה", הלא הוא טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים מסורתיים. במהלך ההיסטוריה הארוכה בה הרפואה הסינית השתרשה במזרח ובהמשך הדרך בעולם, התגלו צמחים שונים שעשויים להיות על פי מחקרים בעלי השפעה חיובית במיוחד על הגוף ולסייע גם בבעיה הספציפית של טיקים אצל ילדים. שימו לב שמוצעים כיום צמחים איכותיים בצורת אבקה או תמצית, העומדים בתקנים המחמירים ביותר. צמחים אלו קיבלו אישור שימוש בישראל מטעם משרד הבריאות הישראלי עם איכות תנאי ייצור גבוהים – GMP, וחשוב לוודא שהצמחים המיועדים משתייכים לקבוצה הזו. בוודאי תשמחו לשמוע שיש דרכים שונות, פשוטות וידידותיות להעניק לילדים צמחי מרפא, באופן שימנע התנגדות או אפילו יביא לכך שהילדים ישלבו אותם בשגרת החיים שלהם ללא תשומת לב מיוחדת.

שאלות חשובות

אילו טיקים עלולים להופיע אצל ילדים?

ילדים אינם חסינים בפני סוגי הטיקים השונים. הם עלולים לחוות טיקים מוטוריים או קוליים, על סוגיהם המגוונים, וכן טיקים פשוטים וגם מורכבים. בחלק מהמקרים הטיקים מצביעים על תסמונת טורט, המאופיינת בטיקים ממושכים ותדירים המופיעים ומשלבים טיקים קוליים ותנועתיים למשך תקופת זמן ארוכה.

האם יש צורך לטפל במקרה של טיקים בילדים?

השאלה העיקרית שיש לשאול היא עד כמה הטיקים חמורים, תדירים ובעיקר משבשים את שגרת החיים של הילדים. אם ניכר שהילד חווה קשיים במישורים השונים של חייו, אפשר לבנות עבורו תוכנית טיפולים בהתאמה אישית מלאה. במצבים אחרים, ייתכן שניתן יהיה להסתפק במעקבים תקופתיים. הטיקים עשויים בהחלט להיות מופחתים ולהיעלם עם השנים. יש לזכור כי ברוב המקרים הטיקים נעלמים מספר ימים עד השבועות הראשונים להופעתם ואין צורך בטיפול. אם לא חולף עד מספר שבועות או מחמיר, המלצתנו היא להתערב טיפולית.

למה מומלץ לשקול טיפול טבעי בטיקים?

טיפול טבעי בטיקים נחשב ליעיל ולבטוח במיוחד, וזה נכון על אחת כמה וכמה במקרה של ילדים. טיפול בטיקים בהתאם לרזי הרפואה הסינית כולל למשל דיקור סיני (שעשוי להתבצע ללא מחטים), נטילת צמחי מרפא טבעיים, ביצוע התאמות תזונתיות ועוד. הטיפול יכול להתבצע באופן יחידני, או בשילוב עם טיפולים משדה המשחק של הרפואה הקונבנציונלית (כגון תרופות או טיפול רגשי).

סימוכין:

 

  1. Ueda, K.; Black, Kevin J (2001). A Comprehensive Review of Tic Disorders in Children.
  2. Bloch, M.H.; Leckman, J.F. (2009). Clinical course of Tourette syndrome.

  3. Snider, L.A.; Seligman, L.D.; Ketchen, B.R.; Levitt, S.J.; Bates, L.R.; Garvey, M.A.; Swedo, S.E (2002). Tics and Problem Behaviors in

Schoolchildren: Prevalence, Characterization and Associations.

  1. Groth, C.; Mol Debes, N.; Rask, C.U.; Lange, T.; Skov, L. (2017). Course of Tourette Syndrome and Comorbidities in a Large Prospective Clinical Study.

  2. מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל (2013). אחוז המתבגרים המדווחים על טיקים גבוה פי 3.4 מדיווחי הוריהם. נדלה בתאריך 9.1.2022 מ- https://www.schneider.org.il/?CategoryID=844&ArticleID=2250

  3. Patel, H; Nguyen , ; Lehman, E.; Mainali. G,; Duda, L. Byler, D, Kumar, A; (2000). Use of Complementary and Alternative Medicine in Children With Tourette Syndrome.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי* 

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
טיקים אצל ילדים
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות