עמוד הבית > מאמרים > טיקים בשרירים: כיצד הם באים לידי ביטוי ומהו הטיפול?

טיקים בשרירים: כיצד הם באים לידי ביטוי ומהו הטיפול?

על פי ההערכות כ-5-3% מהאוכלוסייה חווים טיקים, כאשר אצל כ-1% מדובר בתסמונת טורט (אשר טיקים מופיעים אצל כמחצית מהסובלים ממנה). ברמה הכללית ניתן להבחין בין הטיקים באופנים שונים, שעשויים להיות רלוונטיים לבחינת מצב החומרה של הבעיה או דרכי ההתמודדות. כך או כך סביר מאוד להניח שתהיה מעורבות של אחד השרירים, או אפילו כמה שרירים, מה שמהווה הביטוי המובהק ביותר של הטיקים. הנה כל מה שחשוב לדעת על טיקים בשרירים ודרכי ההתמודדות איתם.

הצורות השונות של טיקים בשרירים

היווצרות טיקים בשרירים היא למעשה חלק בלתי נפרד מאפיון הבעיה. טיקים בהגדרתם הם תנועות מהירות, פתאומיות ובלתי רצוניות של קבוצת שרירים בגוף. במקרה של טיקים תנועתיים, המעורבות לרוב תהיה של שרירי הפנים, הראש, הצוואר והעיניים (אם כי תנועת השרירים יכולה להתרחש בכל אחד מאיברי ומאזורי הגוף). הפעלת השרירים הבלתי רצויה עלולה לגרום לתסמינים דוגמת עוויתות, משיכות כתפיים, מצמוץ בעיניים, מתיחת צוואר ועוד. גם הטיקים הקוליים המרכיבים את הקבוצה השנייה, ביניהם כחכוח בגרון, שיעולים או אנחות, נוצרים עקב מעורבות מסוימת של שרירים.

עוד חשוב להבדיל בין טיקים פשוטים למורכבים. טיקים פשוטים יהיו קצרי מועד ויערבו אך ורק קבוצה אחת של שרירים. לעומת זאת אצל אנשים החווים טיקים המוגדרים כ"מורכבים" תהיה מעורבות של שתי קבוצות שרירים לפחות, כאשר הטיקים נוטים להיות ממושכים יותר. במקרה של טיקים מוטוריים מורכבים, ייתכן מאוד שהם ייראו למתבונן מהצד בעלי משמעות עמוקה וקשורים לאופי של האדם – למשל נגיעה בחפצים או באנשים, משיכה בבגדים ועוד. בגזרת הטיקים הקוליים המורכבים, ניתן למנות חזרה על דברי אחרים (אקולליה), חזרה על מילים לאחר קריאה (לקסילילה) ואחרים.

האם חשוב לאבחן את הבעיה?

אחוז משמעותי מבין הילדים חווים טיקים אצל ילדים בשנות הילדות, כאשר בדרך כלל התופעה מתגברת לקראת גיל ההתבגרות (סביבות גיל 13-12). בתרחיש הנפוץ, הטיקים פוחתים ואף נעלמים לחלוטין לקראת תום העשור השני לחייו של האדם. השאלה האם לנסות לטפל בטיקים בשלבים מוקדמים יותר, או כמובן כאשר הם אינם חולפים עם השנים, נתונה לשיקול דעתם של אלו החווים אותם ובני משפחותיהם. בין השאר יש לשאול עד כמה הטיקים מפריעים לשגרת החיים ולהתנהלות היום-יומית של אותו אדם, והאם הם כרוכים באי נוחות נוספת עבורו: למשל, ירידה מסוימת בביטחון העצמי.

שלב מרכזי בדרך לפתרון הבעיה הוא אבחון מלא שלה. בעוד שאבחון הטיקים עצמם נעשה אצל נוירולוג או פסיכיאטר, בחלק מהמקרים כדאי לשקול תחילה בדיקה של מצב השרירים עצמם. הסיבה היא שייתכן שאותן תנועות בלתי רצוניות של שרירים אינן נובעות מטיקים אלא מבעיה אחרת שכדאי להתייחס אליה. דוגמה לכך היא דיסטוניה, הפרעה תנועתית המביאה לכך ששריר בודד או קבוצת שרירים בגוף מתכווצים באופן שאינו רצוני ומביאים לתנועות לא מתוכננות, לעיוות גופני אפשרי ולהפרעות תפקודיות. על כן נדרש אבחון על ידי רופא מערבי מומחה בתחום.

טיקים בשרירים

דרכי הטיפול בטיקים במרכז טיקלס

מרכז טיקלס מספק מענה מקיף לסובלים מטיקים ומתסמונת טורט, כולל כמובן אנשים החווים טיקים בשרירים. המרכז פועל על פי עקרונות הרפואה הסינית, שמוכיחה את עצמה פעם אחר פעם כיעילה מאוד להפחתת הטיקים והתסמינים הנלווים. המרכז שם לו למטרה לטפל בשורש הבעיה ולפעול להשגת האיזון הכולל של הגוף, וגם בין הגוף לבין הנפש. איזון שכזה עשוי להקטין משמעותית את התסמינים, ואף בחלק מהמקרים לפתור אותם באופן מלא.

הטיפול במרכז טיקלס מותאם לכל מטופל באופן אישי, כאשר לרוב הוא משלב דיקור סיני (שימו לב שקיימת אפשרות לטיפול מדמה דיקור סיני ללא מחטים, כפי שנדרש לא פעם עבור ילדים), התאמת צמחי מרפא סיניים המאושרים על ידי משרד הבריאות ומתן דגשים תזונתיים באופן אישי.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות