עמוד הבית > מאמרים > תסמונת טורט תסמינים עיקריים שיש לשים לב אליהם

תסמונת טורט תסמינים עיקריים שיש לשים לב אליהם

ילדים ומבוגרים רבים באוכלוסייה סובלים מטיקים, אבל אצל חלקם מדובר רק בחלק מבעיה מורכבת יותר. תסמונת טורט היא בעיה נוירו-התפתחותית, שבדרך כלל מתחילה בגיל הילדות ומלווה את האדם משך כל חייו. אפשר להצביע על כמה תסמונת טורט תסמינים, שעשויים להיות בלתי מורגשים אבל גם להשפיע מצד שני על חיי האדם הסובל ממנה באופן משמעותי. הנה כל מה שחשוב שתדעו על הסימפטומים העיקריים ודרכי הזיהוי של הבעיה.

תסמונת טורט תסמינים עיקריים: טיקים

טיקים הם הביטוי הנפוץ והמזוהה ביותר של תסמיני תסמונת טורט, אבל יש כמה דרישות שמפרידות אותם ממצב "רגיל" של טיקים בלבד. אבחנת תסמונת טורט מניחה שהאדם חווה לסירוגין מספר טיקים מוטוריים (תנועתי) וטיק קולי (ווקאלי) אחד לפחות, גם אם לא בהכרח באותו זמן. מהלך הטיקים הוא גלי, עם תקופות של החמרה או שיפור בתדירות הטיקים ובדרגת העוצמה שלהם. בחלק גדול מהמקרים הטיקים יגיעו עם תחושה מקדימה אופיינית, של דחף או מתח פנימי, ואחריהם הילד צפוי להרגיש הקלה.

האבחנה המקובלת של תסמונת טורט דורשת הופעת טיקים מוטוריים וקוליים למשך לפחות שנה אחת (גם אם לא ברצף או במקביל, כאמור), ושההופעה הראשונה של התסמינים תהיה לפני גיל 18.

דרישה חשובה נוספת בדרך לאבחון היא שלא תעבור תקופה של שלושה חודשים ומעלה בלי שהילד יחווה טיקים. בדרך כלל ילד הסובל מתסמונת טורט צפוי לחוות את הטיקים כמעט מדי יום, ואפילו כמה פעמים ביום. גלו את התשובה לשאלה האם טיקים עוברים?, שתאפשר לכם להבין מה בדיוק ניתן וכדאי לעשות.

תסמונת טורט תסמינים - טיקים

הפרעות נלוות אחרות

תסמונת טורט עלולה ללכת יד ביד עם קשיים נלווים, שמופיעים במקביל או לאחר הופעת תסמונת טורט תסמינים ראשונים. הפרעות קשב וריכוז קיימות לפי ההערכות אצל כ-70-60% מבין הילדים שחווים תסמיני טורט, והשילוב ביניהם לבין הטיקים עלול לגרום להתנהגות אגרסיבית, להתקפי זעם וכן האלה. שימו לב שלמרות התפיסה הדי שגורה לפיה קללות והתנהגות אלימה – מה שידוע בתור קופרולליה – הם המאפיינים המרכזי של תסמונת טורט, בפועל הם יופיעו רק במעט מאוד מהמקרים שהם חמורים וקיצוניים יחסית.

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) נפוצה אצל כמחצית מהאנשים אצלם אובחנה תסמונת טורט, כשבדרך כלל ההפרעה מתגלה כמה שנים לאחר הופעת הטיקים. הורה שמבחין בטיקים יחד עם התנהגות המאפיינת OCD, כמו סידור יתר, נגיעות מרובות, טקסים והקפדה מרובה על סימטריה, יכול בהחלט להדליק את נורות האזהרה ולגשת עם הילד שלו לאבחון.

מצבים נלווים אפשריים אחרים לתסמונת טורט הם חרדות, לקויות למידה, קשיי תקשורת ודיכאונות.

איך ניתן לאבחן תסמונת טורט?

חלק מהבעיה עם תסמונת טורט היא שאין כיום בדיקות ואמצעי אבחון שיספקו תשובה חד משמעית לשאלה האם אדם מסוים סובל ממנה. במילים אחרות: האבחון מתבצע באופן כמעט מוחלט על פי תסמיני טורט, שלא תמיד מועברים אלינו בצורה מדויקת בקרב ילדים, המתקשים או לעיתים אינם מסוגלים כלל לתקשורת יעילה. לכן חשוב לשים לב להופעה של התסמינים ולמאפיינים שלהם, ובנוסף לבחון את ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית שלו. רצוי לתעד את הילד במהלך אחד ההתקפים שלו, בסרטון וידאו, כך שהגורם המאבחן יוכל להתרשם מהשפעת התסמונת עליו.

גם אם נעשות בדיקות משלימות, דוגמת בדיקת דם או אמצעי הדמיה שונים, התפקיד העיקרי שלהן יהיה לשלול מחלות ומצבים רפואיים אחרים שעשויים להסביר את אותם סימנים תסמונת טורט: למשל פרכוסים או שימוש בתרופות מעוררות.

צרו איתנו קשר לגבי טיפול בתסמונת טורט .

התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי.

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות