עמוד הבית > מאמרים > הצצה מקרוב לטיקים קוליים/ טיקים ווקלים - Vocal Tics

הצצה מקרוב לטיקים קוליים/ טיקים ווקלים – Vocal Tics

טיקים הם תנועות מהירות ובלתי רצוניות של קבוצת שרירים אחת או יותר בגוף. בין אם המדובר הוא בטיקים "בלבד" ובין אם בבעיה הרחבה יותר של תסמונת טורט, ברוב המקרים, בעיקר בגילאים הצעירים יש חשיבות לזהות את הטיקים, לראות כיצד הם משפיעים על שגרת ואיכות החיים של האדם החווה אותם ולשקול טיפול להקלת התסמינים במידת הצורך. טיקים ווקלים או בשמם העברי טיקים קוליים (Vocal Tics) מהווים אחד משתי קבוצות הטיקים האפשריות, לצד טיקים תנועתיים (Motor Tics). במאמר הבא נציג בפניכם את סוגי הטיקים הקוליים, נסביר לכם מתי חשוב לטפל בהם ונציג את יתרונות הטיפול הנעשה בהתאם לעקרונות הרפואה הסינית.

מהם טיקים קוליים / טיקים ווקלים?

טיקים קוליים, כפי שאפשר להסיק משמם, הם טיקים אשר בהופעה שלהם מעורבים מיתרי הקול, שרירי הנשימה או חלל הפה. הטיקים מביאים להשמעה פתאומית ובלתי רצונית של קולות, באופן שלרוב אינו תואם לסיטואציה בה אותו אדם נמצא. לדוגמא: כחכוח ללא גירוי כלשהו בגרון, אמירת מילה מסוימת וחזרה עליה גם אם היא אינה רלוונטית למה שנאמר, כמו למשל המילה "תודה" שלא אמורה להיאמר בהקשר של המשפט בו היא נאמרת.

בדומה לטיקים תנועתיים, החלוקה הבסיסית של טיקים קוליים היא לפשוטים ולמורכבים. טיקים פשוטים הם קצרי מועד ומערבים קבוצה אחת של שרירים, כאשר במקרה הנוכחי מדובר למשל בשיעול, באנחה או כחכוח בגרון. הטיקים המורכבים, שיהיו ממושכים יותר ויערבו יותר מקבוצת שרירים אחת, כוללים בין השאר חזרה על מילים, ביטויים או קללות [1].

יש לציין כי קללות הוא תסמין נדיר יחסית של תסמונת טורט (בניגוד למה שרבים אולי חושבים). למעשה, כשמדובר בקללות או מילים גסות מתייחסים לתופעה הנקראת "קופרולליה", אשר מופיעה פחות מ 10% מהמטופלים הסובלים מטיקים ותסמונת טורט [2].

כך מזהים טיקים קוליים אצל ילדים

טיקים קוליים עשויים להופיע בכל שלב בחיים, אם כי בדרך כלל נהוג להתייחס אליהם בעיקר בתקופת הילדות, בה הם נוטים להופיע לראשונה. חשוב לציין שאבחון טיקים קוליים אצל ילדים עשוי להיות מלאכה מורכבת באופן יחסי. פעמים רבות ההורים לא מייחסים להם חשיבות, או סבורים שהקולות הם חלק מההתפתחות הטבעית של הילד. למשל, שיעול או כחכוח הנראה שגרתי בתקופות מסוימות אך עם הזמן מתברר כי אין קשר בין מחלה עונתית כלשהי לשיעול או הכחכוח המתמשך. קושי נוסף הוא היעדר שיתוף פעולה של הילד, בין השאר עקב בעיות תקשורת, שמקשים על ההורים להבין מהם מקור הקולות שהילד משמיע והאם הם רצוניים.

במצבים שונים מתגלים גורמים אחרים שעשויים להסביר את התסמינים שהילד מראה, למשל אלרגיות, ריפלוקס וצרבת, כאבי גרון, בעיות נוירולוגיות דוגמת פרכוסים – והרשימה עוד ארוכה. לכן חשוב לבצע אבחנה מבדלת, הנעשית בדרך כלל באמצעות שילוב של רופאים מומחים מעולם הרפואה הקונבנציונלית (המערבית).

מה שעלול להסלים את תופעת הטיקים הקוליים הם גורמים נפשיים כמו לחץ חרדה ומתח, כעס, התרגשות לקראת משהו, חום גבוה, וגם עייפות או תשישות. ברגע שניתן טיפול גם לגורמים הללו, רואים שישנה ירידה בהופעתם של הטיקים. בעולם הרפואה האלטרנטיבית ובפרט הסינית במרכז טיקלס יש מענה רחב לגורמים נפשיים אלו. רוב הילדים ידווחו על תחושת הקלה לאחר טיק קולי כזה או אחר, כמובן, עד לתחושה וההבנה שהטיק הבא כבר מעבר לפינה.

מה הולך יחד עם טיקים קוליים בדרך כלל?

ישנן תופעות שבאות פעמים רבות יד ביד עם טיקים קוליים ותסמונת טורט ונקראות הפרעות נלוות (comorbidities). הפרעות אלו הם לרוב: הפרעות קשב וריכוז, OCD, אוטיזם, חרדה, דיכאון, הפרעות בשינה והפרעות התנהגות. כל אלו יכולים להוביל לבטחון עצמי נמוך או השלכות מסויימות שיגרמו לתפקוד פסיכולוגי – חברתי נמוך או איכות חיים נמוכה. טיפול במקביל בהפרעות הללו עשוי לסייע לתהליך הריפוי כולו מאחר וגם להן יכולת השפעה לא מבוטלת על המצב. [3]

מתי והאם חשוב לטפל בטיקים קוליים?

בבחינת שאלת הטיפול בטיקים, יש לבחון את תדירות ההופעה שלהם, דרגת החומרה וכמובן שגם את ההשפעה האפשרית על הילד ובני משפחתו. במקרים רבים יוחלט שלא לבצע דבר מלבד מעקב אחר הטיקים, תוך ידיעה שבאחוז לא מבוטל של מקרים בילדים הם יופחתו ואף ייעלמו לחלוטין תוך מספר שבועות ואצל מבוגרים לאחר גיל ההתבגרות (בו עשויה להיות החמרה של הטיקים) ולקראת סיום העשור השני לחיים.

יש לציין כי במרבית המקרים בהם טיקים קוליים מתגלים בקרב מבוגרים בגיל מאוחר, הטיקים לא צפויים לחלוף באופן מוחלט, אך החדשות הטובות הן שמדובר במקרים נדירים למדי, וישנם טיפולים יעילים למבוגרים בכל גיל, כשם שיש לילדים.

אם ההורים מעוניינים לטפל בטיקים, בוודאי הם ישמחו לדעת שיש כיום טיפולים שעשויים להיות יעילים במיוחד. בחלק גדול מהמקרים נדרש טיפול בכמה חזיתות, תוך שילוב אפשרי בין רפואה קונבנציונלית (תרופות, טיפולים נפשיים וכדומה) לבין רפואה משלימה. חשוב לדעת שבנוסף לטיפולים הללו, גם הדרכה הורית או סדנא ייעודית של מספר מפגשים עשויות לסייע רבות לילד הסובל מטיקים קוליים או טיקים מכל סוג אחר, ולספק לו את התמיכה והליווי הדרושים לו כל כך בתהליך.

במהלך הטיפול חשוב לברר את ההיסטוריה הבריאותית של הילד או המבוגר על ידי רופא מומחה בתחום ולשלול סיבות אחרות היכולות להשפיע.

הרפואה הסינית, כפי שמוצע במסגרת מרכז טיקלס, מאפשרת לבנות תוכנית טיפולים אישית עבור הילד. תוכנית זו צפויה לכלול בעיקר דיקור סיני או טיפול המדמה דיקור סיני ללא מחטים, טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים המאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי וללא תופעות לוואי, התאמות תזונתיות ומתן דגשים כלליים לגבי איכות החיים, במטרה ליצור אורח חיים רגוע, שליו ומאוזן ככל שניתן. יתרון משמעותי הוא שטיפולים על בסיס הרפואה הסינית נחשבים לבטוחים, ולכן אין חשש לתופעות לוואי או לסיבוכים.

סימוכין:

  1. Definition and DSM-5: Classification: Tic Disorders Dr. Barbara Coffey, MD, MS & Maxwell LuberProfessor and Director of Tics & Tourette’s Disorder Clinical & Research Program, Icahn School of Medicine at Mt. Sinai . https://www.news-medical.net/health/Definition-and-DSM-5-Classification-Tic-Disorders.aspx
  2.  
Tourette Syndrome And Other Tic Disorders Kimberly S. Jones; Ezgi  Saylam;  Kamleshun Ramphul. Last Update: May 19, 2021Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan
 

3.Comorbidities, Social Impact, and Quality of Life in Tourette SyndromeValsamma Eapen, Andrea E. Cavanna, and Mary M. Robertson,Front Psychiatry. 2016; 7: 97. Published online 2016 Jun 6. doi: 10.3389/fpsyt.2016.00097

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפו

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות