עמוד הבית > מאמרים > עווית בפנים: קשה להסתיר, ניתן וכדאי לטפל

עווית בפנים: קשה להסתיר, ניתן וכדאי לטפל

עווית בפנים? טיפול יעיל בשיטת הרפואה הסינית

עווית בפנים היא מסוגי הטיקים הנפוצים ביותר. כפי שניתן להסיק משמן, המדובר הוא במצב בו ישנה תנועה בלתי רצונית, שגם אינה נשלטת, של אחד מאיברי או חלקי הפנים. העיוותים עלולים לפגוע משמעותית בדימוי העצמי של החווים אותם, להסב להם מבוכה ובמקרים שונים להפריע בתפקוד היום יומי (מה ששכיח אצל ילדים ובני נוער, למרבה הצער).

עם כל אלה, חשוב להישאר אופטימיים. כיום אפשר לטפל בצורה יעילה בטיקים, על תסמיניהם. אז מה בדיוק חשוב לעשות כדי להתמודד עם עווית בפנים, ולמה הטיפולים המגוונים המוצעים במרכז טיקלס יכולים לסייע לכם?

הצד הלא נעים של עוויתות בפנים

עווית בפנים עלולה ללבוש מגוון צורות ולהופיע בתדירויות שונות, אצל ילדים ומבוגרים כאחד. אם מתבוננים בעוויתות דרך המשקפיים של טיקים אפשר לראות שהעוויתות משתייכות לקבוצת הטיקים התנועתיים – טיקים בלתי רצוניים ובלתי נשלטים, במסגרתם ישנה תזוזה של איבר בגוף. לעיתים, הבעיה מביאה להיווצרות עוויתות שרירים לאורך הפנים. הדוגמאות הנפוצות הן עוויתות בפה או באף, אותן קשה כמובן להסתיר.

הטיקים נחלקים בהמשך לכך לפשוטים או מורכבים, כאשר טיקים מורכבים יהיו ארוכים יותר ויכללו בדרך כלל מעורבות של מספר איברים או חלקים בפנים. כמובן שהדוגמה המובהקת היא תסמונת טורט, מצב המאופיין בהופעת טיקים מרובים וחמורים מכל הסוגים – כולל כמובן עווית בפנים – ולעיתים גם בהפרעות התנהגות, בהפרעות קשב וריכוז ובתסמינים נוספים.

מיותר אולי לציין שזיהוי יעיל ומדויק של הבעיה שהילד סובל ממנה הוא תנאי מרכזי להצלחת הטיפול, כאשר האבחון בשיטה המסורתית נעשה באמצעות נוירולוג או פסיכיאטר. המאבחן עשוי לזהות את הסיבות לטיקים או להופעה של עווית בפנים, צעד שעשוי להיות מרכזי בגיבוש תוכנית טיפולים אישית.

עווית בפנים

מה עושים עם עווית בפנים?

ההתמודדות עם עוויתות בפנים אינה דבר של מה בכך, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעוויתות אצל ילדים. על ההורה אשר התסמין מופיע אצל ילדו להתנהל עם המצב ברגישות המרבית, תוך הנחה שפעולות מסוימות מבחינתו עלולות להשפיע לרעה על הילד (אפילו שנים קדימה). הורה אשר נוזף או גוער בילדו על הטיקים עלול להחמירם, למשל, מה גם שמדובר בפעולה חסרת תועלת על רקע העובדה שמדובר בתופעה שהיא בבסיסה בלתי רצונית. גם ניסיון פיזי לעצור את התנועות כאשר הן מתרחשות אינו נכון בשל חוסר השליטה על התנועה. יש שימליצו להתעלם מהטיקים, ככל שניתן, ולא לייחס להם תשומת לב גדולה מדי.

הצעד הנכון ביותר מנקודת המבט של ההורה היא לעקוב, קודם כל, אחר ההתפתחות של העוויתות בפרט והטיקים בכלל. יש ילדים אצלם מופיעים התסמינים האלו בגילים מוקדמים, אבל מצטמצמים או אפילו חולפים עם הזמן. במצבים אחרים מדובר בתופעות שאמנם מופיעות מפעם לפעם, אך לא ברמה שתשבש משמעותית את שגרת החיים של הילד.

יש לציין עם זאת שבין סוגי הטיקים, עוויתות בשרירים או בפנים נחשבות לתופעה שקשה להסתיר ושכרוכה במבוכה, כך שבחירה מקובלת של הרבה מאוד הורים היא לנסות ולטפל בבעיה בהקדם האפשרי.

איך ניתן לטפל בבעיה?

אם מעוניינים לטפל בעוויתות בפנים, יש עולם שלם של אפשרויות. ברמה הכללית יהיו אלה בדרך כלל טיפולים המיועדים לטפל בבעיות הרחבות ביותר של טיקים או תסמונת טורט. מרכז טיקלס מציע מגוון רחב של פתרונות המבוססים על הרפואה המשלימה, בדגש על הרפואה הסינית: דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים, התאמה אישית של תזונה ועוד. פעמים רבות מתברר כי שינויים נקודתיים באורח החיים של הילד עשויים להקל על התסמינים שהוא חווה במידה ניכרת. בדרך כלל הטיפולים מתחילים בגיל שש לערך, מכיוון שבגיל זה הילדים נוטים לשתף פעולה בצורה טובה יותר עם הטיפול – מה שעשוי לייעל את התהליך ולשפר את התוצאות המושגות בסופו. חשוב לציין כי ישנם תחליפים לדיקור הסיני עבור ילדים עם חרדה שנרתעים ממחטים.

במרכז טיקלס הטיפולים מותאמים באופן פרטני לכל ילד על פי סוג, עוצמת ותדירות התסמינים שהוא חווה, כשלעיתים הגורמים הנקודתיים לבעיה נלקחים אף הם בחשבון. יתרון משמעותי הוא שהפתרונות המוצעים במרכז מותאמים לילדים, נחשבים לבטוחים לשימוש ונטולי תופעות לוואי, כך שניתן להשתמש בהם עבור ילדים ללא חשש למעשה. רוצים להתרשם מאיתנו עוד? היכנסו אל עמוד הבית שלנו.

מהן עוויתות בפנים?

עוויתות בפנים הן תנועות בלתי רצוניות של איבר או חלק בפנים, דוגמת הפה או האף. מבחינה מעשית נהוג לשייך את העוויתות לקבוצת הטיקים המוטוריים, כאשר הטיקים עשויים להיות פשוטים (קצרים, מערבים קבוצת שרירים אחת) או מורכבים (ארוכים יותר, עם מעורבות של יותר מקבוצת שרירים אחת).

איך מאבחנים עווית בפנים?

השאלה העיקרית שנרצה לשאול היא האם עווית בפנים היא מצב של טיקים או תסמונת טורט, או שמא מדובר בבעיה נוירולוגית או פיזיולוגית אחרת. אבחון הבעיה משלב לרוב כמה בעלי מקצוע, דוגמת נוירולוג או פסיכולוג, כאשר אבחון מוקדם ויעיל עשוי להקל משמעותית על הצלחת הטיפול.

האם חשוב לטפל בעווית בפנים?

שאלת הטיפול בעוויתות בפנים, כמו בטיקים במובן הרחב ביותר, נתונה לשיקול דעתם הילד והוריו. בין השאר, חשוב לבדוק עד כמה הטיקים מורכבים ומפריעים לשגרת החיים ולהתנהלות היום-יומית של הילד, וכן האם הם טומנים בחובם פגיעה בו במובנים אחרים (למשל קשיים חברתיים).

מהם יתרונות הטיפול באמצעות הרפואה הסינית?

הרפואה הסינית נחשבת ליעילה בהתמודדות עם טיקים ותסמונת טורט, כולל כמובן עוויתות בפנים. טיפולים דוגמת דיקור סיני, צמחי מרפא ובניית תפריט תזונתי מותאם לפי התפיסה של הרפואה הסינית עשויים להקל מאוד על הילד. יתרון משמעותי נובע מכך שהטיפול נחשב לפשוט לביצוע ולבטוח בכל קנה מידה.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
דילוג לתוכן