עמוד הבית > מאמרים > עווית בפנים - קשה להסתיר, ניתן וכדאי לטפל

עווית בפנים – קשה להסתיר, ניתן וכדאי לטפל

עוויתות בפנים הן מסוגי הטיקים הנפוצים ביותר. כפי שניתן להסיק משמן, המדובר הוא במצב בו ישנה תנועה בלתי רצונית, שגם אינה נשלטת, של אחד מאיברי או חלקי הפנים. העיוותים עלולים לפגוע משמעותית בדימוי העצמי של החווים אותם, להסב להם מבוכה ובמקרים שונים להפריע בתפקוד היום יומי (מה ששכיח אצל ילדים ובני נוער, למרבה הצער).

עם כל אלה, חשוב להישאר אופטימיים. כיום אפשר לטפל בצורה יעילה בטיקים, על תסמיניהם. אז מה בדיוק חשוב לעשות כדי להתמודד עם עווית בפנים, ולמה הטיפולים המגוונים המוצעים במרכז טיקלס הם פתרון אופטימלי?

עווית בפנים – הצד הלא נעים של העוויתות

עווית בפנים עלולה ללבוש מגוון צורות ולהופיע בתדירויות שונות, אצל ילדים ומבוגרים כאחד. אם מתבוננים בעוויתות דרך המשקפיים של טיקים או תסמונת טורט, אפשר לראות שהעוויתות משתייכות לקבוצת הטיקים התנועתיים – טיקים בלתי רצוניים ובלתי נשלטים, במסגרתם ישנה תזוזה של איבר בגוף. לעיתים, הבעיה מביאה להיווצרות עוויתות שרירים לאורך הפנים. הדוגמאות הנפוצות הן עוויתות בפה או באף, אותן קשה כמובן להסתיר.

הטיקים נחלקים בהמשך לכך לפשוטים או מורכבים, כאשר טיקים מורכבים יהיו ארוכים יותר ויכללו בדרך כלל מעורבות של מספר איברים או חלקים בפנים. כמובן שהדוגמה המובהקת היא תסמונת טורט, מצב המאופיין בהופעת טיקים מרובים וחמורים מכל הסוגים – כולל כמובן עווית בפנים – ולעיתים גם בהפרעות התנהגות, בהפרעות קשב וריכוז ובתסמינים נוספים.

מיותר אולי לציין שזיהוי יעיל ומדויק של הבעיה שהילד סובל ממנה הוא תנאי מרכזי להצלחת הטיפול, כאשר האבחון בשיטה המסורתית נעשה באמצעות נוירולוג או פסיכיאטר. המאבחן עשוי לזהות את הסיבות לטיקים או להופעה של עווית בפנים, צעד שעשוי להיות מרכזי בגיבוש תוכנית טיפולים אישית.

מה עושים עם עווית בפנים?

ההתמודדות עם עוויתות בפנים אינה דבר של מה בכך, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעוויתות אצל ילדים. על ההורה אשר התסמין מופיע אצל ילדו להתנהל עם המצב ברגישות המרבית, תוך הנחה שפעולות מסוימות מבחינתו עלולות להשפיע לרעה על הילד (אפילו שנים קדימה). הורה אשר נוזף או גוער בילדו על הטיקים עלול  להחמירם, למשל, מה גם שמדובר בפעולה חסרת תועלת על רקע העובדה שמדובר בתופעה שהיא בבסיסה בלתי רצונית. גם ניסיון פיזי לעצור את התנועות כאשר הן מתרחשות אינו נכון בשל חוסר השליטה על התנועה. יש שימליצו להתעלם מהטיקים, ככל שניתן, ולא לייחס להם תשומת לב גדולה מדי.

הצעד הנכון ביותר מנקודת המבט של ההורה היא לעקוב, קודם כל, אחר ההתפתחות של העוויתות בפרט והטיקים בכלל. יש ילדים אצלם מופיעים התסמינים האלו בגילים מוקדמים, אבל מצטמצמים או אפילו חולפים עם הזמן. במצבים אחרים מדובר בתופעות שאמנם מופיעות מפעם לפעם, אך לא ברמה שתשבש משמעותית את שגרת החיים של הילד.

יש לציין עם זאת שבין סוגי הטיקים, עוויתות בשרירים או בפנים נחשבות לתופעה שקשה להסתיר ושכרוכה במבוכה, כך שבחירה מקובלת של הרבה מאוד הורים היא לנסות ולטפל בבעיה בהקדם האפשרי.

איך ניתן לטפל בבעיה?

אם מעוניינים לטפל בעוויתות בפנים, יש עולם שלם של אפשרויות. ברמה הכללית יהיו אלה בדרך כלל טיפולים המיועדים לטפל בבעיות הרחבות ביותר של טיקים או תסמונת טורט. מרכז טיקלס מציע מגוון רחב של פתרונות המבוססים על הרפואה המשלימה, בדגש על הרפואה הסינית: דיקור סיני, התאמת צמחי מרפא, התאמה אישית של תזונה ועוד. פעמים רבות מתברר כי שינויים נקודתיים באורח החיים של הילד עשויים להקל על התסמינים שהוא חווה במידה ניכרת. בדרך כלל הטיפולים מתחילים בגיל שש לערך, מכיוון שבגיל זה הילדים נוטים לשתף פעולה בצורה טובה יותר עם הטיפול – מה שעשוי לייעל את התהליך ולשפר את התוצאות המושגות בסופו. חשוב לציין כי ישנם תחליפים לדיקור הסיני עבור ילדים עם חרדה שנרתעים ממחטים.

במרכז טיקלס הטיפולים מותאמים באופן פרטני לכל ילד על פי סוג, עוצמת ותדירות התסמינים שהוא חווה, כשלעיתים הגורמים הנקודתיים לבעיה נלקחים אף הם בחשבון. יתרון משמעותי הוא שהפתרונות המוצעים במרכז מותאמים לילדים, נחשבים לבטוחים לשימוש ונטולי תופעות לוואי, כך שניתן להשתמש בהם עבור ילדים ללא חשש למעשה.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות