עמוד הבית > מאמרים > טיקים בפנים - הכירו את התנועות הבלתי רצוניות

טיקים בפנים – הכירו את התנועות הבלתי רצוניות

טיקים הם תנועות בלתי רצוניות של שרירי הגוף, המאופיינות בכך שהן פתאומיות, חוזרות וחסרות קצב קבוע. הם גם נפוצים הרבה יותר ממה שחלק מהאנשים חושבים: על פי ההערכות, עד כ-12% מהילדים יחוו טיקים בשלב מסוים, כאשר בפועל הם עלולים להופיע גם בגילים מאוחרים יותר. הטיקים עלולים להקשות מאוד על ההתנהלות השוטפת של האדם, לגרום לקשיים חברתיים ולפגוע בביטחון ובדימוי העצמי שלו מול הקהילה. טיקים הנמשכים לאורך זמן עם מורכבות מסוימת עלולים להוביל לסינדרום הנקרא טורט (טוראט).

טיקים עלולים להופיע בשלל אזורים בגוף, אולם אין ספק שהמקרה של טיקים בפנים הוא אחד השכיחים והמורכבים ביותר להתמודדות. אז איך מזהים את הטיקים? ומה עושים כדי להתגבר על הבעיה?

הצורות המגוונות של טיקים בפנים

באינספור מקרים אדם הסובל מטיקים יחווה אותם באזור הפנים, בעיקר במעורבות של שרירי הפנים, הראש, הצוואר והעיניים. הטיקים עשויים להיות תנועתיים, או "מוטוריים", ולבוא לידי ביטוי בדמות עוויתות בפנים, מצמוצי עיניים, הסטת מבט, הטיית ראש ועוד.

חשוב לציין שלצד הטיקים התנועתיים, האדם עלול לחוות גם טיקים קוליים. טיקים מהסוג הזה עלולים לכלול אף הם מעורבות של איברים שונים בפנים, לרבות כחכוח גרון, שיעולים טורדניים, רחרוח, אנחות קוליות וכן הלאה.

רבים סבורים כי טיקים בפנים נחשבים למורכבים יותר להתמודדות, ולו מכיוון שהשפעתם על האדם הסובל מהם עלולה להיות גדולה במיוחד. בניגוד לטיקים המופיעים בחלק מאזורי הגוף האחרים, קשה מאוד להעלים או לטשטש את ההופעה של הטיקים באיברי הפנים, שהם לרוב חשופים. כל הקשיים החברתיים המלווים עם טיקים עלולים להיות חמורים שבעתיים במקרה של טיקים בולטים שקשה להסתיר, ותחושות המבוכה הנובעות מכך עלולות להתגבר.

הגורמים שעשויים להשפיע על הטיקים

ברמה הכללית, טיקים בפנים (ובאזורי הגוף האחרים) נוטים להופיע באופן בלתי צפוי. עם זאת ישנם מצבים שונים שעלולים לגרום להחמרה בתדירות או ברמת התסמינים. עייפות, מתחים, התרגשות וחרדות הם חלק מהגורמים האלו. יש לציין בהקשר הזה שטיקים נוטים להיות מלווים בקשיים אחרים במישור הרגשי, ההתנהגותי או הקוגניטיבי, לרבות קשיי למידה, הפרעות קשב וריכוז, OCD – הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, חרדות, דיכאונות ועוד. טיקים בפנים עשויים להיות מוחמרים גם בנסיבות הנחשבות לחיוביות. כך למשל בקרב ילדים בעלי יכולות חשיבה והבנה מרשימות, כמו גם רגישות גבוהה לעולם המקיף אותם, עלול להיווצר מצב בו המתח עולה – ועקב כך גם תסמיני הטיקים.

אבחנה נוספת שחשוב לבצע היא בין טיקים פשוטים לכאלו המוגדרים כ"מורכבים". טיקים פשוטים ברמה הכללית הם קצרי מועד. הם נמשכים לרוב כאלפי השנייה בלבד, ומערבים קבוצה אחת של שרירים בלבד. טיקים מורכבים כבר יהיו ממושכים מעט יותר, הם עשויים לערב מספר קבוצות שירים ואף להיראות מכוונים למטרה כזו או אחרת.

כך ניתן להתמודד עם טיקים

החדשות המעודדות בן שבמקרים רבים, בעיקר בילדות, טיקים יחלפו מעצמם ללא צורך בטיפול. לכן אין צורך בדבר מלבד מעקב אחר הטיקים, ועירוב של גורם רפואי מוסמך במידת הצורך. הקושי הוא שבמצבים רבים אחרים, בכל גיל, הטיקים עלולים להמשיך או להתגבר בהיעדר טיפול. במצבים אלו נדרש אבחון מקיף של הבעיה ונקיטת הפעולות הנדרשות לצורך טיפול בה, במיוחד אם לוקחים בחשבון את האופן שבו הטיקים משפיעים על האדם הסובל מהם במישורים השונים של חייו.

הפתרונות המקובלים להתמודדות עם טיקים כוללים (הכוללים למרבה הצער תופעות לוואי), טיפולים התנהגותיים המבוססים על שינוי הרגלים, טיפולי חשיפה ומניעת תגובה ועוד. ככל שמאבחנים את הבעיה מוקדם יותר כך ייתכן שהטיפול בה יהיה פשוט יותר, אולם סבלנות בכל מקרה היא מצרך רצוי.

דגש חשוב נוסף נוגע להתנהלות מול האדם הסובל מהטיקים, שחייבת להיות מוקפדת במיוחד כאשר מדובר על טיקים אצל ילדים. האופן שבו הסביבה הקרובה לילד תגיב לטיקים עשויה להשפיע על החוויה שלו מהמצב. כאשר ההורים גוערים או נוזפים בילד, הם עלולים ליצור אצלו מתחים או תחושות אשמה המחמירים את הבעיה. רצוי תחת זאת לנסות להתעלם ככל האפשר מהטיקים – ובוודאי שלא לנסות לעצור בצורה פיזית את התנועות – לפעול להרגעת הילד, לנסות לפרק מתחים על ידי צחוק או השתטות וליידע במצב את הסביבה הקרובה, הגורמים המחנכים וכן הלאה. התמיכה שלהם עשויה להיות חשובה מאוד.

במרכז טיקלס, אנחנו מתמחים בטיפול בבעיות נוירולוגיות שונות, בדגש על טיקים או תסמונת טורט. זאת באמצעות טיפול חדשני ומותאם אישית, שפותח במרכז. הטיפול משלב בין מכלול כלים מעולמות הרפואה המשלימה והרפואה הסינית, לרבות דיקור סיני או צמחי מרפא סיניים המאושרים על ידי משרד הבריאות בהתאמה אישית.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

 

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות