עמוד הבית > מאמרים > טיקים בצוואר - איך זה נראה ומהו הטיפול שעובד?

טיקים בצוואר – איך זה נראה ומהו הטיפול שעובד?

ילדים רבים, וגם אחוז לא מבוטל של מבוגרים, סובלים מטיקים – תנועות קצרות, פתאומיות ובלתי רצוניות, המופיעות אצלם מפעם לפעם. חלק גדול מאיברי הגוף עלולים לחוות טיקים, על סוגיהם, כשגם הצוואר אינו יוצא מכלל זה. למעשה, מעצם היותו של הצוואר איבר כה מרכזי בעל תפקיד חשוב (חיבור החזה לגולגולת), טיקים בצוואר נוטים להיות בולטים.

הנה כל מה שחשוב שתדעו על התופעה, ההשפעות שלה ודרכי הפתרון המוצעות במרכז טיקלס.

המאפיינים של טיקים בצוואר

כשמדברים על טיקים בצוואר, מתכוונים בדרך כלל לטיקים תנועתיים (מוטוריים): תזוזה בלתי רצונית או מתיחה של הצוואר, לעיתים במקביל לאיברים אחרים. סביר להניח שהאדם החווה את הטיק ירגיש קודם לכן דחף בהול לבצע אותו, ועם סיומו יחוש תחושת הקלה. שימו לב שייתכנו גם טיקים קוליים אשר ניתן לקשר באופן מסוים לצוואר – כחכוח גרון בעיקר.

חלוקה נוספת, הרלוונטית גם לעניין טיקים בצוואר, היא בין טיקים פשוטים למורכבים. הטיקים הפשוטים יהיו קצרי מועד – לרוב כאלפית השנייה – ויערבו אך ורק קבוצה אחת של שרירים (שרירי הצוואר, במקרה הזה). טיקים מורכבים לעומת זאת יהיו ממושכים יותר ועשויים לערב כמה קבוצות שרירים. הטיקים המורכבים עשויים להיראות כאילו הם מיועדים למימוש מטרה מסוימת, דוגמת מתיחה של הצוואר הנעשית במקביל להסטת מבט, אולם בפועל מדובר בתנועה בלתי רצונית שאינה קשורה להקשר הרלוונטי.

האם יש צורך לטפל בטיקים בצוואר?

לטיקים בצוואר אין בדרך כלל משמעות רפואית, כך שהשאלה האם לטפל בהם תלויה בעיקר בהשפעה שלהם על חיי האדם החווה אותם. אפשר לשאול האם טיקים עוברים?, ומתי. ברוב המקרים הטיקים מתחילים בילדות ומתגברים ככל שהילד מתקרב לגיל ההתבגרות, אולם נוטים להפוך להיות שכיחים פחות עם השנים – בעיקר לקראת סוף העשור השני לחיים. כשהטיקים מופיעים לעיתים רחוקות ואינם משפיעים באופן משמעותי על חיי האדם החווה אותם, יכול להיות שניתן להתעלם מהם או להסתפק במעקב תקופתי על ידי הרופא המלווה.

עם זאת, יש מקרים בהם כן מוחלט לטפל בטיקים בכלל ובטיקים בצוואר בפרט. הטיקים עלולים להפריע לשגרת החיים של הילד, לאינטראקציות החברתיות עם הסביבה וכן הלאה. הילד החווה את הטיקים עלול לחוש מבוכה מסוימת, שתפגע בביטחון העצמי שלו. 

טיקים בצוואר

החדשות הטובות: יש טיפולים יעילים לטיקים

אין כיום אפשרות להעלים טיקים באופן מוחלט או למנוע מהם להופיע, אבל עדיין תוכלו למצוא מגוון רחב של טיפולים בטיקים. מרכז טיקלס, המתמחה ברפואה סינית לטיקים ולתסמונת טורט (כידוע, טיקים הם מסימני ההיכר העיקריים של התסמונת), מציע טיפול ייחודי וחדשני המותאם לכל מטופל באופן אישי לאחר בחינת התסמינים שהוא חווה, תכיפות הטיקים וגורמים אפשריים להם.

לאחרונה, נערך מחקר סקר שבחן את הרפואה המשלימה במטופלי הפרעת טיקים ותסמונת טורט וגילה כי 92% מהמטופלים העידו כי חוו הפחתה בתדירות הטיקים בעקבות הטיפולים. (1) 

הטיפול לטיקים הניתן במרכז טיקלס מבוסס כאמור על עקרונות הרפואה הסינית המסורתית רבת השנים, שהחלה להיות מאומצת עם השנים גם במערב. הוא כולל בתוכו דיקור סיני (עבור ילדים החוששים ממחטים יש אופציה לבצע טיפול המדמה דיקור ללא מחטים), הוספת צמחי מרפא סיניים יעילים המחזיקים באישור של משרד הבריאות ומתן הנחיות תזונה פרטניות – הרפואה הסינית מעניקה תפקיד חשוב מאוד לתזונה במשוואת הבריאות של הגוף ולצורך יצירת האיזון הנדרש בין הגוף לבין הנפש. יתרון מרכזי הוא שמדובר בטיפולים יעילים וחסרי סיכון, אותם ניתן לשלב בשגרת החיים בקלות, והם מאפשרים לגשת לניסיון ההתמודדות עם הבעיה ללא כל חשש.

במהלך השנים טופלו במסגרת מרכז טיקלס מאות ילדים ומבוגרים, חלקם הגדול הצליח להפחית משמעותית מאוד את התסמינים שהם חווים ולעיתים גם להביא פתרון מלא של הבעיה.

עוד נקודות שחשוב ומעניין לדעת

הסיבות לכך – הגורמים לתופעת הטיקים בצוואר, נחשבים בהקשר של תסמונת טורט כנובעים מסיבות תורשתיות וגם סביבתיות, במשולב.

מה משפיע – למי שסובלים מכך, מגוון נסיבות עשויות להחמיר את התופעה ורצוי כמובן להיות מודעים להן ולצמצם את הופעתן. זה עשוי להיות אפילו גירוי פיזי פשוט, דוגמת לבישת חולצה עם צווארון מהודק במיוחד.

טיקים בצוואר או תופעה זמנית? – שרירי הצוואר והכתפיים הם בין השרירים אשר נוטים במיוחד "להיתפס". כולם מכירים זאת, בתור המיקום הקלאסי ל"עיסוי" מאולתר. אם אתם חווים מקרה של "צוואר תפוס" וגם אם הדבר חוזר כמה פעמים, לרוב לא מדובר בהתחלה של תופעת טיקים בצוואר. זאת, גם אם היתפסות שרירי הצוואר עזה, פתאומית וחריגה. הדבר עשוי לנבוע משילוב של גורמים זמניים ולא מסוכנים, דוגמת עייפות והתייבשות.

לא בהכרח הצוואר – מאחר שטיקים באזורים גלויים כמו הצוואר בולטים ויזואלית, עשויים לקשר אותם ישירות למצבים כמו טורט. בפועל, לא כל מי שסובל מטיקים קבועים יחווה טיקים בצוואר. תופעות הטיקים שונות מאוד מאדם לאדם וטיקים בצוואר מהווים תת מצב מיוחד של נושא זה.

לא מתנגש – הטיפול בגישה הסינית (דיקור, הנחיות תזונה וצמחי מרפא) לא מתנגש עם טיפול מערבי במצבים אלה. למעשה, הוא עשוי להשלים אותו ולשפר את התוצאות. ברפואה המערבית נעשה שימוש  בתרופות לשם טיפול בטיקים בצוואר, בגישות דוגמת צמצום מלאכותי של הגירויים במערכת העצבים. מטבע הדברים לתרופות כאלה יש תופעות לוואי שונות והן עשויות להתנגש עם טיפולים רפואיים אחרים. כאמור, לא כך הדבר, לגבי הטיפולים ברפואה הסינית.

סימוכין:

1.  Use of Complementary and Alternative Medicine in Children With Tourette Syndrome./ Himadri Patel , KieuHanh Nguyen/J Child Neurol. 2020 Jul

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי* 

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
דילוג לתוכן