עמוד הבית > רפואה סינית

רפואה סינית

הרפואה הסינית היא שיטת הריפוי המקובלת בסין זה אלפי שנים.
רפואה זו התפתחה במזרח, והיא מתבססת על ניסיון וידע רב שנצברו במשך יותר מ- 4,000 שנים לערך. שיטות הטיפול והריפוי הסיניים תועדו בהרחבה לראשונה בספר "הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב". בספר זה הונחו הרעיונות הבסיסיים, המשמשים מאז ועד היום כאבני יסוד ברפואה הסינית.

בעבר, נחשבה הרפואה הסינית לרפואה מונעת. כיום היא עדיין אוחזת בתואר זה, אולם יודעת גם לטפל בזמן המחלה עצמה, ונותנת מענה במגוון רחב של תחומים: תסמונת טורטטיקיםהפרעת קשב וריכוז, שיתוק פנים, בעיות שלד וכאב, מיגרנה, כאבי ראש, אפילפסיה ועוד.

הרפואה הסינית רואה את האדם כמכלול שלם המורכב מגוף ונפש, כלומר שני חלקים שאינם נפרדים האחד מהשני, ומייחסת חשיבות רבה לקשר בין השניים. לכן האבחון והטיפול תמיד יראו את הקשר בין הגוף והנפש ויטפחו אותו לכדי שלמות.
עוד הרפואה הסינית רואה את האדם כאינדיבידואל, לכן לרוב טיפול של אדם אחד אינו יתאים לאחר עם אותו המחלה, האבחנה היא ספציפית והטיפול ייחודי למטופל.

המציאות של ימינו אינה מותירה לנו ברירה רבה – תזונה לקויה, עבודה אינטנסיבית, לחץ וגורמי סביבה מזיקים הם מנת חלקנו. תופעות אלה משפיעות על גופנו וגורמות לו להיחלש אל מול גורמי מחלה שונים. לרפואה הסינית יש את היכולת להביא את הגוף לאיזון מערכתי, תוך כדי הבנה שגוף חזק יודע להתמודד עם גורמי מחלה שונים בצורה טובה יותר.

שדות האורז בדאלי מחוז יונאן, סין

הרפואה הסינית משלבת בתוכה שיטות ריפוי שונות, כשהמובילות הן רפואת הדיקור וכן צמחי מרפא סיניים. אולם שיטות נוספות מתלוות לרפואה זו, ומבטיחות יעילות טיפולית גבוהה, כגון: טווינה – עיסוי רפואי, כוסות רוח וכן מוקסה – חימום מקומי להפגת הכאב.

הרפואה הסינית נותנת מענה לילדים ומבוגרים כאחד, חשוב להגיד כי דיקור סיני לילדים יכול להרתיע ולכן יש לנו תחליפים בקליניקה המדמים דיקור סיני ללא מחטים וצמחי מרפא המייעלים את הטיפול. טיפולי רפואה סינית מאוד יעילים במצבים אלו ויכולים לתת מענה במגוון תחומים כגון: טיקים אצל ילדיםתסמונת טורט בילדים והפרעת קשב וריכוז בילדים.

העיקרון המנחה את המטפל ברפואה סינית הוא הטיפול בשורש המחלה. טיפול יעיל בשורש המחלה יפיג את הסימפטום המציק למטופל בתחילה, ויבטיח את אי-חזרתה של המחלה בטווח הארוך.
גם הטיפול במחלות שהן קשות ומסובכות לריפוי, יבטיח לפחות שיפור באיכות החיים, וסבילות אל מול הסימפטומים של המחלה.

כיום, הרפואה הסינית לאחר ניסיון של מיליוני מטופלים במגוון רחב של מחלות, משמשת כשיטת ריפוי במסגרות רפואיות במוסדות רבים כגון בתי חולים וקופות חולים בארץ. הרפואה המערבית מבינה היום, כי הרפואה הסינית יכולה להשלים ולתת מענה טיפולי נוסף לצד הרפואה הקונבנציונאלית.

בספר הטאו-דה-צ'ינג נכתב כי "מה שנטוע היטב לא יעקר. מה שחבוק בעוז לא יחמוק. כך ימשיכו הבנים מסורת אבותיהם ולא יחדלו ממנה לעולם." (לאו צה). עבורי המשפט מבטא שמעצם היותה מסורת של אלפי שנים, הרפואה הסינית נטועה חזק ושורשיה עמוקים, אך ענפיה הגיעו עד לרפואה המודרנית, והם יודעים להתמזג איתה בהרמוניה.

התכנים באתר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי.

גולן שרב-
מטפל ברפואה סינית.
טיקים ותסמונת טורט 

מרכז: רמת אביב, תל אביב. (חניה פרטית במקום)

צפון: פרדס חנה (שעות הבוקר)

קבעו ייעוץ טלפוני ללא עלות 
התקשרו: 054-4431054
או השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם.

טיפ טיק
תרופת הריטלין להפרעת קשב וריכוז
התרופה עלולה להגביר טיקים ולכן אינה מומלצת בתסמונת טורט / טיקים אלא בהתייעצות עם רופא מומחה.
תזונה מטוגנת/ שומנית ומתובלת יתר על המידה
אינה מומלצת במקרים של טיקים / תסמונת טורט והפרעת קשב וריכוז.
מידע נוסף בעניין טיקים/ טורט
ניתן למצוא בספר "טיקים ותסמונת טורט" – מדריך להורים ואנשי מקצוע מאת ד"ר אוטום צ'ודהורי
דילוג לתוכן