עמוד הבית > שאלות נפוצות

שאלות נפוצות

שאלות כלליות

הטיפול כולל

*דיקור סיני או טיפול המדמה דיקור סיני ללא מחטים

*צמחי מרפא בחליטה או תמצית 

*התאמת תזונה אישית עם המלצות על אורח חיים המועיל להתמודדות עם טיקים.

דיקור סיני:

הדיקור הסיני הוא עם מחטים מיוחדות המותאמות  לילדים ובעלות עובי דק מאוד (כעובי שערה עבה) שכמעט ואינן מורגשות על הגוף. 

יש לציין, במקרה של רתיעה ממחטים ישנו טיפול המדמה דיקור סיני כגון חימום מקומי היעיל באותה המידה. 

צמחי מרפא:

צמחי המרפא הסיניים טבעיים לחלוטין וניתנים באבקה, הם בעלי איכות גבוהה עם תקנים מחמירים המאושרים על ידי משרד הבריאות וללא תופעות לוואי.

תזונה:

בנוסף, ניתנת התאמה של תזונה המותאמת אישית המבקשת להמנע ממאכלים מסויימים ולא מעיקה מידי (מתוך הבנה שמדובר בילדים לרוב).

כן, בהחלט. המחטים חד פעמיות בלבד, הן דקיקות כעובי שערה עבה, מותאמות לילדים.

המחטים אינן מכילות חומר כלשהו. בזמן פעולתן בגוף הן עושות סטימולציה (עירור) בסמוך למערכות העצבים ובכך משפיעות על מערכת העצבית  (ובכך על טיקים/ תסמונת טורט ).

כן, בהחלט. 

ידוע כי לחץ, מתח, התרגשות או עייפות עלולה לעורר טיקים.

לפי התפיסה ברפואה הסינית אנו רוצים לחזק את ה"מערכת" שנחשבת כשולטת על לחצים, מתחים, התרגשות או עייפות. שמערכת זו חלשה טיקים מתגברים. הרעיון הטיפולי השורשי הוא שברגע שנחזק את ה "מערכת" שצוינה אזי כל ביטוי של מתח, התרגשות וכדומה יצור תגובה נורמלית אופיינית בגוף ללא טיקים.

המטרה הסופית היא שהמערכת האחראית על לחצים התרגשות או עייפות לא תבוא לידי ביטוי כטיקים מכיוון שהתמודדות הגוף חזקה מבעבר .

צמחי המרפא מאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי ועומדים בתקנים מאוד מחמירים בנוסף ל GMP . הצמחים עוברים תדיר בדיקות מעבדה תקופתיות המבטיחות שאינן כוללות: מרכיבים פעילים, מתכות כבדות וחומרים אסורים לבטיחות המטופל. מתוך מאות המטופלים בטיקים/ טורט שלקחו צמחי מרפא מעל לעשר השנים האחרונות אני יכול לקבוע בוודאות שאין ולא נצפתה תופעת לוואי חריגה.

בנוסף, לפי הספרות הרפואית הסינית אין ניגוד כלשהו בלקיחת צמחי מרפא הניתנים בטיפול במרכז עם כל תרופה שהיא. (קונטרה אינדיקציה)

שאלות בנושא טיקים ותסמונת טורט

בקליניקה מומלץ לטפל בטיקים או תסמונת טורט מגיל *6 עד 60 והלאה.

*ניתן לטפל בגילאים קטנים יותר מגיל 6, אך בשל מורכבות הטיפול יתכן כי שיתוף הפעולה לא יהיה קל. אי לכך בגילאים הללו תינתן החלטה לטפל לאחר יעוץ אישי טלפוני פרטני.

הפגישה הראשונה עורכת לפחות שעה שבה יש תשאול סיני מקיף ושאלון נוירולוגי מערבי (YGTSS) בכדי לרשום בתחילת הטיפול את חומרת הטיקים בכדי שנוכל לבצע מעקב אפקטיבי בהמשך. לאחר מכן מתחילים לטפל. פגישות ההמשך כוללות שיחת מעקב ודיקור.

הטיפול מיועד להפחית גם טיקים מוטוריים/ תנועתיים וגם טיקים קוליים יחדיו או לחוד, אין שוני בין הטיפולים. לכל מטופל נעשית אבחנה מקיפה ומעמיקה שבסופה ניתן טיפול בהתאמה אישית לפי מצבו הפיזי והרגשי של המטופל, סוג הטיק, מקומו ואפיונו.

כן, במקרה של רתיעה ממחטים ישנו טיפול המדמה דיקור סיני כגון חימום מקומי היעיל באותה המידה שנקרא "מוקסה ישירה". 

יש לציין, הדיקור הסיני הוא עם מחטים  המותאמות  לילדים ובעלות עובי דק מאוד (כעובי שערה עבה) שאינן מורגשות על הגוף. הדיקור נעשה בידיים ורגליים בלבד. 

 יש שיטות להתגבר על החרדה ממחטים ובכל מקרה איננו מכריחים את המטופל לעשות דיקור סיני אם החרדה מורגשת או באה לידי ביטוי

ישנם מאכלים שאף שלרוב נחשבים בריאים עלולים להגביר טיקים לפי התפיסה הסינית כגון: שום, ג'ינג'ר, קינמון או פלפל שחור. בנוסף, שוקולד, מאכלים מטוגנים או שומניים יתר על המידה עלולים אף להחמיר את הטיקים לפי תפיסה זאת.  בקליניקה ניתנת התאמה אישית נוספת בנושא.

כן, אך כל מקרה הוא אישי ולא מחייב שיהיה את כל הזרזים הללו לכל מטופל.

לא, לעיתים יש הפרעות נלוות לטיקים, כגון: טיקים עם הפרעת קשב וריכוז, טיקים עם חרדות , טיקים עם הפרעת אובססיביות וכפייתיות (OCD) וטיקים "טהורים" – ללא כל הפרעה נלווית.

 לאחר מאות של מטופלים במרוצת השנים קשה שלא להבחין במאפיינים מסוימים  בעלי מכנה משותף ברוב המקרים, אני מדגיש כי הבחנות אלו הם ברוב המטופלים שראיתי ולא מחייב שיהיו בכל המטופלים והן מניסיוני האישי בלבד:

  • ניתן לראות כי מטופלים אלו ניחנו ביכולת חשיבה ובעלי ניתוח מאוד חדים, בהחלט מעבר לממוצע הרגיל בילדים ללא טיקים, פעמים רבות ההורים מציינים שנראה שהם לא מקשיבים להם אך מתברר כי הידע נטמע היטב בפעם אחת גם שנראה שהם עסוקים בדבר אחר.
  • בעלי מודעות עצמית גבוהה או מודעות גבוהה לסביבה שלהם.
  • לרוב הם מגיבים ברגישות יתר (אמוציונאליות) או מאופיינים כרגישים מידי.
  • לרוב הם פעלתניים מאוד, תזזיתיים או חסרי מנוחה.
  • חלקם סולד מחום ומעדיף ביגוד קל, מזגנים, קור או שתייה קרה/ קרח.
  • נראה כי הרבה מהמטופלים ספורטאים, חובבי ספורט או משתתפים בחוגי פעילות גופנית מרובים וכדומה.

בהחלט לא. 

ברגע שנגיע למצב שבו לא יהיו טיקים כלל המטופל יפסיק את הטיפול של הצמחים ודיקור סיני וימשיך עם הנחיות התזונה בהקלות מסוימות.

דילוג לתוכן