עמוד הבית > שאלות נפוצות

שאלות נפוצות

שאלות כלליות

הטיפול כולל דיקור סיני, צמחי מרפא בחליטה והתאמת תזונה אישית.

הדיקור הסיני הוא עם מחטים מיוחדות המותאמות  במקרה של ילדים ובעלות עובי דק מאוד (כעובי שערה עבה) שלא מורגש על הגוף, צמחי המרפא הסיניים ניתנים באבקה והם בעלי איכות גבוהה עם תקנים מחמירים המאושרים על ידי משרד הבריאות ובטוחים לשימוש. בנוסף, ניתנת תזונה המותאמת אישית שלא מכבידה מידי (מתוך הבנה שמדובר בילדים לרוב).

כן, בהחלט. המחטים חד פעמיות בלבד, הן דקיקות כעובי שערה עבה, מותאמות לילדים ועשויות מפלדת אל חלד.

המחטים אינן מכילות חומר כלשהו. בזמן פעולתן בגוף הן עושות סטימולציה (עירור) ליד מערכות העצבים ובכך משפיעות על מערכת העצבית  (וכך על טיקים/ תסמונת טורט ).

כן, בהחלט. לדוגמא: בטיקים ותסמונת טורט הטיפול מחזק "מערכת" שנחשבת לפי הרפואה הסינית כשולטת על "לחצים, מתחים, התרגשות או עייפות", שמערכת זו חלשה טיקים מתגברים. הרעיון הטיפולי השורשי הוא שברגע שנחזק את ה "מערכת" שצוינה אזי כל ביטוי של מתח, התרגשות וכדומה יצור תגובה נורמלית בגוף ככל ילד או מבוגר ללא טיקים,  המטרה הסופית היא שביטוי גופני לא יבוא לידי ביטוי כטיקים מכיוון שהתמודדות הגוף חזקה מהעבר .

צמחי המרפא מאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי ועומדים בתקנים מאוד מחמירים בנוסף ל GMP . הצמחים עוברים תדיר בדיקות מעבדה תקופתיות הכוללות: מרכיבים פעילים, מתכות כבדות וחומרים אסורים לבטיחות המטופל. מתוך מאות המטופלים בטיקים/ טורט שלקחו צמחי מרפא בעשר השנים האחרונות אני יכול לקבוע בוודאות שאין ולא נצפתה תופעת לוואי חריגה.

בנוסף, לפי הספרות הרפואית הסינית אין ניגוד כלשהו בלקיחת צמחי מרפא הניתנים בטיפול עם כל תרופה שהיא. (קונטרה אינדיקציה)

שאלות בנושא טיקים ותסמונת טורט

בקליניקה מומלץ לטפל בטיקים או תסמונת טורט מגיל 6 עד 60 והלאה.כמובן שניתן לטפל בגילאים קטנים יותר מגיל 6, אך בשל מורכבות הטיפול יתכן כי שיתוף הפעולה לא יהיה קל. אי לכך בגילאים הללו תינתן החלטה לטפל לאחר יעוץ אישי טלפוני פרטני.

הפגישה הראשונה עורכת לפחות שעה שבה יש תשאול סיני מקיף ושאלון נוירולוגי מערבי (YGTSS) לאחר מכן מתחילים לטפל. כל פגישה נוספת לאחר הטיפול הראשון יותר קצרה ולכן העלות נמוכה יותר.

הטיפול מיועד להפחית גם טיקים מוטוריים/ תנועתיים וגם טיקים קוליים יחדיו או לחוד, אין שוני בין הטיפולים. לכל מטופל נעשית אבחנה מקיפה ומעמיקה שבסופה ניתן טיפול בהתאמה אישית לפי מצבו הפיזי והרגשי של המטופל, סוג הטיק, מקומו ואפיונו.

כן, ניתן לקחת רק צמחי מרפא ותזונה אישית ללא דיקור, התגובה תהיה איטית יותר מאשר אם הטיפול כולל דיקור אך עם זמן ארוך יותר התוצאה תהיה טובה לא פחות ללא הדיקור הסיני ברקע.

יש לציין, כי יש שיטות להתגבר על החרדה ממחטים ובכל מקרה איננו מכריחים את המטופל לעשות דיקור סיני אם החרדה מורגשת או באה לידי ביטוי.

יש מאכלים שאף שלרוב נחשבים בריאים עלולים להגביר טיקים לפי החשיבה הסינית כגון: שום, ג'ינג'ר, קינמון או פלפל שחור. בנוסף, שוקולד, מאכלים מטוגנים או שומניים יתר על המידה עלולים אף להחמיר את הטיקים לפי החשיבה הסינית. בקליניקה ניתנת התאמה אישית נוספת בנושא.

כן, אך כל מקרה הוא אישי ולא מחייב שיהיה את כל הזרזים הללו לכל מטופל.

לא, לעיתים יש כמה הפרעות נלוות לטיקים, כגון: טיקים עם הפרעת קשב וריכוז, טיקים עם חרדות , טיקים עם הפרעת אובססיביות וכפייתיות (OCD) וטיקים "טהורים" – ללא כל הפרעה נלווית.

 לאחר מאות של מטופלים במרוצת השנים קשה שלא להבחין במאפיינים מסוימים  בעלי מכנה משותף ברוב המקרים, אני מדגיש כי הבחנות אלו הם ברוב המטופלים שראיתי ולא מחייב שיהיו בכל המטופלים והן מניסיוני האישי בלבד:

  • ניתן לראות כי מטופלים אלו ניחנו ביכולת חשיבה ובעלי ניתוח מאוד חדים, בהחלט מעבר לממוצע הרגיל בילדים ללא טיקים, פעמים רבות ההורים מציינים שנראה שהם לא מקשיבים להם אך מתברר כי הידע נטמע היטב בפעם אחת גם שנראה שהם עסוקים בדבר אחר.
  • בעלי מודעות עצמית גבוהה או מודעות גבוהה לסביבה שלהם.
  • לרוב הם מגיבים ברגישות יתר (אמוציונאליות) או מאופיינים כרגישים מידי.
  • לרוב הם פעלתניים מאוד, תזזיתיים או חסרי מנוחה.
  • חלקם סולד מחום ומעדיף ביגוד קל, מזגנים, קור או שתייה קרה/ קרח.
  • נראה כי הרבה מהמטופלים ספורטאים, חובבי ספורט או
  •  משתתפים בחוגי פעילות גופנית מרובים וכדומה.

בהחלט לא. ברגע שנגיע למצב שבו לא יהיו טיקים כלל המטופל יפסיק את הטיפול וימשיך עם הנחיות התזונה בהקלות מסוימות

נגישות