עמוד הבית > דיקור סיני

דיקור סיני

יש ללחאחת משיטות הטיפול העיקריות ברפואה הסינית היא דיקור סיני, או בשמו הלועזי "אקופונקטורה". בבסיס השיטה, המטפל ברפואה סינית  משתמש במחטים בעובי שערה עבה לדיקור במקומות שונים בגוף.

*יש לציין, כי שמדובר במטופלים החוששים ממחטים, יש טיפולים היכולים לדמות דיקור ללא מחטים

סקירת מחקרים גדולה מ 2021 (Meta Analysis) של מחקרי דיקור סיני ומטופלי טיקים וטורט הגיעה למסקנה כי לדיקור הסיני היה יעילות מובהקת בהפחתת טיקים לפי המדדים המקובלים ברפואה המערבית. [1]

בגוף האדם ישנן מעל ל 300 נקודות דיקור מסורתיות, היודעות להניע תהליכים ולהביא לאיזון המערכות. דיקור סיני יכול להיעשות בקצה אחד של הגוף והשפעתו תהיה בקצה השני. המחט יוצרת תגובה במקום הדיקור, ועל פי הסברה מעוררת תאי עצבים הסמוכים למקום, היכולים להשפיע מקומית או על אזורים אחרים בגוף.

 

ברפואה הסינית מייחסים חשיבות רבה לאנרגיה -צי' הזורמת בגופינו, האנרגיה היא הכוח המניע את התהליכים בגופינו. כמו כן ייחוס לא פחות חשוב מקבל הדם, דם מזין את גופינו ומספק הזנה למערכות השונות.
לדוגמא, הפרעת תנועה בחלק מסוים בגוף יכול להיגרם כאשר אין אחידות בזרימה מתקיעות או חוסר של אנרגיה-צי' או דם, הדיקור הסיני יכול לחזק או להניע את האנרגיה והדם וכך להביא לשלמות ותקינות המערכת. 

הרפואה הסינית גורסת כי הגוף בנוי מ 14 ערוצים עיקריים הקרויים "מרידיאנים" שקשורים זה לזה, "מרידיאנים" הנמצאים בגופינו מכילים דם ואנרגיה – צי', תפקידם הוא לשמר את הזרימה הנכונה ולדאוג שתהיה סירקולציה אחידה בין כולם.

דיקור סיני נחשב לשיטה עתיקה בת אלפי שנים וידוע כיעיל בתחומים רבים ומגוונים לרבות כאבי ראש, מיגרנה, תסמונת טורט, טיקים, הפרעת קשב וריכוז, אפילפסיה, חולשה, מתח ועוד.

הרפואה הסינית נותנת מענה לילדים ומבוגרים כאחד, חשוב להגיד כי דיקור סיני לילדים יכול להרתיע ולכן יש לנו תחליפים בקליניקה המדמים דיקור סיני ללא מחטים וצמחי מרפא סיניים המייעלים את הטיפול. טיפולי רפואה סינית מאוד יעילים במצבים אלו ויכולים לתת מענה במגוון תחומים כגון: טיקים אצל ילדים, תסמונת טורט בילדים, הפרעת קשב וריכוז בילדים וכדומה.

 

התכנים באתר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי.

1. Clinical efcacy and safety of acupuncture treatment of TIC disorder in children: a systematic review and meta-analysis of 22 randomized controlled trials. Lu C, Wu LQ, Hao H, Kimberly Leow X, Xu FW, Li PP, et al \ Complement Ther Med. 2021

 

גולן שרב-
מטפל ברפואה סינית.
טיקים ותסמונת טורט 

מרכז: רמת אביב, תל אביב.
צפון: ישוב קהילתי – לבון (ליד כרמיאל)

קבעו פגישת ייעוץ עוד היום! 
התקשרו: 054-4431054
או השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם.

טיפ טיק
תרופת הריטלין להפרעת קשב וריכוז
התרופה עלולה להגביר טיקים ולכן אינה מומלצת בתסמונת טורט / טיקים אלא בהתייעצות עם רופא מומחה.
תזונה מטוגנת/ שומנית ומתובלת יתר על המידה
אינה מומלצת במקרים של טיקים / תסמונת טורט והפרעת קשב וריכוז.
מידע נוסף בעניין טיקים/ טורט
ניתן למצוא בספר "טיקים ותסמונת טורט" – מדריך להורים ואנשי מקצוע מאת ד"ר אוטום צ'ודהורי
דילוג לתוכן