עמוד הבית > מאמרים > בעקבות טיקים ותסמונת טורט – יומן מסע בסין

בעקבות טיקים ותסמונת טורט – יומן מסע בסין

בשנים האחרונות אני עוסק בתחומים נוירולוגיים שונים, אך מתמקד בעיקר בנושא המורכב שנקרא "תסמונת טורט" וגם טיקים (לדוגמא: מצמוץ יתר בעיניים אצל ילדים ומבוגרים). במרוצת השנים טיפלתי במאות ילדים ומבוגרים והנושא קרוב מאוד לליבי. אי לכך פעלתי נמרצות למציאת רופא או שיטות רפואה סיניות חדשניות, אותן אוכל ללמוד ובכך לסייע למטופליי ולהקל על סבלם.

אל פרופסור אן יואן לי (An Yuan Li) בסין התוודעתי לפני כמה שנים כשפרסם מחקר על טיקים וטורט עם צמחי מרפא סיניים, כאשר פורסם מחקר שני בשמו התחלתי לעקוב אחר מחקריו הנוספים והחלטתי שהוא הרופא שאצלו ארצה להשתלם לקבל את הכלים הטובים ביותר לטיפול בתופעה.

לאחר תיאום לא פשוט ובעזרת מסמכים שהונפקו לי מבית החולים איכילוב ההשתלמות נקבעה. היעד הוא ביה"ח המחוזי שנמצא בעיר ג'ינאן, מחוז שנדונג. ג'ינאן זוהי עיר הבירה של מחוז שנדונג  שבמקור היא של אנשי צבא עם 8 מליון תושבים. במחוז שנדונג כולו ישנם כ – 100 מיליון תושבים, בכל מחוז ישנו בית חולים מחוזי אחד ויחיד. במחוז שנדונג שמונה מספר בלתי נתפס של  תושבים, מאה מיליון להזכירכם,  אני אעשה את ההשתלמות שלי. ניתן לשער עד כמה הוא יהיה אינטנסיבי ועמוס אך אין ספק שאני מרוצה, עם כמות עצומה של מידע וידע העוברת אפילו ביממה אחת ניתן ללמוד ולספוג מקצועית לא מעט.

ב 12.5.2015 נחתתי בסין להשתלמות בת חודש, באופו סימבולי בדיוק כעשר שנים מההשתלמות האחרונה שבה הייתי בסין. יומיים לאחר נחיתתי הגעתי לג'ינאן ונפגשתי עם פרופסור לי בליווי של רופא צעיר מטעמו שיסייע עם התרגום. בשל גילו פרופ' לי נחשב מהאסכולה הישנה ואינו דובר אנגלית.  ניתן להגיד כי פרופסור לי רופא מפורסם מאוד במחוז שנדונג לרפואת ילדים, והוא ידוע כמומחה לתסמונת טורט וגם טיקים אצל מבוגרים בשל המחקרים שהוא פרסם . בפגישתי עם הפרופסור מצאתי איש חביב מאוד ונעים הליכות שמקרין מקצועיות רבה, בפגישת ההיכרות ביננו התוודענו זה לזה ונקבע לו"ז מקצועי לחודש הקרוב.ו

בית החולים המחוזי שנדונג, סין. מאי 2015

לאחר תהליך קליטה שכלל סידורים פורמליים בבית החולים התחלתי את ההשתלמות בתחום הטיקים וטורט.

התפיסה של המטפל/ מטופל בבתי החולים בסין היא שונה מבמערב, בסין לרוב לא מייחסים חשיבות רבה לפרטיות המטופל, וכך בשונה מאוד מהמערב כל המטופלים מתכנסים בתוך חדר הרופא וממתינים לו בזמן שהוא מטפל במטופל אחר (למעט בדיקות פיזיולוגיות שנערכות בחדר בדיקה אחר).

ביום העבודה הראשון שבו ראיתי את פרופסור לי בפעולה נדהמתי מהמיומנות והמקצועיות שבה התייחס לכל אחד ממטופליו. במהלך התצפיות שערכתי, סון, המתורגמן שלי שהיה סטודנט לרפואה, תרגם עבורי כל טיפול ומרשם שהיה קשור לטיקים ותסמונת טורט במרפאה. בעזרתו יכולנו לתחקר את המטופלים ולאסוף נתונים שאוכל לנתח אותם לאחר מכן ולהפיק מהם את הידע הנדרש בהנחייתו של פרופסור לי.

בחדרו של פרופסור לי, רופאה מתמחה עושה את התשאול הראשוני וכתיבת הפרטים ומעבירה את התיק עם הנתונים לפרופסור, הוא בוחן את התיק, בוחן את הלשון*, לרוב ישאל שאלה או שניים ולאחר ששיקלל את כל הנתונים יכתוב מרשם צמחי מרפא סיניים, בהמשך המטופל יחזור לביקורת מעקב מידי שבוע או שבועיים ולקיחת מרשם חדש.

אל פרופסור לי הגיעו ילדים נערים ואף מבוגרים מכל הגילאים שסבלו מתסמונת טורט וטיקים, ולשמחתי הכמות הגדולה היומית איפשרה לי להתעמק במקרים המיוחדים בתחום ולהנפיק תובנות. 

להלן כמה דוגמאות עם הסימפטומים שנתקלתי בהם של מקרים של טיקים בעיניים אצל ילדים ובעיות טורט:

  1.  ילד בן 8, סובל מטיקים בעיניים ומשיכת אף, לעיתים טיק קולי שמאופיין כשיעול. טיקים בעיניים מחמירים שרואה טלויזיה. מצב רוחו של הילד השתפר בהשוואה לטיפולים האחרונים. מזיע בשינהשינה – תקין, תיאבון- תקין.
  2. ילדה בת 7, סובלת מתסמונת טורט עם טיקים בעיניים. טיקים בכתף ופה חלפו בעקבות הטיפול. עייפות מחמירה טיקיםהחמרה בטיקים לאחר פעילות גופנית. קושי בריכוז, עצבנות, שינה קלה. תאבון – תקין.
  3. ילד בן 12, סובל מטיקים בכתפייםהנפת ראש, טלטול הראש. טיקים בזרועות ועיניים חלפו. התרגשות ולחץ מחמירה טיקים, עייפות מחמירה טיקים. סובל מפחדים וחרדות. שינה – תקין. תאבון – תקין.
  4. בת 19, סובלת טיקים קוליים – שיעול, נהימות, כחכוחים. טיקים בעיניים חלפו. חוסר מעש, לחץ והתרגשות מחמירים טיקים. כוססת ציפורניים, מתקשה להתרכז. תאבון – לא טוב. שינה – תקין.
  5. ילד בן 9, סובל מטיקים מוטורים – מצמוץ עיניים, גלגול עיניים, משיכת אף. טיק קולי – שיעול. התרגשות מתח ולחץ מגבירה טיקים. עייפות – מגבירה טיקים, קושי בריכוז, קושי להרדם. סובל מחרדות ופחדים. כאבי בטן וכאבי ראש לעיתים קרובות. תאבון – תקין.

ההשתלמות עם פרופסור לי הייתה חשובה, מועילה ומאירת עיניים. בזמן ההשתלמות הבחנתי כי הוא מעניק עומק טיפולי המניב תוצאות חיוביות תוך מסירות גדולה למטופליו. במרוצת השנים פיתחתי שיטות טיפול יעילות לטיקים ותסמונת טורט העשויות להקל מאוד על הסובלים מהתופעה וניתן לומר כי בארגז הכלים שלי היום שילבתי מהשיטות שאליהן נחשפתי בעבודותיו של פרופסור לי. בקליניקה כיום אני מבחין כי ביחד עם שיטות הטיפול שלי אני אוכל לסייע רבות לסובלים מתופעת הטורט והפרעות מצמוץ עיניים אצל ילדים ומבוגרים.

לסיכום, זו הייתה חוויה מדהימה אישית ומקצועית. אך ניתן לומר גם מאתגרת בשל הבדלי שפה ומנטליות שלשמחתי הצלחתי להתגבר עליהם בעזרת היכרות מוקדמת מההתמחויות קודמות בסין.

* לשון – ראיית לשון הוא פרמטר שרופא סיני לוקח על מנת לאבחן את המטופל בשל הסימנים שניתן לראות דרכו על פי התפיסה ברפואה הסינית.

מרכז טיקלס – רפואה סינית לטיקים ותסמונת טורט.

מרכז: רמת אביב, תל אביב.
צפון: ישוב קהילתי לבון (ליד כרמיאל)

קבעו פגישת ייעוץ עוד היום! 
התקשרו: 054-4431054
או השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם!

טיפ טיק
תרופת הריטלין להפרעת קשב וריכוז
התרופה עלולה להגביר טיקים ולכן אינה מומלצת בתסמונת טורט / טיקים אלא בהתייעצות עם רופא מומחה.
תזונה מטוגנת/ שומנית ומתובלת יתר על המידה
אינה מומלצת במקרים של טיקים / תסמונת טורט והפרעת קשב וריכוז.
מידע נוסף בעניין טיקים/ טורט
ניתן למצוא בספר "טיקים ותסמונת טורט" – מדריך להורים ואנשי מקצוע מאת ד"ר אוטום צ'ודהורי
דילוג לתוכן