עמוד הבית > מאמרים > שיעול טורדני: איך הוא קשור לטיקים, ומה אפשר לעשות?

שיעול טורדני: איך הוא קשור לטיקים, ומה אפשר לעשות?

שיעול הוא פעולה טבעית של הגוף, המיועדת בעיקר להוציא ממנו חלקיקים, מזהמים או גופים שחודרים לתוך מערכת הנשימה ומפריעים לה. כל אדם משתעל מדי פעם, כאשר אינספור גורמים עלולים להביא לכך. גם אם שיעול מיסודו אינו דבר נעים, לרוב הוא יחלוף לאחר פרק זמן מסוים. יחד עם זאת, יש מצבים הנחשבים למורכבים יותר כמו לדוגמת שיעול טורדני, הידוע גם בתור "שיעול כרוני".

 

שיעול טורדני הגדרה

על פי ההגדרה המקובלת, שיעול מוגדר כטורדני כאשר הוא נמשך לסירוגין לפחות שלושה שבועות, והוא מציק ומטריד את האדם המשתעל ואת הסובבים אותו. מה שרבים לא יודעים הוא ששיעול בהחלט עשוי להצביע על בעיית טיקים או תסמונת טורט אצל מבוגרים וילדים כאחד.

 

שיעול טורדני בראי הטיקים

שיעול טורדני הוא אחד הסוגים הנפוצים של טיקים קוליים (ווקאליים). הטיקים הקוליים מערבים את מיתרי הקול, חלל הפה ושרירי הנשימה. הם מיסודם גורמים להשמעת קולות, אשר סוגם והדפוס הנקודתי שלהם עשויים להגדיר בהמשך את הטיק כפשוט או כמורכב. שיעול המוגדר כטורדני יהיה בדרך כלל קצר מועד, ובכך הוא משתייך לקטגוריה של טיקים קוליים פשוטים – בדומה לטיקים דוגמת כחכוח בגרון או הנחה. זאת להבדיל מהמקרה של חזרה על מילים או ביטויים (אקולליה), טיקים מסוג קללות (קופרולליה) ומצבים אחרים הנחשבים לטיקים קוליים מורכבים.

חשוב להדגיש שבמקרה של טיקים, בדרך כלל נראה שיעול טורדני יבש, ולא שיעול טורדני עם ליחה. מאפיין נוסף הוא שהשיעול יהיה מיסודו בלתי רצוני ופתאומי, אך יופיע בדרך כלל בשעות היום ובמהלך ערות. המשמעות היא שבמקרה של שיעול טורדני בלילה, סבירות לא מבוטלת שמדובר במצב אחר הגורם לאותה בעיה.

שיעול טורדני

אבחון שיעול טורדני

שיעול טורדני עלול להצביע על לא מעט מצבים, חלקם במישור הרפואי אבל לא כולם. אפילו אם מצמצמים מעט את הרשימה לטיקים המוגדרים כ-"יבשים", נשארים עם מספר אפשרויות כדוגמת אלרגיות, דלקת ויראלית, דלקת ריאות (בעיקר בשלבים המוקדמים של המחלה), ריפלוקס, חדירת גוף זר למערכת הנשימה ועוד. השיעול עלול להיות מקושר לאורח החיים של האדם, לרבות עישון, תרופות שהוא נוטל לצורך התמודדות עם מחלות שונות וכן הלאה.

הדרך לאבחון הבעיה עוברת לכן באבחנה מבדלת, בה שמים לב אילו תסמינים אחרים מופיעים אצל הילד או המבוגר, או לחילופין, האם ישנם סוגי טיקים בגוף נוספים שעלולים לבוא לידי ביטוי, הן טיקים קוליים והן טיקים מוטוריים. תסמינים דוגמת חום, נזלת או כאב גרון עשויים להצביע על מחלה או וירוס. אם מופיעים תסמינים חריגים במישור הבריאותי, דוגמת פליטת דם בשיעול, הקאות חוזרות או קשיי נשימה, ייתכן שמדובר במצב חירום רפואי.

כחלק מניסיונות האבחון חשוב לראות באילו מצבים השיעול מופיע או מוחמר, מה שעשוי במצבים מסוימים להטות את הכף לכיוון טיקים או תסמונת טורט. כך למשל טיקים קוליים דוגמת שיעול כרוני נוטים להיות מוחמרים בתרחישים שונים, לרבות בזמני לחץ או מצוקה. לעיתים, שיעול המוגדר כטורדני מיוחס לבעיה דוגמת טיקים נוטה להופיע גם כאשר המחלה, אם הייתה כזו, עוברת ואינה גורמת עוד לתסמינים נוספים.

האם צריך לטפל בשיעול כרוני?

בדומה לסוגים אחרים של טיקים, גם במקרה של שיעולים טורדניים יש לבחון כל מקרה לגופו. השאלה האם לטפל בבעיה תלויה בין השאר בהשפעה שלה על האדם שחווה את הטיקים, מכיוון שלא תמיד מדובר בגורם המפריע להתנהלות התקינה שלו. זאת ועוד, טיקים המופיעים בילדות עשויים להיות מופחתים או להיעלם לחלוטין אחרי גיל ההתבגרות ולקראת סיום העשור השני של החיים [1], כך שמובן מדוע יש הורים שמחליטים להמתין מספר שנים ולבצע מפעם לפעם מעקב רפואי.

החדשות הטובות הן שטיפול בטיקים בכלל, או טיפול בשיעול המוגדר כטורדני בפרט, יכולים להתבצע בדרכים שונות. במרכז טיקלס מספקים מענה למטופלים עם טיקים או תסמונת טורט, על פי רזי הרפואה הסינית. הטיפול מותאם פרטנית, וכולל בדרך כלל דיקור סיני או טיפול המדמה דיקור סיני ללא מחטים, ופתרון זה מתאים מאוד במקרה של שיעול טורדני אצל ילדים וסוגי טיקים אחרים. בנוסף לכך, הטיפול עשוי לכלול הוספה של צמחי מרפא המאושרים על ידי משרד הבריאות והתאמות נקודתיות ברמת התזונה או אורח החיים.

את הטיפולים במסגרת הרפואה הסינית ניתן לשלב עם פתרונות אחרים לבעיה או לבסיס השורשי שלה, לרבות תרופות, טיפולים רגשיים או פסיכולוגיים וכן הלאה. שילוב מוצלח בין כמה כלים טיפוליים עשוי לשפר משמעותית את מצבו של הילד או המבוגר.

מקורות:

1. Keisuke Ueda, and Kevin J BlackJ Clin (2021). A Comprehensive Review of Tic Disorders in Children.

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
שיעול טורדני
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
דילוג לתוכן