עמוד הבית > מאמרים > טיפול טבעי בטיקים אצל ילדים - מרכז טיקלס

טיפול טבעי בטיקים אצל ילדים – מרכז טיקלס

טיקים אצל ילדים הם תופעה נפוצה מאוד. ההערכות הן שהטיקים יופיעו אצל כ-15-10% מהילדים עד גיל עשר, לצד כ-1% מהילדים אצלם מאובחנת תסמונת טורט. ברוב המקרים הטיקים יתגברו לקראת גיל ההתבגרות אבל יפחתו לאחר מכן, עד להיעלמות מוחלטת בסביבות הבגרות (גיל 18 ומעלה). בעוד שיש מקרים בהם מספיק מעקב אחר הטיקים, ברבים אחרים מוחלט לטפל בהם דרך טיפול טבעי בטיקים אצל ילדים על מנת להקל על הילד, למנוע הפרעות בשגרת החיים ולשפר את הביטחון העצמי שלו.

אבל איך בדיוק ניתן להתמודד עם טיקים? לצד מכלול פתרונות המוצעים במסגרת הרפואה הקונבנציונלית, ביניהם טיפולים תרופתיים או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יש בשנים האחרונות עלייה בביקוש לטיפולים טבעיים. כאן בדיוק הרפואה המשלימה, אשר תוכניות טיפולים על בסיסה מוצעות במרכז טיקלס, נכנסת לתמונה.

היתרונות של טיפול טבעי בטיקים אצל ילדים

טיפול טבעי בטיקים אצל ילדים כולל בנקודת ההתחלה כמה יתרונות מוחשיים. מעצם היותם של הטיפולים טבעיים, הרי שהילדים מכניסים לגופם רכיבים שהם חסרי סיכון לחלוטין עבורם. עדיין יש צורך להקפיד על הוראות השימוש או הנטילה של הגורם המטפל, אולם כאשר עושים זאת אפשר להישאר עם ראש שקט.

טיפול טבעי בטיקים לילדים עשוי להפחית מעט מהחששות שלהם מחלק מהטיפולים, בעיקר על רקע העובדה שבגילים מוקדמים הילדים לא מבינים בהכרח באופן מלא את משמעות הטיפולים וחשיבות ההקפדה עליהם. את הטיפולים הטבעיים פשוט בדרך כלל לשלב בשגרת החיים של הילד, וחלקם עשויים לתרום לשיפור כולל בבריאות ואפילו במצב הנפשי של הילדים.

אילו טיפולים טבעיים קיימים לטיקים אצל ילדים?

טיפול טבעי במצב של טיקים אצל ילדים נעשה לרוב בהתאמה אישית, לאחר אבחון התסמינים שהילד חווה ועל פי המאפיינים והרצונות שלו ושל משפחתו. טיפולים שמתאימים מצוין לילד אחד עשויים להיות פחות יעילים עבור חברו, או אפילו להתקבל בהתנגדות מסוימת על ידי הילד. תהליך הטיפול בטיקים נעשה במידה רבה בשיתוף של הילדים, ומחייב בחלק גדול מהמקרים מעורבות שלהם.

אם בוחנים את הטיפולים המרכזיים בילדים על פי רזי הרפואה המשלימה הסינית, ניתן להצביע על טיפולים דוגמת אלה:

דיקור סיני

דיקור סיני, או בלועזית "אקופונקטורה", מבוסס על דיקור הגוף במחטים דקיקים, באחת מבין 361 נקודות דיקור. המטרה היא ליצור איזון מערכות כללי בגוף, בעיקר בכל הנוגע לאנרגיית צ'י ולזרימה שלה ושל הדם. גוף מאוזן צפוי לסבול הרבה פחות מטיקים ומתסמינים אחרים בעלי בסיס גופני או נפשי.

חשוב להדגיש שישנם ילדים הנרתעים מהמחטים הדוקרות, וזאת למרות שדיקור סיני בבסיסו אינו כרוך בכאבים משמעותיים. עבורם ניתן למצוא בחלק מהקליניקות דיקור סיני ללא מחטים, חימום מקומי המדמה דיקור שאינו מצריך מחטים כלל המתאים כמו כפפה ליד לאוכלוסייה הצעירה.

דיקור בטן

הדיקור הסיני כולל למעשה לא מעט גישות ושיטות משנה. אחת מהן היא שיטה שידועה בשם דיקור בטן (B.M.A.A). זו היא שיטת דיקור מיוחדת, אשר מתמקדת בנקודות דיקור באזור הבטן. גם באמצעותה ניתן לטפל בטיקים אצל ילדים. שיטת דיקור הבטן היא שיטה מודרנית יחסית (בת 40 שנה "בלבד" – מעט מאוד במונחי הרפואה הסינית) והיא פותחה בסין על ידי ד"ר בו. בבסיס השיטה, עומד הרעיון שעל פני הבטן יש נקודות דיקור, אשר מקושרות אנרגטית לכל מקום אחר בגוף ומשפיעות עליו דרך הדיקור הבטני. מכלול הנקודות האלה, נראה יחד כציור של צב ומכאן נובע כינוי שבו היא ידועה: "דיקור צב". שיטת דיקור הבטן נחשבת לשיטה מהירה במיוחד ויעילה מאוד.

התאמת צמחי מרפא

צמחי מרפא מקבלים תפקיד מרכזי ברפואה הסינית, והם חלק מרכזי בתמונה של טיפול טבעי בטיקים אצל ילדים. רפואת הצמחים הסינית העתיקה, שתועדה עוד בשנת אלף לפני הספירה, התפתחה משמעותית עם השנים. במאה ה-16 נכתבה "האנציקלופדיה הסינית לצמחי מרפא", בה נכללו כ-1,800 מרכיבים צמחיים שונים בעלי השפעה רפואית. עם הזמן רזי צמחי המרפא הגיעו גם למערב.

פיטותרפיה, הלא הוא טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים, עשוי להיות יעיל במיוחד בהתמודדות עם טיקים, תסמונת טורט, כאבי ראש, הפרעות קשב וריכוז ומצבים נוספים. הצמחים מותאמים אף הם לכל ילד באופן אישי, וניתן ליטול אותם בדרכים שונות: למשל צמחי מרפא בחליטה או באבקה.

חשוב לציין, האגודה האמריקאית לנוירולוגיה (ANN) קבעה בהנחיות הטיפוליות שלה כי בעקבות סקירת מחקרים נמצאה יעילות אמינה וטובה להפחתת טיקים עם צמחי מרפא סיניים, צמחי המרפא הסיניים בארץ  מאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי.

טווינא

הרפואה הסינית היא שיטה שכוללת טכניקות רבות. מתוך מבחר הטכניקות, ניתן ליישם את זו שמתאימה ביותר בהתאם לצורך ואפילו לשלבן במקביל, זו לצד זו. כחלק מגישה עשירה ומגוונת זו, ישנה גם שיטת הטווינא. ניתן לתאר את הטווינא כסוג של עיסוי רפואי, אשר מתבצע על פי עקרונות הרפואה הסינית המסורתית. היבט משמעותי מאוד שלו, הוא שטווינא עובד על הנפש כמו גם על הגוף. גם שיטת הטווינא עשויה לסייע בטיפול בטיקים אצל ילדים.

הנחיות תזונתיות

לא כולם מודעים לכך, אבל הרגלי התזונה של הילד עשויים להשפיע במידה רבה על האופן שבו הוא חווה טיקים ודרגת החומרה של הבעיה. חשוב לשים לב שלפי הרפואה הסינית, גם מאכלים שנחשבים באופן מסורתי ל"בריאים" – דוגמת שום, פלפל שחור, קינמון או ג'ינג'ר – עלולים להחמיר טיקים. כך גם לגבי מאכלים מטוגנים, שומניים או מתובלים יתר על המידה.

איזון אנרגטי של המזון, מן העבר השני של המשוואה, עשוי להקל מאוד על הילדים הסובלים מטיקים.

 

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
דילוג לתוכן