עמוד הבית > מאמרים > כחכוח בגרון - על ההתמודדות עם התופעה והטיפול המפתיע

כחכוח בגרון – על ההתמודדות עם התופעה והטיפול המפתיע

ילדים רבים, בטווחי גילים שונים, חווים טיקים. אצל רובם הבעיה תקטן ותיפתר לחלוטין לקראת גיל הבגרות (18), בעוד אצל אחרים מדובר בתסמינים שילוו אותם בכל משך חייהם. יש מנעד רחב של טיקים אפשריים, דרגות חומרה ותדירות הופעת התסמינים, כששאלה שצריכה להישאל היא עד כמה הטיקים מפריעים לתפקוד היומי ולשגרת החיים של הילדים.

במאמר הבא נתייחס לתסמין של כחכוח בגרון, שהוא אחד מהטיקים הקוליים (ווקליים) השכיחים יותר. נסביר לכם מהי המשמעות של הטיקים, מתי כדאי לטפל בבעיה ואיך בדיוק מומלץ לעשות את זה.

על כחכוח בגרון וטיקים נוספים

כצעד ראשון, יש להבין בדיוק מול מה אנחנו מתמודדים. טיקים ברמת ההגדרה הם תנועות חזרתיות, מהירות ובלתי רצוניות, לפניהם מרגיש האדם דחף בהול לביצוע הפעולה ולאחריהם בדרך כלל תחושת הקלה. ברמה ובתדירות מסוימת הם יכולים להקנות את ההגדרה של תסמונת טורט, אבל זה נושא למאמרים נפרדים.

טיקים נהוג לחלק לשתי קבוצות עיקריות: טיקים תנועתיים באים לידי ביטוי בתנועות גוף, עם מעורבות אפשרית של איברים ומערכות שונים. הקבוצה השנייה היא כאמור טיקים קוליים, הכוללים מעורבות של מיתרי הקול, שרירי הנשימה וחלל הפה – מה שמביא לכך שהאדם החווה את הטיק משמיע קולות שונים באופן בלתי רצוני. בכל אחת מהקבוצות הטיקים עשויים להיות פשוטים או מורכבים, כאשר הטיקים המורכבים יהיו בדרך כלל ממושכים יותר ויערבו יותר מאשר קבוצת שרירים אחת.

כחכוח בגרון, כשמו כן הוא, הוא מצב בו האדם מפיק קול חיכוך באופן בלתי רצוני. לעיתים הכחכוח יהיה מקביל לטיקים קוליים פשוטים אחרים, דוגמת שיעול או אנחה. ייתכן כאמור שילוב עם טיקים קוליים פשוטים עם כאלו הנחשבים למורכבים, דוגמת קללות או חזרתיות של מילים, וגם בשילוב עם טיקים מוטוריים.

האם נדרש טיפול בכחכוח בגרון?

כחכוח בגרון אינו כולל בדרך כלל השפעה רפואית על מצבם של הילדים החווים אותם, אם כי כן ניתן לשקול טיפול בהם על רקע העובדה שהטיקים עשויים להקשות על התפקוד היום-יומי שלהם. לעיתים עצם הכחכוח בגרון, ללא קונטקסט שיכול להסביר זאת, כרוך במבוכה עבור הילד. ייתכנו חשש שלו מסיטואציות חברתיות בהן הוא עלול למשוך תשומת לב שאינה רצויה מבחינתו, בעקבות הטיקים, ואף פגיעה בדימוי העצמי.

יש הורים שמחליטים להמתין ולעקוב אחר טיקים אצל ילדים, כדי לראות אם הם אכן חולפים או נעשים שכיחים פחות עם השנים. אחרים יוצאים מנקודת הנחה שהטיקים מהסוג הזה כשלעצמם אינם מפריעים במידה רבה מדי לתפקוד של הילדים, ולכן אינם מעוניינים לטפל בבעיה. בכל מקרה מומלץ לגשת בהקדם האפשרי לאבחון הבעיה, על מנת לראות האם מדובר בטיקים או שמא במחלות ובמצבים רפואיים שעלולים לגרום גם כך לכחכוח: ליחה בגרון, אלרגיה וכן הלאה.

יש שימליצו לגשת קודם כל לרופא ילדים או לרופא אף אוזן גרון, במטרה לראות האם ישנה בעיה מסוימת בגרון הדורשת התייחסות, ורק לאחר מכן לגשת לאבחון נוירולוגי לבחינת האפשרות של טיקים.

איך מתמודדים עם כחכוח בגרון?

טיפול בטיקים אצל ילדים, ובכלל זה טיקים קוליים דוגמת כחכוח גרון, רצוי לבצע בהתאמה אישית מלאה לתסמינים שהילד חווה, להשפעתם על חייו, למאפיינים האישיים שלו וכן הלאה. בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים פונים למחוזות הרפואה המשלימה, ובפרט הרפואה הסינית, ומגלים שהן מציעות כמה כלים יעילים להתמודדות עם טיקים.

לאחרונה, נערך מחקר סקר שבחן את הרפואה המשלימה במטופלי הפרעת טיקים ותסמונת טורט וגילה כי 92% מהמטופלים העידו כי חוו הפחתה בתדירות הטיקים בעקבות הטיפולים. (1) 

טיפול בטיקים על פי רזי הרפואה הסינית, כפי שמתבצע במרכז טיקלס, משלב בין כמה כלים טיפוליים שמתאימים כמו כפפה ליד לאוכלוסייה הצעירה. ניתן לבצע דיקור סיני לילדים, כשעבור ילדים החוששים ממחטים קיימת אפשרות לדיקור ללא מחטים. הרפואה הסינית שמה דגש על יצירת תפריט תזונתי מאוזן ועל שילוב של צמחי מרפא סיניים למטרות טיפוליות. התמדה בטיפולים מהסוג הזה עשויה לשפר משמעותית את מצבם של אלו החווים טיקים מכל סוג.

שאלות נפוצות

מהו בכלל כחכוח בגרון?

כחכוח בגרון הוא מצב בו מופקים מגרונו של האדם קולות חיכוך. בהקשר של טיקים ותסמונת טורט, הכחכוח יהיה מהיר, פתאומי ובלתי רצוני, כשלאחריו צפוי האדם לחוות תחושת הקלה. כחכוחי גרון משתייכים לקבוצת הטיקים הקוליים.

איך מאבחנים כחכוח בגרון?

השאלה העיקרית שנרצה לשאול היא האם כחכוח בגרון הוא מצב של טיקים או תסמונת טורט, או שמא מדובר בבעיה פיזיולוגית אחרת. אבחון הבעיה משלב לרוב כמה בעלי מקצוע, דוגמת נוירולוג, פסיכיאטר או רופא אף אוזן גרון, כאשר אבחון מוקדם ויעיל עשוי להקל משמעותית על הצלחת הטיפול.

האם האדם עלול לחוות טיקים נוספים?

בהחלט. כחכוחי גרון יכולים להופיע במקביל לטיקים קוליים או מוטוריים אחרים. הם גם עשויים להיות מורכבים, כלומר, מצב בו הטיקים מערבים למעלה מקבוצת שרירים אחת. ככל שהאדם חווה יותר טיקים, בתדירות גבוהה יותר, כך הבעיה נחשבת למורכבת יותר להתמודדות.

האם לכחכוח בגרון יש סיכונים בריאותיים?

ברוב המקרים, כחכוחים בגרון אינם טומנים בחובם השלכה בריאותית כלשהי. עם זאת ניתן בהחלט לשקול טיפול בבעיה על רקע העובדה שהיא עלולה להקשות על הילד (ולעיתים גם המבוגר) הסובל מהם, למשל בכל הנוגע לקשיים חברתיים או לתחושות מבוכה שעולות אצלם.

כיצד מתבצע טיפול בכחכוח בגרון?

טיפול בכחכוחים בגרון בפרט, וטיקים בכלל, יכול להיעשות באמצעות מגוון כלים מעולמות רפואיים שונים לחלוטין. הרפואה הסינית נחשבת ככלי טיפולי יעיל ונפוץ להתמודדות עם טיקים, בין השאר בזכות העובדה שהיא נחשבת לבטוחה (ללא תופעות לוואי או סיבוכים) ופונה למכנה משותף רחב של מטופלים, בעיקר ילדים.

סימוכין:

Use of Complementary and Alternative Medicine in Children With Tourette 1 Syndrome./ Himadri Patel , KieuHanh Nguyen/J Child Neurol. 2020 Jul

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

 

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
כחכוח בגרון
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
דילוג לתוכן