עמוד הבית > מאמרים > טיקים וחרדות - על הקשר ביניהם והטיפול הנכון

טיקים וחרדות – על הקשר ביניהם והטיפול הנכון

אם נצמדים להגדרה הבסיסית, טיקים הם תנועות פתאומיות, מהירות ובלתי רצוניות המערב קבוצת שרירים אחת (טיקים פשוטים) או יותר (טיקים מורכבים). הגורמים שמביאים להופעת טיקים אצל אדם מסוים אינם ידועים באופן מלא, כאשר ההנחה המקובלת היא שמדובר בשילוב בין גורמים תורשתיים לסביבתיים. כמו כן ידועים גורמים שעלולים להחמיר את דרגת החומרה והתדירות של הטיקים, ובכך להפוך את ההתמודדות איתם למורכבת יותר. דוגמה מובהקת לכך היא הקשר בין טיקים ומצבים נפשיים אחרים. במאמר הנוכחי נסביר לכם את בסיס הקשר הקיים בין טיקים וחרדות, בכל אחד מהכיוונים, נסביר לכם מתי חשוב לטפל בבעיה ואיך ניתן לעשות זאת.

הקשרים העיקריים בין טיקים וחרדות

אחת התפיסות המקובלות בבסיס הבנת תופעת הטיקים – וגם מחלות דוגמת תסמונת טורט – היא שיכול להיות קשר הדוק בין גוף האדם לנפש. המשמעות היא שמצבים נפשיים הנחשבים לשליליים עלולים להחמיר את היקף הטיקים ודרגת החומרה שלהם כאשר הם מופיעים. חרדות, ניחשתם אולי נכון, הן חלק בלתי נפרד מאותם מצבים. מכאן שילדים החווים חרדות עלולים לסבול מטיקים בתדירות גבוהה יותר (וכך גם קבוצות אחרות באוכלוסייה – למשל חרדה בקרב סטודנטים עם תסמונת טורט)

מן העבר השני של המשוואה, בכוחו של המצב הנפשי להקל בצורה משמעותית על טיקים בפנים או בגוף הנחווים. אלו הם לא רק חיים נטולי חרדות ודאגות ככל שניתן, אלא שאיפה לאורח חיים רגוע ושליו. יש מגוון רחב של כלים שיכולים לסייע לכך, והשפעתם החיובית עשויה להקל על האדם מכל החזיתות.

טיקים וחרדות

כשהחרדות מהוות תסמין

חשוב להדגיש שככל הידוע כיום, טיקים לא אמורים להגביר חרדות מסוימות אצל האדם החווה אותם. אבל התמונה אינה פשוטה כל כך. ראשית, ניתן להתבונן בטיקים כתגובה חרדתית ו"חזקה" שהאדם חווה, ולכן מעוניין לנסות לנטרל ככל האפשר באמצעות כלים יעילים אליהם נתייחס בהמשך. אצל ילדים החווים טיקים עשויה להיות החמרה של התסמינים לקראת גיל ההתבגרות, בסביבות הגילים 12-10, כאשר הפחתת התסמינים תיעשה לאחר מכן ולקראת תחילת שנות העשרים לחייו.

הפרעת טיקים הולכת פעמים רבות יד ביד עם קשיים אחרים שהאדם חווה במישור הרגשי, הקוגניטיבי או ההתנהגותי. כך למשל ילדים אצלם מופיעים טיקים עלולים לסבול מתסמינים נלווים, ביניהם כמובן חרדה. במילים אחרות: גם אם הטיקים אינם יוצרים את החרדה באופן ישיר, הם בהחלט עלולים "לתרום" לה.

אז מה עושים?

גם אם בחלק גדול מהמקרים הטיקים יחלפו מעצמם, אפילו ללא טיפול, חשוב שלא להתעלם מהבעיה ולכל הפחות לעקוב אחריה. זאת מכיוון שבכוחם השלילי של טיקים וחרדות להקשות על ההתנהלות היום-יומית השוטפת של האדם, לפגוע באינטרקציות שלו עם הסביבה, להפחית את הדימוי העצמי שלו וכן הלאה.

ניתן למצוא כיום טיפולים יעילים הן לטיקים והן לחרדות, כאשר מצבים בהם חווים במקביל טיקים וחרדות עשויים לשלב אותם. ההנחה היא ששיפור המצב בכל אחת מהחזיתות האלה עשוי להשפיע על השנייה, כך שהשאיפה היא למצוא פתרון יעיל ומותאם אישית.

בכל הנוגע לחרדות, תוכלו למצוא למשל טיפולים פסיכולוגיים בשיטה הדינמית או בשיטה ההתנהגותית-קוגניטיבית, טיפולים תרופתיים או שיטות שונות להרגעת הגוף. בהרבה מקרים מדובר כאן בתהליך הדרגתי, הדורש הירתמות מלאה מצד האדם המטופל ולעיתים גם בני המשפחה שלו.

גם לטיקים מוצעים כיום פתרונות מגוונים, הן משדה המשחק של הרפואה הקונבנציונלית והן ברפואה המשלימה. הוכח כי בכוחה של הרפואה הסינית האלטרנטיבית, כפי שמציע מרכז טיקלס, לשפר משמעותית את מצבם של הסובלים מטיקים ומתסמונת טורט. במקום פותחה גישה טיפולית ייחודית, בהתאמה אישית מלאה, שמשלבת בין הכלים העיקריים שמציעה הרפואה הסינית: דיקור סיני (אותו ניתן לבצע ללא מחטים, במקרה של ילדים או מבוגרים החרדים מהמחטים), התאמת צמחי מרפא סינייםלחרדות ובניית תפריט תזונתי מאוזן.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*.

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות