עמוד הבית > מאמרים > מצמוץ בעיניים אצל ילדים

מצמוץ בעיניים אצל ילדים

מצמוץ בעיניים הוא תופעה טבעית, בעלת מטרה ברורה: האדם ממצמץ באופן בלתי מודע על מנת להגן על העיניים שלו ולשמור על הלחות שלהן, כדי שניתן יהיה למנוע התייבשות של העיניים. המצמוץ מתחיל אצל תינוקות, בתדירות נמוכה יחסית, ונמשך לסירוגין לכל אורך חיי האדם.

אבל מה קורה כאשר ילדים ממצמצים פשוט "יותר מדי"? מצמוץ יתר בעיניים אצל ילדים הוא תופעה נפוצה, שעלולה להעיד על טיקים, חלק מתסמונת טורט ושלל בעיות אחרות הקשורות לראייה או למערכות הגוף האחרות. החדשות הטובות: יש מה לעשות כדי להקטין את המדדים של מצמוץ בעיניים אצל ילדים ובכך לשפר את איכות חייהם.

ממה נובע יתר מצמוץ בעיניים אצל ילדים?

יתר מצמוץ עיניים אצל ילדים מצביע כאמור פעמים רבות על טיקים. באופן פרטני יותר, מצמוץ בעיניים משתייך לקבוצת הטיקים התנועתייים (מוטוריים), במסגרתם חווים הילדים תנועות פתאומיות ובלתי רצוניות של הגוף, בדומה לסוגי עווית בפנים. למעשה, המצמוץ הוא אחת הצורות היותר שכיחות של טיקים תנועתיים כחלק ממכלול רחב בתסמונת טורט בקרב ילדים.

חשוב להדגיש שלא כל מקרה של מצמוץ בעיניים בקרב ילדים אכן מצביע על טיקים או תסמונת טורט. יכול להיות מצב בו המצמוץ ייעשה על ידי ילדים שחדות הראייה שלהם לוקה בחסר, בניסיון למקד את הראייה ובכך לשפר אותה. סיבות נוספות הן אלרגיות בעיניים ודלקות, כאשר כאן המצמוץ ייעשה במטרה להרחיק מעיני הילדים אם אותם הגורמים המפריעים לראייה שלהם.

כדי לטפל בבעיית מצמוץ היתר אצל ילדים, חשוב כמובן קודם כל לאבחן את הבעיה. בדרך כלל, השלב הראשוני של האבחון כולל ביקור אצל רופא העיניים – רצוי כמובן רופא המנוסה בעבודה עם ילדים – כדי לראות האם מקור הבעיה הוא בעיניים או במערכת הראייה. אם התשובה לכך תהיה שלילית, הצעד המתבקש הבא הוא ביקור אצל נוירולוג ילדים, שעשוי לאבחן גורמים שונים לטיקים . מיותר אולי לציין שבהתאם לתוצאות האבחון, אפשר לגבש דרכי פתרון למצמוץ היתר.

מדוע חשוב לטפל בבעיה?

מצמוץ חזק בעיניים אצל ילדים עלול להעיד על בעיות שונות הדורשות טיפול. השאלה שצריכה להישאל היא מתי מדובר בתסמין הדורש טיפול בפני עצמו. אין לכך תשובה חד משמעית, כאשר רבים יציינו שחשוב בראש ובראשונה לבחון את ההשפעה של המצמוצים על הילד. לא פעם הטיקים חולפים מעצמם כעבור פרק זמן מסוים, או לחלופין נעשים פחות תדירים, כך שהם לא משפיעים לרעה על חיי הילד. לכן יש בעלי מקצוע שממליצים לבצע מעקב אחר התפתחות הילד כדי לראות האם הבעיה מתפתחת, לכאן או לכאן, ונדרש טיפול בה.

אסור לשכוח שמצמוץ בעיניים אצל ילדים עלול להקשות עליהם בכמה וכמה אופנים. גם אם לא הכרחי שהילד עצמו יבחין במצמוצים, הסביבה בהחלט מודעת אליהם:  הסביבה עלולה להציק לו על רקע זה, מה שגם עלול לפגוע בביטחון העצמי ובדימוי האישי. הטיקים עלולים ליצור תחושה כוללת של חוסר נוחות.

אם מוסיפים לכך את העובדה שמצמוצים בעיניים עלולים להיות רק חלק מסוגים של טיקים אצל ילדים או מהתופעות המופיעות אצל הילדים, עקב תסמונת טורט או בעיה אחרת, ברור מדוע נדרש בחלק גדול מהמקרים טיפול בבעיה. אוסף של טיקים תנועתיים או קוליים צפוי להקשות יותר על הילד.

יש מה לעשות: דרכי הטיפול בבעיה

אם רואים מצמוץ בעיניים אצל ילדים דרך העיניים של טיקים או תסמונת טורט, הרי שיש כמה דרכי פתרון יעילות במיוחד לבעיה. במרכז טיקלס פותח טיפול חדשני לבעיות נוירולוגיות שונות, בדגש על טיקים ותסמונת טורט. המרכז מרכיב תוכנית טיפולים רב מערכתי ומותאמת אישית על פי עקרונות הרפואה המשלימה: הן לרגישות המאפיינת את אוכלוסיית הילדים כמכלול, והן למאפיינים הנקודתיים של כל ילד או ילדה.

בין הטיפולים המוצעים במרכז טיקלס ניתן למנות טיפולים מקשת הרפואה הסינית (במקרה של ילדים יישנם תחליפים שיכולים לדמות דיקור). לצד זה מושם דגש משמעותי על שינויים תזונתיים, תוך הנחה שבכוחם להשפיע רבות על בריאות הילד והתסמינים שהוא חווה. פעמים רבות מוחלט לשלב צמחי מרפא בהתאמה אישית המאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי ובטוחים לשימוש.

יש להדגיש שהטיפולים המוצעים במקום נחשבים ל"ידידותיים" במיוחד עבור הילדים. ישנה שימת לב והקפדה על רגישויות המטופל והכוונת הורים. הטיפולים הם בטוחים ונטולי סיכונים או תופעות לוואי ראויות לציון.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
נגישות