עמוד הבית > מאמרים > יריקות, טיקים ותסמונת טורט - והטיפול בהם במרכז טיקלס

יריקות, טיקים ותסמונת טורט – והטיפול בהם במרכז טיקלס

יריקה היא פעולה גופנית טבעית, שתכליתה הוצאת רוק מהפה. בדרך כלל, יריקה היא רפקלס המיועד להוציא מהפה מזון או נוזלים שלא מעוניינים שיישארו שם, למשל אוכל שאינו טעים. בתרבויות שונות, יריקות הן חלק מאמונות טפלות – אנחנו יורקים כדי להסיר מאתנו עין רעה או בסין התפיסה הבריאותית היא שאין להשאיר ליחה בגוף ולכן יש לירוק אותה ללא דיחוי, אי לכך מרקקות הן עניין שבשגרה ברחבי סין. לעיתים מדובר כביטוי רגשי, לרוב כמובן שלילי, הנתפס כאקט מובהק של חוסר נימוס.

בהקשר הנוכחי, יריקות מרובות, החוזרות על עצמן בפתאומיות ובלתי רצוניות עלולות להיות סימן מובהק של טיקים, או אפילו של תסמונת טורט במיוחד אם אין הקשר של ליחה או נזלת שירדה במורד הגרון. הנה כל מה שחשוב לדעת על סוג זה של טיקים ודרכי ההתמודדות איתם.

יריקות בראי הטיקים

כידוע, את הטיקים נהוג לחלק כיום לכמה קבוצות. האבחנה הראשונה היא בין טיקים מוטוריים לטיקים קוליים. הטיקים המוטוריים באים לידי ביטוי בתנועות גוף, קצרות ומיידיות, של שריר/איבר (טיקים פשוטים) או קבוצת שרירים/איברים (טיקים מורכבים). למרות שפעולת היריקה דורשת כמובן הפעלה של אי אילו שרירים, היא לא עונה להגדרה של טיקים מוטוריים.

טיקים קוליים, אליהם משתייכות היריקות, כוללים מעורבות של מיתרי הקול, שרירי הנשימה ואזורים אחרים בפה. הביטוי המובהק של טיקים מהסוג הזה הוא השמעת קולות, וזה אכן המקרה במצב של יריקות – גם אם ליריקות יש, כמובן, ביטוי מוחשי ניתן להבחנה.

כמובן שבכל מקרה של יריקות תכופות, יש לבצע אבחנה מבדלת ברפואה המערבית ולראות האם היריקה כוללת תסמינים אחרים. דוגמה מובהקת היא שיעול עם דם, במסגרתו יורקים דם שעלול להצביע על שלל מצבים רפואיים, חלקם חמורים המצריכים טיפול מערבי.

האם לטפל ביריקות?

יריקות, בהקשר של בעיות טיקים, אינן מופיעות בדרך כלל בחלל ריק. אדם הסובל מטיקים צפוי לחוות הופעות חוזרות ונשנות של טיקים מסוגים שונים: הן טיקים קוליים והן תנועתיים, הן טיקים פשוטים והן מורכבים. לכן אי אפשר לדבר על הטיפול בבעיית היריקות מבלי שרואים את התמונה במלואה.

כלל האצבע הוא שככל שהטיקים הם חמורים ומופיעים בתדירות גבוהה יותר, כך אפשרות הטיפול בהם הופכת למוחשית ולמתבקשת יותר. במצבים רבים, עם זאת, הטיקים אינם משמעותיים, לא מפריעים לשגרת היום-יום או שהם פוחתים באופן דרסטי עם השנים – בעיקר לאחר גיל ההתבגרות ולקראת סוף העשור השני של החיים – כך שניתן להסתפק במעקב תקופתי.

יריקות לא כוללות בדרך כלל ממד בריאותי, אולם הן עשויות להיתפס בצורה שלילית בחברה ולגרום לסיטואציות שהן הכול חוץ מנעימות: כמו במקרה של יריקה על אדם או לכיוון הכללי שלו שעלול ליצור תגובה חברתית לא נעימה. לכן אפשר לשקול בחיוב כלים שעשויים לצמצם את בעיית הטיקים כמכלול, תוך הקפדה על כמה דגשים בסיסיים באורח החיים: הימנעות ממצבי לחץ וחרדה ככל שניתן, הקפדה על מספיק שעות שינה (עייפות ובעיות שינה עלולות להגביר את בעיית הטיקים), תזונה מאוזנת ובריאה ועוד.

יריקות

היתרונות המגוונים של הטיפולים הטבעיים

טיפול בטיקים בכלל, וביריקות בפרט, יכול להיעשות באמצעות מגוון רחב של כלים. טיפולים פסיכולוגיים או אישיים עשויים להקל על המצב, בין השאר בזכות ההתחקות שהם מאפשרים אחר הגורמים השורשיים של בעיית הטיקים. חשוב להדגיש שאין בתחום הזה מעשי קסם, כאשר בדרך כלל יידרש טיפול לפרק זמן ארוך באופן יחסי על מנת שניתן יהיה להתחיל לראות תוצאות. מכאן שנדרשת מחויבות של המטופל לתהליך.

בשנים האחרונות, עלה הביקוש לטיפולים אלטרנטיביים בשלל תחומים ובעיות רפואיות, נפשיות וכיוצא בזה.. ניתן למצוא לכך ביטוי מושלם בבעיית הטיקים או תסמונת טורט, כשדוגמה מובהקת היא טיפולים מעולם הרפואה הסינית – כפי שמוצע במרכז טיקלס. מחקרים שונים, וגם ניסיון מעשי של שנים, הצביעו על כך שדרך דיקור סיני, צמחי מרפא סיני, התאמות תזונתיות וכלים אחרים יכול לחולל פלאים, להקל מאוד על הטיקים ולהביא לשיפור משמעותי באיכות החיים של המטופל ומשפחתו. מהנסיון הקליני של מרכז טיקלס, במקרים מסוימים הטיקים אף מגיעים להפוגה מוחלטת ונעלמים. הטיפולים פונים למכנה משותף רחב מאוד של מטופלים, כולל ילדים ואוכלוסיות רגישות אחרות, בין השאר מכיוון שהם נחשבים לבטוחים במלוא מובן המילה.

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
דילוג לתוכן