עמוד הבית > מאמרים > תסמונת טורט טיפול טבעי? יש כזה! הכירו אותו

תסמונת טורט טיפול טבעי? יש כזה! הכירו אותו

תסמונת טורט, המאופיינת בעיקר בהופעת טיקים (מוטוריים או טיקים קוליים) בתדירות גבוהה ובדפוס מסוים, נחשבת בעיני אנשים רבים לבעיה מורכבת להתמודדות. בין השאר האבחון שלה אינו חד משמעי, התסמינים עלולים לשבש באופן מסוים את שגרת החיים של האדם החווה אותה ואין טיפול שיכול להעלים את התסמונת לחלוטין. כשתסמונת טורט מופיעה לרוב זה יקרה במהלך גיל הילדות או ההתבגרות, אך גם מבוגרים עלולים לפגוש בה באמצע החיים, מה שמוביל אותם לחפש טיפול טבעי יעיל.

כשזה קורה בילדות, על ההורים להעניק לו את הכלים להתמודד גם עם הטיפול בתסמונת עצמה, וגם עם האתגרים החברתיים אותם הוא חווה. זאת בעיקר משום שלמצבים הרגשיים של הילד ישנה השפעה לא מבוטלת על התסמונת. כך למשל מתח, התרגשות, חרדה או דיכאון עלולים להחמיר ולהגביר את תדירות הטיקים. ובכל זאת, ניתן להיות מעודדים: כיום ישנם טיפולים שעשויים להפחית משמעותית את התדירות ודרגת החומרה של טיקים, ויישום מוצלח של כל אותן דרכי טיפול בתסמונת טורט עשוי לשפר את מצבם של הסובלים מההפרעה ולהחזיר אותם לתפקוד ראוי.

איך מתבצע הטיפול בתסמונת טורט?

טיפול בתסמונת טורט מיועד על מנת להילחם בתופעות ההפרעה, והוא כולל לרוב שילוב בין מגוון כלים או עולמות טיפוליים. חלק מרכזי בתוכניות טיפולים רבות נעשה במישור הפסיכיאטרי או הנוירולוגי, לרבות התאמת תרופות להקלה על המצב. טיפולים התנהגותיים קוגניטיביים משולבים בחלק גדול מהמקרים בתוכניות של טיפול במחלת טורט על מנת להקנות לילד או למבוגר שליטה בהתנהגות וכיוון שלו לדפוס הנחשב לחיובי.

בנוסף לכך נהוג לבצע טיפול נפשי או פסיכולוגי, בין השאר במטרה לשפר את הדימוי העצמי של הילדים. מעורבות של גורמי החינוך, דוגמת בתי הספר או גני הילדים, עשויה להקל אף היא על המצב. ניתן להתאים את אופני הלימוד לצרכים הייחודיים של בעלי תסמונת טורט, לשאוף לגישה סובלנית של ילדי הגן כפי הילד הסובל מהתסמונת ועוד.

היתרונות של טיפול טבעי בתסמונת טורט

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים לומדים על היתרונות של טיפול טבעי במגוון מצבים ומחלות, וניתן בהחלט לשלב אותו עם הטיפול הקונבנציונלי או במקום חלקים מסוימים בו. טיפול אלטרנטיבי בטורט יכול להיות מבוסס על עקרונות הרפואה הסינית, כפי שמוצע במרכז טיקלס. מחקרים מראים כי בכוחה של הרפואה הסינית להיות יעיל במיוחד בהפחתת התסמינים ובשיפור מצבם של ילדים, בני נוער ואפילו מבוגרים החווים תסמונת טורט.

טיפול טבעי בטורט משלב פעמים רבות צמחי מרפא סיניים, שנמצאה עדות כמעט חד משמעית ליכולתם להפחית טיקים בעין או במקומות אחרים. הוספה של צמחי מרפא לתפריט, לצד שינויים תזונתיים ושינויים באורח החיים המהווים חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית, יכולים לחולל אפקט עצום. כיום ידוע על צמחי מרפא סיניים רבים שיש להם יכולות ריפוי נפלאות. בין היתר ניתן למצוא את צמח הגסטרודיה – Tian Ma או את צמח האונקריה –  Gou Teng , אך ישנם צמחי מרפא נפוצים אחרים שיכולים לתרום רבות להרגעה, איזון מערכות הגוף וכדומה.

גם עיסויים הם לעיתים חלק מהטיפול הטבעי מאחר ויש ביכולתם להפחית את רמות המתח והחרדה, שכאמור משפיעים לרעה על התסמונת. בנוסף, גם טכניקות נשימה והרפייה ואפילו מדיטציות יום יומיות עשויים להשפיע לטובה ולהוביל לרגיעה שתפחית את תדירות הטיקים.

דיקור סיני (אקופונקטורה), הוא אמצעי יעיל נוסף מקשת הרפואה הסינית המציע טיפול בתסמונת טורט. הסיבה העיקרית לכך היא הקשר הקיים בין המוביל העצמי דופמין לבין תסמונת טורט בפרט וטיקים בכלל. באמצעות הדיקור הסיני ניתן לפעול לאיזון של רמות הדופמין ובכך להפחית באופן משמעותי את הטיקים, בצורה בטוחה ונטולת תופעות לוואי. הטיפול מתאים מאוד לילדים, מה גם שיש אפשרות לבחור בביצוע של טיפול המדמה דיקור באופן שאינו מורגש כלל, ללא מחטים.

הקשר בין דיקור סיני לטורט טיפול טבעי

בגוף שלנו ישנן 361 נקודות דיקור. כאשר יבואו נקודות אלה במגע עם המחט, תיווצר תגובה שתהיה לה השפעה חיובית, או על אותו האיזור הנדקר, או על איבר אחר לגמרי בגוף. מטרת הדיקור היא להניע את אותה אנרגיה הזורמת לנו בגוף, ה"צ'י", שכאשר הוא תקוע ואיננו זורם, נוצרות בעיות שונות וכאבים.

שמו של הדיקור הסיני הולך לפניו לא רק בהקשר של תסמונת טורט, כמובן. גם אנשים הסובלים ממיגרנות, הפרעות קשב וריכוז ואפילו אפילפסיה עשויים להגיע לדיקור כדי למצוא בו מזור לכאבם. מדובר בשיטת ריפוי עתיקה ומבוססת מאוד כחלק מעולם הרפואה הסינית, הרואה את האדם כמכלול ואת הנפש והגוף השלובים זה בזה באופן מלא ובלתי נפרד. הרפואה הסינית חותרת לאיזון מערכתי וחיזוק הגוף, מה שאמור לסייע לו להתמודד טוב יותר עם האתגרים עימם הוא מתמודד.

חשוב לציין שהטיפול נעשה בהתאמה אישית למטופל ואין טיפול אחד שמתאים לכולם, גם אם נראה שעל פניו ההפרעה או המחלה זהות לחלוטין בין אדם לאדם.

תמיכה ושיתוף פעולה כחלק בלתי נפרד מהטיפול

הטיפול הטבעי מתאים לכל הגילאים והוא יעיל ביותר. אך כל טיפול מצריך מידה מסויימת של שיתוף פעולה הן מצד הילד והן מצד ההורים. מיותר לציין שכאשר הסביבה הקרובה של הילד מתגייסת כולה לתהליך ומביעה תמיכה לכל אורך הדרך, הילד מרוויח בגדול ומרגיש שהוא לא לבד בעולמו.

במרכז טיקלס מרכיבים עבור ילדים ובני נוער הסובלים מתסמונת טורט טיפול בהתאמה אישית, תוך ליווי מלא לכל אורך התהליך. חשוב להדגיש כי טיפול מוצלח עשוי לספק מענה גם להפרעות הנלוות פעמים רבות לטיקים ולתסמונת טורט, דוגמת הפרעות קשב וריכוז, חרדה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), ירידה בתיאבון ועוד.

התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי.

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
דילוג לתוכן