עמוד הבית > מאמרים > הטיקים שיש לכם בגוף משבשים את שגרת חייכם? הטיפול שלנו

הטיקים שיש לכם בגוף משבשים את שגרת חייכם? הטיפול שלנו

טיקים הם מנת חלקם של הרבה מאוד ילדים – כ-15-10% מהאוכלוסייה, על פי ההערכות – כשגם מבוגרים אינם חסינים מפני הבעיה. הטיקים משפיעים בצורה משמעותית על חייהם של אלו הסובלים מהם, אולם אין סיבה לדאגה: הם עשויים לחלוף מעצמם, או לכל הפחות להיות מטופלים בצורה יעילה באמצעים שונים מקשת הרפואה הקונבנציונלית והמשלימה. במאמר הבא נציג בפניכם את כל מה שחשוב לדעת על טיקים בגוף, כך שתבינו שלעיתים השד לא נורא כל כך.

הסוגים העיקריים של טיקים בגוף

ההגדרה הבסיסית של טיקים הם תנועות פתאומיות ולא רצוניות של קבוצת שרירים אחת או יותר בגוף. כאשר נכנסים בעובי הקורה, נהוג לבצע אבחנה בין שתי קבוצות עיקריות של טיקים. הראשונים שבהם הם טיקים תנועתיים/מוטוריים, שכפי שניתן להסיק משמם – מאופיינים בתנועות גוף. טיקים המשתייכים לקבוצה זו כוללים טיקים בעיניים (למשל מצמוץ בעיניים אצל ילדים), עווית בפנים, תנועות ראש בלתי רצוניות, משיכת והרמת כתפיים, תנודות באף ועוד.

טיקיים קוליים, הקבוצה השנייה, מערבים את מיתרי הקול בצורה כזו או אחרת. תחת ההגדרה של טיקים קוליים תמצאו השמעת נהמות, שיעולים, יריקות, מילים בלתי רצוניות וקללות, תופעה הידועה גם בתור קופרולליה.

בין הטיקים השונים אפשר להבחין גם בהתאם לרמת המורכבות שלהם. הטיקים הפשוטים יהיו לרוב קצרי מועד (מספר שניות בודדות) ויערבו קבוצת שרירים אחת בלבד. טיקים מורכבים עשויים לכלול בתוכם מעורבות של כמה קבוצות שרירים, ובנוסף עלולים להיות ממושכים יותר. בנוסף לכך בעוד שטיקים פשוטים נוטים להיות פתאומיים וסתמיים, אלו המורכבים עשויים להיות בעלי משמעות רבה ואף מקושרים בחלק מהמקרים לאופי ולתבנית ההתנהגותית הבסיסית של האדם.

ממה נובעים טיקים?

לסוגים השונים של טיקים בגוף יש כמה הסברים אפשריים, כאשר בחלק גדול מהמקרים מדובר בשילוב בין מספר גורמים. יש מצבים, בהמשך לכך, בהם הסיבה הספציפית לטיקים אינה ידועה. לטיקים יש לעיתים בסיס תורשתי, כך שילדים להורים אשר חוו טיקים (בילדותם או בחייהם הבוגרים) נמצאים בסיכון מוגבר לחוות טיקים גם כן.

תדירות הטיקים ודרגת העוצמה שלהם עשויים להשתנות על פי מאפיינים פיזיולוגיים, נפשיים או רגשיים, כשסביר מאוד להניח שהאדם יחוו תקופות החמרה והקלה לסירוגין. כך למשל במצבים של לחצים, עייפות, מתח או חרדות, הטיקים עלולים להחמיר. מנגד, תחושות הנחשבות לחיוביות דוגמת שמחה או התרגשות עשויות להחליש את הטיקים.

המצבים בהם כדאי לטפל בבעיה

בחלק גדול מהמקרים טיקים יופיעו לעיתים רחוקות מאוד, או יהיו בעוצמה חלשה שלא מביאה להפרעה באיכות ובשגרת החיים של אלו החווים אותם. אם מוסיפים לכך את הנתונים שמצביעים על כך שבדרך כלל הטיקים ייעלמו לקראת גיל הבגרות של האדם, ניתן להסיק מדוע יש מצבים בהם אין צורך למעשה לטפל בתיקים. מעקב אחר ההופעה שלהם עשוי להיות מספיק.

במקרים מורכבים של טיקים אצל ילדים, לעומת זאת, הטיפול יידרש גם יידרש. ניתן לסייע במצבים של טיקים בגוף באמצעות כמה טיפולים על בסיס התנהגותי, דוגמת טיפולים המבוססים על שינוי הרגלים וטיפולים שהבסיס שלהם הוא חשיפה ומניעת תגובה (ERP). ידועות כיום תרופות הנחשבות ליעילות באופן יחסי להתמודדות עם טיקים. לצד זה יש צורך בחלק גדול מהמקרים בעבודה משלימה במישור הנפשי או הרגשי.

במרכז טיקלס, מתמחים בטיפול בטיקים או תסמונת טורט על פי רזי הרפואה הסינית. המטרה היא לטפל בשורש הבעיה, ולהקל בו זמנית על תסמיני הטיקים. במרכז פותח לצורך זה טיפול חדשני, המותאם באופן אישי למאפייני המטופלים – ילדים ומבוגרים כאחד. המענה הניתן במרכז במקרה של טיקים בגוף עשוי להיות מבוסס על דיקור סיני (עבור ילדים ואוכלוסיות רגישות, יש אפשרות לדיקור ללא מחטים), התאמת צמחי מרפא סיניים המאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי ומתן דגשים תזונתיים.

*התכנים במאמר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי*

גולן שרב - מרכז טיקלס
גולן שרב - מרכז טיקלס

מטפל ברפואה סינית, טיקים ותסמונת טורט, בוגר ארבע שנתי רפואה סינית, דיקור סיני וצמחי מרפא במכללת "מדיסין", סניף בית ברל, עם ניסיון של למעלה מ- 21 שנים.

רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר
טיקים ותסמונת טורט

הגענו אליך כשלבן שלנו היו טיקים שהופיעו כל כמה דקות ולאחר מפגשים וטיפולים במשך כ – 4 חודשים נעלמו הטיקים וקיבלנו ילד מאושר ובטוח בעצמו הרבה יותר מקודם.

להמשך קריאה »
טיקים ותסמונת טורט

6/9/21 הגענו אליך דרך הפייסבוק לאחר שבמשך שנתיים לאחר אינספור טיפולים רגשיים שלא צלחו היינו פשוט אובדי עצות… כבר חודש הילד ללא טיקים והרבה יותר רגוע… מוכנה לתת המלצה טלפונית חמה!
אלינור דודיאן 052-8811923

להמשך קריאה »
נגישות