עמוד הבית > מאמרים > תסמונת טורט / טיקים - מידע כללי וטיפול בקליניקה

תסמונת טורט / טיקים – מידע כללי וטיפול בקליניקה

בין אם מדובר בבן או בבת שלכם, קרוב משפחתכם או באופן שנוגע לכם אישית, נושא הטיקים או תסמונת הטורט קרוב ללבכם. כאן תמצאו מידע שיכול לתת לכם מושג התחלתי ואף פתרון לבעיה מורכבת זאת ואף מעבר לכך מניסיוני האישי בקליניקה.

מה זה טיקים ותסמונת טורט?

טיקים – תנועות לא רצוניות של הגוף או השמעת קולות באופן לא רצוני, לא רצוני = ללא אפשרות שליטה.

תסמונת טורט (טוראט) היא הפרעה נוירולוגית המאופיינת במורכבות תדירות ההופעה של טיקים מוטוריים וקוליים יחדיו אצל ילדים ומבוגרים. ניתן לראות בקלות כי זוהי הפרעה שכיחה המקשה על ההתנהלות היומיומית ואף לעיתים יוצרת קושי בהשתלבות חברתית.

מה מאפיין טיקים ותסמונת טורט?

בשל אופיים, הטיקים משנים מיקום, תדירות, עוצמה, ואף יכולים לחלוף ולחזור ללא תבנית מסודרת. הטיקים יכולים להיות "פשוטים" או "מורכבים".

מה זה טיק מורכב וטיק פשוט?

טיקים "פשוטים" יכולים להתאפיין בתנועה מוטורית/ תנועתית או קולית קצרה ללא תכלית כלשהי כגון: מצמוץ או המהום. טיק מורכב מתאפיין בתנועה ארוכה למשך מספר של כמה שניות ובעל תכלית מסויימת כמו צורך לגעת בחפץ/ ניתורים או אמירת מילה מסויימת שחוזרת על עצמה.

 

אי לכך, טיקים מתחלקים לשתי קבוצות:

טיקים קוליים (ווקאלי)  וטיקים חזותיים (מוטורי)

טיק מוטורי הוא טיק התוקף קבוצת שרירים, כגון:

 • מצמוץ
 • מתיחת צוואר
 • הרמת כתפיים
 • תנועה של הראש
 • קימוט/ הזזת האף לצדדים
 • הנפת ידיים
 • מתיחת בטן
 • רקיעה ברגליים/ ניתורים/ התפתלויות

טיק קולי הוא השמעת קול לא רצוני, כגון:

 • כחכוח
 • שיעול
 • נביחות
 • המהום
 • קול גרוני
 • חזרה על קולות או מילים
 • אמירת הברה כלשהי "אאא" "פפפ"
 • קללות (אחוז קטן מאוד ממטופלי הטיקים וטורט)

(*הרשימה היא חלקית, ניתן להסתכל על הרשימה המורחבת בשאלון בסוף המאמר)

עובדות מפתיעות על טיקים (!)

 • טיקים הוא לא נושא נדיר כפי שנחשב בעבר ואף נפוץ הילדים, עד 12% מהילדים יסבלו מטיקים בצורה כזו או אחרת שלרובם זה יעלם מעצמו.
 • התופעה יותר נפוצה משמעותית בבנים מבנות, פי שלושה עד ארבעה.
 • סטטיסטית הגיל הנפוץ להופעה בפעם הראשונה הוא 6-8 אך יכול להופיע בכל גיל.
 • נמצא כי קיים קשר משפחתי אך הגן האחראי לכך עדיין לא נמצא וגם לא מובן המנגנון עד לעדכון כתיבת מאמר זה (שנת 2020).
 • כ 90% מהמטופלים יחושו לפני הגעת הטיק מין דחף פנימי המקדים לטיק, תחושה זו אינה נפוצה בדרך כלל מתחת לגיל 10. בנוסף, תהיה תחושת שחרור  לאחר ביצוע הטיק. 

 

מה משך זמן הטיקים?

טיקים חולפים/ זמניים מאופיינים בעיקר אצל ילדים ומופיעים במשך כמה ימים/ שבועות/ מספר חודשים עד שנה לכל המאוחר. במקרים בהם הסימנים נמשכים מעל לשנה, הם יכולים להיות מוגדרים כ "טיקים כרוניים" או "תסמונת טורט (טוראט)" אם מדובר על טיקים תנועתיים וקוליים יחדיו בתדירות מסוימת. יש לציין כי טיקים/ טורט יכולים להתאפיין גם במבוגרים. בשל מורכבות האבחנה מומלץ לבצע בירור מעמיק ולקבל חוות דעת מקצועית מרופא מומחה בתחום.

מה כן יודעים להגיד על התהליך/ מנגנון?

הסברה הרווחת כיום ברפואה המערבית היא, כי חוסר איזון או פעילות משובשת של קולטן דופמין (דופאמין) המופרש במוח יכול לגרום לטיקים, לא ידוע מה הסיבה אך מעורבותו נצפתה בהדמיות מוח. הדופמין הוא מעביר עצבי הנמצא בתאי העצב וקשור למספר תפקודים כגון: חשיבה, תנועה, קשב ולמידה.
הדמיית ראש בתנועה (FMRI) מראה את המעורבות הזאת ואף מחקר בנושא, הוכיח, שילדים עם טיקים הראו יכולות חשיבה הדומות למבוגרים (ללא טיקים) לעומת ילדים רגילים.

מה הקשר לטיקים והפרעת קשב וריכוז?

הפרעה נלווית לטיקים היא נפוצה כגון: הפרעת קשב וריכוז (ADHD), הפרעה כפייתית קומפולסיבית (OCD), חרדה, התקפי זעם וכעסים ועוד. לרוב המכריע מהמטופלים יהיה הפרעה נלווית של ADHD / הפרעת קשב וריכוז, לחלקם OCD/ הפרעה כפייתית קומפולסיבית. כ – 10% – 15% מהמקרים יהיו טיקים "טהורים" ללא הפרעה נלווית כלל. 

בטיפול בקליניקה, המיקוד הוא טיפול בטיקים ותסמונת טורט. אך מכיוון שהטיפול מתמקד בטיפול שורשי הוא גם מטפל בענפים נוספים כגון: הפרעת קשב וריכוז, התקפי זעם וכעסים, OCD וכדומה

מה רואים בקליניקה/ תובנות אישיות?

 • נראה כי ברוב המקרים מתח, התרגשות, עייפות או עיסוק מחשבתי עלול להחמיר את הטיקים אך הדבר אינו מחייב ומשתנה ממטופל למטופל.
 • ברוב המקרים בקליניקה, נצפו התקפות זעם או כעסים במטופלים ילדים.  
 • ברוב המקרים בקליניקה, מציינים המטופלים כי בזמן האוכל או צפייה בטלוויזיה/ מחשב מופיעים טיקים רבים אך אינו מחייב בכל מטופל.
 • לרוב אני רואה בקליניקה מניסיון אישי שלי, כי מטופלים אלו נחנו ביכולת חשיבה והבנה חדים מאוד עם רגישות גבוהה לסביבתם.
 • למעשה, ניתן לומר כי יכולת חשיבה והבנה חדים מאוד עם רגישות גבוהה לסביבה עלולים להגביר את המתח או ההתרגשות ובכך עלולים להחמיר את הטיקים.

 

 

מתחים והתרגשויות עם טיקים ניתן לראות במעגל יחסים מתמשך שבו אחד מזין את השני, מעגל זה מוביל ברוב המקרים לתסכול/ עצבנות/ כעסים או התקפי זעם אצל המטופלים:

 

סיפורי מקרים של תסמונת טורט / טיקים מתוך "מכתבי תודה"

כאשר המטופל פלג, בן 13, נכנס לקליניקה מיד יכולת לחוש בנוכחותו. לא היו אלה הטיקים המוטוריים של חריקת השיניים או רקיעת הרגל בחוזקה אשר גרמו לתשומת לב מוגברת, אלו היו הטיקים הקוליים אשר נשמעו היטב בקליניקה והיו בעוצמה גבוהה אשר לעתים נדמה איך לא השפיעו על מיתרי הקול. המקרה לא היה קל והטיקים הקוליים שהתבטאו בהרמת הקול וביטוי הברות עם משפטים או מילים שחזרו לפעמים היו גם בתדירות גבוהה.

לאחר תשאול מעמיק ואבחנה ניתנו צמחי מרפא סיניים (המאושרים על ידי משרד הבריאות הישראלי) והנחיות תזונה. בשבוע הראשון הייתה הפחתה של 30% בסימפטומים ומשבוע לשבוע הטיקים פחתו בתדירות, בעוצמה ובמורכבות שלהם עד כי היו מאוד מינוריים בהשוואה לתחילת הטיפול. ענת, אמא של פלג, ציינה שללא ספק כי הטיפול הוא שהיטיב עם בנה וניכר כי הייתה נרגשת ושמחה מאוד מהתוצאותיו.

למיטב ידיעתי, כיום פלג ללא טיקים כלל.

מכתב מענת, אמא של פלג.

אוראל, בן 13, הגיע אלי עם אימו, בעקבות בעיית טיקים חזותיים, שהתפתחה אצלו לאחרונה, וניכר היה שהילד נסער. אמו סיפרה כי בנה עובר כרגע משבר בחייו והטיקים מאופיינים בהנפת הראש ומשיכת הצוואר.
הסברתי לאם שבדרך כלל כאשר מתחילים לטפל בבעיה מוקדם, סביר שנגיע לריפוי מהיר.
לאחר מספר טיפולים מועט יחסית בהם טופל בדיקור סיני ובצמחי מרפא, נראה שאוראל מגיב בצורה טובה וחלה הטבה בהפחתה של 80% בטיקים החזותיים. לאחר סדרת טיפולים קצרה הטיקים נעלמו לחלוטין !

מכתב מכנרת, אמא של אוראל

יהודה, בן 12 הגיע עם אימו לאחר תקופה של שש שנים בהן סבל מטיקים חזותיים וקוליים בדרגה חמורה. הבהרתי שאכן ניתן לטפל ברפואה סינית כאשר הטיקים קיימים כבר תקופה ארוכה, אך הטיפולים יהיו ממושכים מפני שהבעיה נעשתה עמוקה וקשה יותר. לאחר כחודש של טיפולים שבועיים בדיקור ולקיחת צמחי מרפא באופן יומיומי, הראה המטופל הקלה בסימפטומים ולאחר סדרת טיפולים ממושכת ראינו שיפור משמעותי.

מכתב מממשפחת כהן

 

הטיפול בפיטותרפיה (צמחי מרפא) בקליניקה בתסמונת טורט וטיקים

הרפואה הסינית מתייחסת לטיקים אצל ילדים/ מבוגרים כהפרעה ברציפות התנועה של הגוף. באפשרות הטיפול בקליניקה להביא לאיזון מערכתי על ידי טיפול שורשי בבעיה, כך ניתן להפחית גם את הטיקים ובמקרים מסוימים עד להיעלמותם.

ברוב המקרים ניתן לראות כי לסובלים מטיקים או תסמונת טורט בילדים/ מבוגרים יש גם הפרעת קשב וריכוז, הטיפול בתרופות של הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים או ילדים עלול לעתים לעורר להגברת הטיקים ולכן הטיפול בקליניקה נותן מענה יעיל כאשר שתי ההפרעות משולבות יחדיו  שכן בטווח הרחוק הוא יטפל בהפרעת קשב וריכוז בנוסף.

הטיפול מתבטא בדיקור סיני המותאם במיוחד לילדים ובהתאמה אישית של פיטותרפיה – צמחי מרפא המאושרים ע"י משרד הבריאות הישראלי ובעלי תקן GMP ו ISO. צמחי המרפא מטפלים בשורש הבעיה ומסייעים להפחתת הטיקים באופן משמעותי ואף לפתרונם. אספקט נוסף של צמחי המרפא הוא הרגעת המטופל במקרה של מתח, חרדה או התקפי זעם ובכך מסייעים להשלמת הטיפול.

 חשוב לציין כי נעשו מחקרים בנושא הרפואה הסינית וטיקים/ טורט

צמחי מרפא סיניים:

"ה AAN – האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה" שקובעת את הקו המנחה לטיפול בטיקים ותסמונת טורט בעולם הרפואה המערבי ציינה בהנחיות הטיפוליות הרשמיות שלה כי לפי מחקרים של צמחי מרפא סיניים יש וודאות אמינה ליכולתם בהפחתת טיקים. ( Nindong granule ,5-ling granule)

תקציר ההנחיות עם האזכור לגרנולות צמחי המרפא הסיניים – ABSTRACT – (עמוד 12)

*לאתר הבית של ה -ANN  והורדת ה PDF המלא של כל ההנחיות הטיפוליות עם האזכורים וסקירת המחקרים של צמחי המרפא הסיניים יש להיכנס לאתר AAN וללחוץ על Full-Length Version – לחץ כאן לאתר של ANN 

דיקור סיני:

ידוע כי יש קשר בין המעביר העצבי "דופמין" באזורים מסוימים במוח לטיקים ותסמונת טורט, מחקר מ 2019 הראה כי יש קשר ישיר ומוכח לאיזון רמות הדופמין באזורים אלו עם דיקור סיני וכתוצאה מכך יעילות בהפחתת טיקים כטיפול בטוח וללא תופעות לוואי. למאמר לחץ כאן

הדיקור סיני וצמחי המרפא בהתאמה אישית נותן מענה יעיל של טיפול בטיקים לילדים ומבוגרים כאחד, ויכול בנוסף לטפל במגוון של תחומים הנלווים לטיקים כגון: הפרעת קשב וריכוז, חרדות, OCD, חוסר תאבון וכדומה.

חשוב להגיד כי דיקור סיני לילדים יכול להרתיע אך ברוב המקרים אינו מורגש בשל כך שהמחטים עדינות ומותאמות במיוחד לילדים. בנוסף, יש לנו תחליפים בקליניקה המביאים לתוצאות טובות לא פחות

התכנים באתר הינם בגדר המלצה בלבד ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי רפואי.

קבעו פגישת ייעוץ עוד היום! 
התקשרו: 054-4431054
או השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם.

טיפ טיק
תרופת הריטלין להפרעת קשב וריכוז
התרופה עלולה להגביר טיקים ולכן אינה מומלצת בתסמונת טורט / טיקים אלא בהתייעצות עם רופא מומחה.
תזונה מטוגנת/ שומנית ומתובלת יתר על המידה
אינה מומלצת במקרים של טיקים / תסמונת טורט והפרעת קשב וריכוז.
מידע נוסף בעניין טיקים/ טורט
ניתן למצוא בספר "טיקים ותסמונת טורט" – מדריך להורים ואנשי מקצוע מאת ד"ר אוטום צ'ודהורי

אני מטפל בטיקים ותסמונת טורט באופן ספציפי מעל לעשר שנים בצמחי מרפא ודיקור סיני. אני עוסק ברפואה סינית כשמונה עשר שנים ומעל לעשור האחרון טיפלתי במאות מקרים של הפרעת טיקים ותסמונת טורט אצל ילדים עם אחוזי הצלחה גבוהים בהפחתה משמעותית של הסימפטומים. במקרים לא מעטים מתוכם הסימפטומים נעלמו לחלוטין.

עברתי השתלמות אינטנסיבית בסין בבית חולים מרכזי, והשתלמתי אצל פרופסור מומחה הידוע בהצלחותיו בתחום זה. בנוסף, אני נוכח בכנסים בינלאומיים בנושאים אלו וניתן לומר כיום כי זה עיקר עיסוקי. (גולן שרב)

נגישות